Časopis Myslivost

02 / 2006

Naši psi na šampionátech v Dánsku

Eva STRAKOVÁ
Dánové připravili pro milovníky ohařů několik zajímavých akcí za sebou: 17. - 18. 10. Mezinárodní Field-Trial s přinášením, 19. - 22. 10. Mistrovství světa a Svatého Huberta a 23. - 25. 10. Evropský šampionát v praktickém lovu, zvlášť pro plemeno anglický setr, zvlášť pro pointery a zvlášť pro gordonsetry.      
V sobotu 15. 10. večer vyráží výprava, čítající čtyři psí reprezentanty a jejich tříčlenný lidský doprovod, na dalekou cestu. Jednatelka Českého pointer a setter klubu Mgr. Jana Anderlová na vše dohlíží, Vlaďka Dvořáková a její Livia od Benčiča a Anquilla Vis Tranquilla na sobě s klidem ostřílených závodníků nedávají nic znát a já Eva Straková se svými "děvčaty" Cheeky z Lodínských Luhů a Achaiou Seva. V neděli odpoledne hlásíme v organizační kanceláři svůj příjezd a potvrzujeme starty přihlášen
      ých psů. Druhý den nastupujeme k prvním závodům. Pořadatelé nás odvedli do chráněné oblasti vřesovišť, kam povolení ke vstupu musela vydat dánská vláda. Terény byly mírně zvlněné, plné jam a příkopů, vše porostlé vřesem a pohyb v nich byl poměrně obtížný a pro naše psy nezvyklý. Zkoušelo se jen na koroptvích, kterých bylo dostatek a dobře létaly. S těmito podmínkami se první den vypořádali výborně Livia a Anquilla, kteří předvedli krásnou práci.
      Ve středu 19. 10. se v odpoledních hodinách uskutečnilo oficiální zahájení Mistrovství světa, kterého se zúčastnil starosta Vildbjergu a dokonce i dánský princ Henrik. Večer proběhlo rozlosování do skupin a párů.
      Čtvrteční ráno nás přivítalo zataženou oblohou a vytrvalým deštěm. Proběhlo seřazování do skupin a odjezd do přidělených terénů. Cheeky předvedla práci, která ji vynesla na druhé místo ve skupině a Anquilla také spolehlivě proměnil svůj další start a oba tak přidali důležité body pro naše družstvo. Achaia a Livia neměly bohužel štěstí na spolusoutěžící psy.
      Pátek, den oddechu, jsme využily k shlédnutí soutěže Svatého Huberta. Tato velice krásná a náročná disciplína je o ideální spolupráci lovce a jeho psa, o bezpečném zacházení se zbraní, o citu pro vyhledání zvěře a velký důraz je kladen na etickou stránku lovu. Štěstěna se toho dne přiklonila k domácím závodníkům, kdy v mužské i ženské soutěži vyhráli velice mladí účastníci z Dánska.
      Ani v sobotu, poslední den mistrovství, se počasí neumoudřilo, takže nastupujeme za vytrvalé podpory větru a deště. Přesto Livia v sedmém páru poráží francouzského soupeře, Anquilla předvede krásnou práci a je ohodnocen ve své skupině jako třetí nejlepší. Cheeky se v posledním běhu také dařilo, protože narazila na koroptve.
      Večer se všichni scházíme na slavnostním vyhlašování a padají první dohady o našem možném umístění. Nejhůř páté bychom měly být? I když pohoštění bylo výborné a dánští pořadatelé se nás snažili rozptýlit a dobře naladit, očekávaly jsme vyhlašování výsledků se stoupající nervozitou, která byla znát i na ostatních soutěžících. Půl hodiny před půlnocí jsme se konečně dočkaly. První kategorie: soutěž jednotlivců nám přinesla ohromnou radost, protože moje Cheeky byla spolu s francouzským anglickým setrem Rubrem vyhlášena jako třetí nejlepší pes soutěže a hned za námi skončil Vlaďčin Anquilla. To už jsme si začaly dělat naděje na dobré místo v družstvech a k naší veliké radosti se potvrdilo, že se před nás dostali právě jen Italové a my obhájily loňské úžasné druhé místo!
      V neděli se většina závodníků rozjela do světa. Na místě zůstali jen vůdci anglických setrů a některým státům dorazily čerstvé posily. Na slavnostním nástupu stálo čtyřicet sedm anglických setrů ze třinácti států. Terény byly stejné jako při MS, zvěř byla rozplašená. Navíc začalo znovu pršet a foukal nepříjemný nárazový vítr. Tento den se nám příliš nedařilo, pouze nejmladší členka našeho týmu Achaia konečně prolomila smůlu.
      Doufaly jsme, že se do druhého dne počasí umoudří, ale Dánsko nám chtělo předvést, co umí. Déšť ještě zhoustl a vítr zesílil. Musely jsme obdivovat rozhodčí, kteří celý den statečně posuzovali předváděné výkony i střelce, jejichž přesná muška byla tak důležitá pro dohledávání zvěře. Výborný výkon předvedla opět Achaia a v pátém běhu ukázala Livia, že ji nepřízeň počasí nemůže rozházet a její výkon ohodnotili rozhodčí jako třetí nejlepší toho dne ve skupině. Pro špatnou viditelnost jsme úplně ztratily přehled o výkonech ostatních účastníků. O to větší bylo překvapení na závěrečném vyhlašování: Achaia se stala nejúspěšnější fenou Evropského šampionátu a Livia je třetí.
      Takže ještě jednou obrovská radost, poslední rozloučení, stisky rukou, poděkování rozhodčím i velmi obětavým a vždy příjemným střelcům a pak už jen nástup k dlouhé cestě domů, kdy na silnici zablikaly reflektory aut v pozdrav s odjíždějícími účastníky, mířícími do různých koutů Evropy.

MISTROVSTVÍ SVĚTA STAVĚCÍCH PSŮ V PRAKTICKÉM LOVU
Mistrovství se zúčastnilo 19 států, 264 psů, které vedlo 151 vůdců. Klasifikace jednotlivých psů britských stavěcích plemen:
1. místo: pointer Anter, pes, vůdce Paolo Pardini, Itálie, 1. den: výborná 1, CACT, CACIT, 2. den: velmi dobře;
2. místo: anglický setr Pianigiani´s Peter, pes, vůdce Stefano Pianigiani, Itálie; 1. den: velmi dobře, 2. den: výborná 1, CACT, CACIT;
3. místo: anglický setr Cheeky z Lodínských Luhů, fena, vůdce Eva Straková, Česká republika, 1. den: výborná 2, 2. den: velmi dobře;
4. místo: anglický setr Rubra du Pre des Nues, pes, vůdce Francis Maudet, Francie, 1. den: neklasifikován, 2. den: výborná 1, CACT, res. CACIT;
5. místo: anglický setr Anquilla Vis Tranquilla, pes, vůdce Vladimíra Dvořáková, Česká republika, 1. den: velmi dobře, 2. den: výborná 3.

Klasifikace národních týmů britských stavěcích plemen:
1. místo: Itálie
2. místo: Česká republika
3. místo: Švédsko
4. místo: Holandsko
5. místo: Norsko
6. místo: Francie

OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY EVROPSKÉHO ŠAMPIONÁTU V PRAKTICKÉM LOVU S ANGLICKÝMI SETRY
Psi: 1. místo: Ferrol ned La Armuna, vůdce Villamiel, Portugalsko, 1. den: výborná 1, CACT, CACIT, 2. den: neuspěl;
2. místo: Rubra du Pre Des Nues, vůdce Francis Maudet, Francie, 1. den: neuspěl, 2. den: výborná 1, CACT, CACIT;
3. místo: Nilo de Urtxubigane, vůdce Sanz, Španělsko, 1. den: výborná 1, 2. den: velmi dobře.

Feny: 1. místo: Achaia Seva, vůdce Eva Straková, Česká republika, 1. den: velmi dobře, 2. den: výborná 2;
2. místo: Heegårds Q Randi II, vůdce Jorgen Heegård, Dánsko, 1. den: výborná 3, 2. den: dobře;
3. místo: Livia od Benčiča, vůdce Vladimíra Dvořáková, Česká republika, 1. den: neklasifikována, 2. den: výborná 3.
vychází v 7:44 a zapadá v 16:41 vychází v 8:21 a zapadá v 17:11 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...