Časopis Myslivost

2/2011

Výstavní okénko

2  Vladimíra TICHÁ
Výstavní sezonu roku 2011 otevřela Hanácká národní výstava psů všech plemen, která se konala ve dnech 7. - 9. ledna 2011. Výstavu tradičně hostí areál FLORA OLOMOUC, jehož kapacity jsou celkem omezené.
To má samozřejmě dopad v podobě tlačenice v okolí výstavních kruhů. Situaci ztěžují všudypřítomné přenosky na psy, stolky pro úpravu a stolečky a židle, které si přivážejí vystavovatelé v zájmu svého pohodlí. Velký kus práce odvedl technický personál výstavy a je třeba jim za vše poděkovat. To, že olomoucké haly nejsou nafukovací, se mezi vystavovateli ví. Přesto jsou počty přihlášených psů rok od roku vyšší. Letos obsahoval katalog 3301 jmen psů a fen z 277 plemen. Výborné obsazení výstavy se projevilo i v kvalitě předváděných psů a ti, kterým se po měsíční přestávce po výstavách stýskalo, si určitě přišli na své. Výstavu vyhrál pekingský palácový psík z Polska, na vítězství ale měla i celá řada dalších psů včetně zástupců loveckých plemen.
Druhou velkou akcí zaměřenou na hodnocení exteriéru psů byla soutěž Šampion šampionů 2010. Konala se v TOP hotelu Praha a byla akcí prestižní a společenskou. Soutěžit mohli jedinci, kteří se pyšní některým z českých šampionátů nebo mezinárodním šampionátem krásy. Přihlášeno bylo 204 psů a fen a vítězkou soutěže se stala fenka plemene saluki AZHARA Al Zahra. Druhé místo patří stafordšírskému bulteriérovi Glock Stavka Wieksza niz Zycie a na třetím místě se umístila fenka výmarského ohaře krátkosrtého D´Laila Sirius Nova Af Fala Lowe´a. V podstatě je možné říci, že všechna společenská a ostatní plemena porazili lovečtí psi. Saluki sice svým zařazením patří do FCI sk. X mezi chrty, ale kdo se podívá do historie plemene zjistí, že ji na Středním východě používali Arabové jako loveckého psa již před tisíci lety. Šampion šampionů přilákal velkou pozornost médií. Novináři byly vstřícní, psi se jim velmi líbili a akce se tak stala velkou propagací chovu psů. Po televizní obrazovce se procházel český fousek, kameramana přilákal půvab porcelaina nebo bloodhounda a samozřejmě i jezevčíci. Je potěšitelné, když se v médiích chválí česká národní plemena a když se o psech nehovoří jako o krvelačných bestiích.
Ten, kdo se nemohl uvedených akcí zúčastnit, nemusí litovat. V kalendáři u nás pořádaných výstav (je uveden na www.cmku.cz) si určitě některou vybere. Jen pro zajímavost. V roce 2011 se bude v České republice pořádat devět výstav mezinárodních, šest národních, 143 klubových se zadáváním titulu Klubový vítěz, 104 klubových bez zadávání titulu Klubový vítěz, 89 speciálních a 125 oblastních a krajských. Z pohledu čísel jsme kynologickou výstavní velmocí. Otázkou je, zda velký počet výstav není degradací výstavních titulů a ocenění.

Fotogalerie

vychází v 5:07 a zapadá v 20:47 vychází v 23:32 a zapadá v 7:05 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...