Časopis Myslivost

02 / 2004

Šampión šampiónů 2004

Vladimíra TICHÁ, snímky Jan Tichý
Výstavní ocenění a hlavně velké typy výstav provázející závěrečné soutěže mají řadu příznivců i odpůrců. Faktem zůstává, že hodnocení exteriéru je nedílnou součástí chovu psů a že krásný pes je krásný pes a určitě si zaslouží být veřejně předveden. Několik let se naši vystavovatelé mimo tradičních výstavních titulů ucházejí i o postup do dvou poněkud šíře zaměřených soutěží.
Tu první kynologové znají pod jménem Khara a její výsledky jsou postaveny na bodech obdržených za CAJC, CAC, CACIB a BOB získané na národních a mezinárodních výstavách pořádaných v rámci Českomoravské kynologické unie. Do této soutěže jsou psi a feny zařazováni automaticky a je na pořadateli soutěže, aby si obstaral patřičné doklady. Výsledky Khary jsou postaveny na získaných bodech, nejvyšší číslo tedy znamená i vítězství v určitém ročníku. Druhá soutěž nese název Šampión šampiónů a je pořádána pod patronací Českomoravské kynologické unie. I na ni se kvalifikují psi na základě výsledků získaných na národních a mezinárodních výstavách pořádaných v České republice. Mimo výše uvedených čekatelství se ale započítává i umístění ve skupinách FCI a případné vítězství celé výstavy. Do této soutěže se majitelé psů hlásí a může se tedy stát, že ten, kdo stál často na stupních vítězů nemá zájem nebo opomene přihlášku poslat a jeho pes pak mezi soutěžícími není. Původně byli "šampióni" součástí únorové Mezinárodní výstavy psů v Brně. Od loňska jsou samostatnou, a nutno říci, že zajímavou, akcí.

Šampión šampiónů, do kterého se psi a feny kvalifikovali na základě výsledků dosažených v roce 2003 a v kterém soutěžili o titul Šampión šampiónů 2004, se konal 9. ledna 2004 v pražském Top Hotelu. Soutěž byla rozdělena do jedenácti kategorií. Ty odpovídaly deseti FCI skupinám plemen a jedenáctou kategorii tvořila tak zvaná zatím FCI neuznaná plemena psů. Pořadí v uvedených kategoriích určoval počet dosažených bodů, vítězové se ale v závěru utkali o titul nejvyšší. Šampiónem šampiónů se mohl stát jen jeden jediný pes. V každé kategorii se mohlo divákům představit nejvíce pět jedinců. Ne všechny skupiny ale byly plně obsazeny a své udělalo i mateřství fen, takže konečné číslo předvedených psů bylo o něco nižší. Konkurence byla ohromná a jeden pes krásnější než druhý. Všichni byli výborně předvedení a je potěšující, že i povahově vyrovnaní. Prostředí určitě nebylo z pohledu psů běžné, přesto nebyly vidět projevy strachu nebo neklidu. Na stupních nejvyšších stála i lovecká plemena. FCI skupinu č. 3 vyhrál kerry blue teriér Gaeltacht Iosac Aduaidh, v FCI skupině č. 4 kraloval jezevčík králičí dlouhosrstý Dingo z Derby. Přesto, že je FCI skupina č. 6 z pohledu plemen snad nejpočetnější, bodovalo v ní pouze jedno plemeno - beagle. Nejvyšší počet z nich získal Agon Adrigon. FCI skupinu č. 7 vyhrál irský setr Valmont Jenny´s Irsal a FCI skupinu č. 8 golden retriever Alex od Hradu Veveří. Asi je namístě připomenout, že právě tento pes vyhrál poslední ročník soutěže a že rok na jeho kvalitě nic neubral, spíše přidal.

Porota se skládala z rozhodčích pro posuzování exteriéru psů, mezi kterými byli i dva velmi čestní hosté, pan Hans Müller, prezident FCI a člen předsednictva FCI a hlava slovenské kynologie, Ing. Štefan Štefík. Druhou část poroty tvořily mediálně známé osobnosti. Za všechny lze jmenovat paní Kateřinu Brožovou, pana Srstku nebo Karla Černocha. Akce se zúčastnil také předseda ČMKU MVDr. Jiří Ohlídal. Porota určitě neměla snadnou práci, ale potlesk, kterým diváci vítali vítězného psa, dával jasně najevo, že se její rozhodnutí lidem líbilo. Vítězem a tedy i Šampiónem šampiónů 2004 se stal zástupce FCI skupiny č. 10, azawakh Ahmar Kel-es-Suf. Azawakh byl kdysi loveckým psem se zvláštní specializací na lov gazel. Jako země původu je u něj uvedeno Mali. Jméno Azawakh má po přítoku řeky Niger a ten, kdo by tuto oblast hledal, by ji našel na okraji Sahary. Ušlechtilý a sebevědomý pes starého plemene si ovace vysloveně užíval a majitelé byli šťastni. Odváželi si titul nejvyšší, odváželi si ale i řadu darů, mezi kterými byly například letenky na příští Světovou výstavu psů všech plemen.

Top Hotel hostil šampióny po druhé a pořadatelé si určitě zaslouží pochvalu. Ve porovnání s minulým ročníkem byl ten letošní určitě lepší. Bylo víc prostoru, bylo i víc diváků a celkový průběh by se dal označit jako hladký. Stejně jako loni ale byla na pořadu i módní přehlídka. Modelky byly půvabné, ale možná proto, že se jednalo o psí akci, je doprovázeli psi. Opět byli v oblečcích, opět otřásala doprovodná muzika ušními bubínky lidí a musela devastovat sluchový orgán nešťastných psů a opět byli psí modelky a modelové neskutečně vyděšení. Šampión šampiónů měl velký mediální dopad. Nejenže se do Top Hotelu dostavil slušný počet novinářů, ale šampióni se dostali na stránky některých časopisů se značným předstihem. Byly v nich zveřejněny i fotografie vítězů a probíhala cenami podpořená soutěž o nejsympatičtějšího psa. Šampióni se v tisku objevovali celý následující týden. Je možná trochu smutné, že někdy fungovali jako pomyslné "křoví" pro známé osobnosti , ale není to až tak podstatné. Je třeba, aby se o psech vědělo, je třeba, aby se o nich psalo i v dobrém a je třeba, aby si i ti, co psy nemají, uvědomovali, že pes je důležitou součástí lidského života a že to, jak se chová, je odvislé od jeho majitele.
vychází v 7:02 a zapadá v 17:26 vychází v 5:40 a zapadá v 13:57 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...