Časopis Myslivost

06 / 2006

Jihočeské derby

MVDr. Zuzana MAZÁNKOVÁ
Během víkendových dní 5. a 6. srpna 2006 se konal první ročník klubové soutěže českých fousků se zadáváním titulu CACT nazvané Jihočeské derby. Soutěž byla organizovaná Jihočeskou pobočkou Klubu chovatelů českých fousků ve spolupráci s okresním mysliveckým spolkem Tábor a ČMKJ. Zajištění vlastního průběhu zkoušek se ujali společně členové MS Soutok Veselí nad Lužnicí a MS Bor Val, který poskytl svoji honitbu v blízkosti obce Vlkov.
Účast na Jihočeském derby byla možná nejen pro české fousky, ale i pro ostatní kontinentální ohaře. Této možnosti využili dva vůdci výmarských ohařů. Vzhledem k prvnímu ročníku zatím zcela neznámé akce, a možná i ne příliš vstřícnému počasí tohoto léta, nedorazil plný počet psů, který mohl startovat.
      Na úvodním slavnostním nástupu za dodržení všech mysliveckých tradic byli všichni podrobně seznámeni s původem a krevními liniemi jednotlivých přihlášených českých fousků. Toto bývá někdy na soutěžích opomíjeno, což je škoda, neboť to může usnadnit rozhled začátečníkům a současně je to i důkazem zasvěcenosti pořádajících ve znalostech o daném plemeni.
      Během dvou dnů mohli účastníci složit lesní zkoušky a speciální zkoušky z vodní práce. Z nastoupených jedenácti psů jich úspěšně oba dva dny absolvovalo sedm. Nejvíce, 329 bodů, I. cenu a titul CACT získala fena výmarského ohaře Fiesta Noves, vedená Veronikou Pifkovou. Tato fena předvedla nejlepší výkon lesních zkoušek. Bodově druhý se 325 body se umístil český fousek Edda ze Skorotínské hájovny vedený Břetislavem Chytilem, samozřejmě v I. ceně a s titulem CACT. Tento pes předvedl nejlepší práci speciálních vodních zkoušek. Celkově na třetím místě se umístil český fousek Cyrd od Bošické skály vedený Janem Brabcem s počtem bodů 319 a titulem res.CACT. V I. ceně se umístil ještě český fousek Nestor z Těšínovských buků vedený Vladimírem Ellingerem s počtem bodů 318. Nestor předvedl jako jediný, že je schopen na pobarvené stopě pracovat jako hlasič. Celkovou práci tohoto psa bohužel ovlivnila nečekaná situace, když se uprostřed jeho hlášení z lesa ozval hlasitý mobil. Přesto byl schopen práci úspěšně dokončit. Dva psi absolvovali Jihočeské derby ve II.ceně. Prvním byl český fousek Cirk z Těšínovských buků vedený Františkem Voslarem s hezkým počtem 323 bodů, ale limitovaný bohužel II. cenou z LZ. Tento vůdce se svým Cirkem, přijeli soutěžit až z dalekého Holandska. Český fousek Don od Tyrše vedený Janem Blažkem s 301 body měl též LZ v II. ceně. Ve třetí ceně dokončil Jihočeské derby český fousek Ajax od Vrbovny vedený Pavlem Pokovai s počtem bodů 269. Jeden český fousek úspěšně absolvoval samotné LZ a jeden český fousek samotné SVP.
      I přes hrozbu poměrně deštivého počasí se dostavila početná korona, která se spolu s účastníky mohla samozřejmě účastnit i společenského večera s živou muzikou a bohatým občerstvením.
      Hladkému průběhu této soutěže jistě napomohla i předchozí zkušenost MS s konáním jiných kynologických akcí. Přejme si, aby i další ročníky Jihočeského derby byly stejně úspěšné a hlavně, aby vůdci měli dobré pocity z úspěšného výkonu svých psů.

Fotogalerie

vychází v 7:42 a zapadá v 16:43 vychází v 8:51 a zapadá v 18:17 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...