Časopis Myslivost

06 / 2006

9. CAC Spitzingsee

12. – 13. 8. 2006  Alena VOLFOVÁ
Již podruhé jsme měli možnost zúčastnit se Speciální výstavy německého klubu irských setrů v Bavorsku s paní Irenou Rafalskou, která byla počtvrté pozvána jako rozhodčí.
Tato výstava je pořádána každým rokem v překrásné přírodě bavorských Alp, asi padesát kilometrů jižně od Mnichova. Byli jsme ubytováni v Neuhausu u Schlieresee a odtud naše cesta stoupala strmě hlubokým lesem k dalšímu jezeru Spitzingsee a pak úzká horská cesta nás dovedla četnými zatáčkami do místa zvaného Firstalm (1300 m n. m.). Tam nás vítala typická restaurace s vyřezávaným balkonem a záplavou pelargonií. Na prostranství kolem byla kromě vytýčené výstavní plochy těsně seřazená auta, obytné vozy a přívěsy zdobené nápisy a vyobrazeními hlav irských setrů. Za nimi rozkládací drátěné ohrádky umožňovaly výběh psů. Sjely se tu z celého Německa rodiny chovatelů irských setrů s dětmi i štěňaty. Prostranství přecházelo od horských svahů zelených luk, kde se pásly ovce a krávy. Ty hlídala místo pasteveckého psa třináctiletá oslička. Celou kulisu doplňoval cinkot jejich zvonců a bublání vody přitékající do vydlabaného kmenu, sloužícího jako napajedlo. Celek vroubily vrcholky hor. Byla to nezapomenutelná podívaná.
      Výstava probíhala ve dvou dnech, první den posuzovala slovinská rozhodčí Tatjana Urek, druhý den česká rozhodčí Irena Rafalská. Každý den bylo předvedeno čtyřicet jedna irských setrů a vybráni vítězové jednotlivých tříd. Na závěr byly zadány tituly: Nejlepší mladý pes/fena, CAC - nejkrásnější pes/fena vybraný z vítězů tříd, Nejlepší pracovní pes/fena, BOB - nejkrásnější jedinec plemene, BIS - nejkrásnější pes/fena výstavy.
      Rozhodování zdaleka nebylo jednoduché. Podle hodnocení zkušené mezinárodní rozhodčí a chovatelky irských setrů paní Rafalské se předvedení setři vyznačovali vysokou úrovní, vyrovnaností, ušlechtilostí hlav a sytou mahagonovou barvou. Navíc byla kvalita předvedených setrů zdůrazněna perfektním předvedením a souhrou majitele a psa.
      Nejkrásnějším setrem výstavy se po oba dny stal čtyřletý pes Yesterday's Hero Rhedy Lebry, předvedený chovatelem Thomasem Höneverem z Hamburku. Druhým nejkrásnějším psem se stal pětiletý Domingo of Gentle Discovery z chovu Andrei Hartl.
      Nejkrásnější fenou byla vícenásobná šampionka - tříletá Irish Inch Conquerer of Hidden Irland, výborně předvedená jedenáctiletou Martinou Ernst. Názorně se tak potvrzuje význam prezentace psa.
      Celá výstava probíhala díky organizátorům (hlavně Andrei Hartl) ve velmi srdečné a přátelské atmosféře. Vystavovatelé se chovali ukázněně a sportovně přijímali ocenění. Zážitky dvou dnů včetně společné večeře s rozdílením cen, doplněné veselou kulturní vložkou z řad účastníků, spojily všechny v jednu nadšenou rodinu obdivovatelů irských setrů.
vychází v 7:08 a zapadá v 17:21 vychází v 2:42 a zapadá v 11:26 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...