Časopis Myslivost

05 / 2006

Mezinárodní soutěž barvářů v Polsku

Miroslav GORA
Měl jsem tu čest zúčastnit se se svou fenkou hannoverského barváře Mezinárodní soutěže barvářů a stopovacích psů. Tato soutěž se uskutečnila ve dnech 3. a 4. června letošního roku u města Piotrkow Trybunalski, což je nedaleko druhého největšího polského města, Lodže.
První den 3. června se konala na střelnici Polského loveckého svazu Národní výstava barvářů. Zde byla jedinečná možnost prohlédnout si barváře z celého Polska, kde existují, na rozdíl od nás, dva kluby barvářů, z nichž jeden je členem Mezinárodní organizace barvářů ISHV.
      Do místa konání výstavy a soutěže mne přibral polský kolega, předseda klubu pan Jan Kierznowski. Ráno jsme si bohužel trochu přispali a než jsme projeli polovinu Polska, výstava již dávno probíhala. Barvářů bylo přihlášeno poměrně hodně, a protože nejdříve jsou posuzováni psi a pak teprve feny stihli jsme nástup do kruhu jen tak tak. Fenka nejdříve zvítězila ve své třídě a pak v porovnání s dalšími dvěma třídami získala titul CWC, což je obdoba našeho CAC a nakonec titul Nejlepší fena v plemeni.
      Po posouzení jsem fenku pustil na volno, aby se proběhla a tehdy se stalo něco, na co do smrti nezapomenu. Jak jsem se již zmínil, výstava probíhala v prostorách střelnice. Na relativně rovném terénu bylo položeno několik klád. Když fenka tyto klády přeskočila ozvalo se bolestivé zanaříkání. Okamžitě jsem doběhl k místu odkud jsem fenku zaslechl. Ta ležela nepřirozeně zkroucená v hlubokém betonovém kanálu mezi lany, které tahají terče. S pomocí kolegy jsme ji vytáhli ven a mne obléval studený pot, protože jediný pohyb, který fenka dokázala udělat bylo, že zvedala hlavu. Ředitel výstavy, shodou okolností veterinář, s námi okamžitě jel do své ordinace. Bohužel neměl v provozu rentgenové zařízení a tak fenu vyšetřil pouze pohmatem.
      Ubezpečoval mne, že páteř není zlomená. Po dvou injekcích se fena dokázala postavit a vrávoravým krokem chodit. Soutěž, ale pro nás skončila. Na druhý den ráno jsem účast v soutěži stáhl a fenka dostala ještě další dvě injekce a spolu se mnou smutně sledovala nástup ostatních startujících.
      Byl jsem z toho zdrcen jelikož na nástupu bylo dvacet tři barvářů a dvacet stopařů, kam patří retrieveři, bíglové a baseti. S takovou velkou účastí jsem se ještě nikdy nesetkal. Pracovní disciplíny jsou složeny z odložení, kde se každý pes odkládal samostatně, aby nebyl rušen ostatními psy a nebyl důvod k protestu. Během odložení se dvakrát vystřelí. Další disciplínou je práce na pobarvené studené stopě divočáka, jeden kilometr dlouhé a dvacet čtyři hodin staré. Dále se bodovala spolupráce psa s vůdcem a chování u zvěře.
      Soutěž probíhala v honitbě loveckého sdružení Lesnik - Piotrkow Trybunalski. Výměra této honitby je 9750 ha. Z toho je 2200 ha pole, mají zde padesát členů, kteří ročně loví osmdesát kusů vysoké, sto divočáků, čtyřicet pět kusů srnčího a dvacet pět kusů daňčího. V takto dobře zazvěřené honitbě byla pro mnohé psy kilometrová stopa nad jejich síly, protože se všude stále pohybovala zvěř. Skupina psů zvaných stopaři měli na rozdíl od barvářů stopu poloviční, tedy 500 metrů. Na tak velký počet psů bylo vše precizně zorganizováno a soutěž v osmnáct hodin skončila vyhlášením výsledků.
      Vítězem soutěže se zadáním titulu CACIT ve skupině barvářů se stal hannoverský barvář Ron znad Luciažy, který byl toho dne starý přesně jeden rok a jeden den! Vedl ho pan Jerzy Karaszewski. Cenu za nejlepší práci na stopě získal hannoverský barvář Astor z Debovej Aleji s vůdcem Quido Erbenem z Německa. Nejlepším zahraničním psem byl vyhlášen pes ze Slovenska - hannoverský barvář Bria spod Stohu s vůdcem Lubošem Tulákem. A potom přišlo to, co mi vehnalo slzy do očí, má fenka Atma z Javornické louky byla vyhlášena největším smolařem soutěže. Za všeobecného potlesku jsme převzali cenu a od všech rozhodčích přátelské stisky rukou, tak dojat už jsem dlouho nebyl.
      Po dojemném rozloučení jsme se vydali na cestu k domovu. Zde jsme navštívili veterináře a výsledek vyšetření z rentgenu byl: páteř naštěstí v pořádku, ale zlomená dvě žebra, pohmožděný žaludek a ledvina.
      Veterinář mě ubezpečil, že fenka bude v pořádku, naordinoval jí nějaké injekce, tablety proti bolesti a klid na lůžku. A teď už jenom věřit tomu, že v příštím roce, pokud vše dobře dopadne, se soutěže zúčastníme znovu a že to tentokrát nebude cena za největšího smolaře.
vychází v 7:49 a zapadá v 15:58 vychází v 16:21 a zapadá v 7:49 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...