Časopis Myslivost

3/2011

Foxteriéři se představili ve Vyšehoří

5  Ing. Dalibor PAČES
První setkání chovatelů, majitelů a příznivců foxteriérů v roce 2011 proběhlo na Zábřežsku. V sobotu 8. ledna se v hojném počtu sešli v kulturním domě ve Vyšehoří, kde se konala výstava, pořádaná Klubem chovatelů foxteriérů ČR (KCHF). Představilo se na ní šest drsnosrstých a 47 hladkosrstých foxteriérů.
Organizaci tradiční lednové klubové výstavy, která se tentokrát konala na Moravě, měl na starost tým pod vedením místopředsedy KCHF a dlouholetého chovatele hladkosrstých foxteriérů Františka Švédy. Klubovou akci podpořil také Okresní myslivecký spolek ČMMJ Šumperk, a to nejenom účastí předsedy OMS Ing. Vladimíra Diviše a předsedy kynologické komise Rudolfa Vrby, ale také věcnými cenami. Zahájení výstavy ve slavnostně vyzdobeném sále podtrhlo vystoupení tria trubaček na lesní rohy.
Premiéru ve funkci rozhodčího si na této výstavě odbyl Dalibor Smékal, sám chovatel a cvičitel obou plemen foxteriéra. Své role se zhostil velmi dobře, posudky jednotlivých psů byly věcné a srozumitelné. Po ukončení každé třídy krátce popsal posouzené foxteriéry přihlížejícím divákům a zmínil přednosti těch psů, kteří obsadili přední pozice. Zásluhou zdatné vedoucí kruhu Ing. Karolíny Vašíčkové mělo posuzování správný spád bez zbytečných prodlev. Šikovné zapisovatelky Marcela Smékalová a Lenka Petrželová se s pomocí moderní techniky, kterou KCHF vlastní, přičinily o čitelné zápisy posudků.
Mezi drsnosrstými foxteriéry, kterých bylo na výstavě výrazně méně než hladkosrstých, vybral rozhodčí D. Smékal jako vítěze plemene mladého, velmi nadějného, importovaného psa Young Commander od Fair Play v majetku Františka Polehni. Stejný titul mezi hladkosrstými foxteriéry získal pes Quick Super Pride chovatele a majitele Lubomíra Chmelaře, který se nakonec stal vítězem klubové výstavy. V soutěži mladých vystavovatelů si nejlépe vedla osmiletá Martina Pospíchalová s hladkosrstým Twainem od Hrubého lesa. Nejlepším foxteriérem ze třídy dorostu se stala fenka hladkosrstého foxteriéra Bobulka od Hrubého lesa Martina Pospíchala, nejlepším mladým foxteriérem se stala rovněž fena hladkosrstého foxteriéra Jaspra od Rytíře Malovce Ivety Novákové. Mezi veterány prakticky neměl konkurenci desetiletý Interšampion, hladkosrstý Chart Tuskulum Ing. Vladimíra Hutěčky. I v tomto věku byl ve výborné výstavní kondici a skvěle se prezentoval. Ze čtyř párů hladkosrstých foxteriérů, jež se utkali o prvenství, označil rozhodčí jako nejvyrovnanější dvojici, kterou tvořila fena Colora Bohemia Kent a pes Chart od Oslavy v majetku Ing. Dalibora Pačese. Z vítězství v soutěži chovatelských stanic se mohl zaslouženě radovat František Švéda, majitel chovatelské stanice „ze Šilfova dolu“.
Této akce se také zúčastnili adepti z kurzu o první lovecký lístek, pořádaného OMS Šumperk. R. Vrba jim o polední přestávce krátce představil obě plemena foxteriéra a vysvětlil účel klubové výstavy. Pokud ji totiž absolvuje foxteriér ve věku nejméně 12 měsíců a splní další stanovené podmínky, může být zařazen do chovu.
Jak zaznělo na závěr klubové výstavy z úst Ing. Diviše, jedna z prvních kynologických akcí letošního roku na okrese Šumperk se podařila. Zásluhu na tom mají nejenom organizátoři, ale také členové Mysliveckého sdružení Vlčí doly Zábřeh, kteří se postarali o občerstvení a veškerý potřebný servis. Na uspořádání výstavy právě ve Vyšehoří mají svůj podíl také obecní zastupitelé v čele se starostkou obce Ilonou Vařekovou, DiS., za což jim patří poděkování. Podobná akce se neobejde bez četných sponzorů, tím hlavním byla firma Delikan. Všem je na místě poděkovat.
Poděkování za uspořádání akce vyjádřila také předsedkyně KCHF Iveta Nováková. Zároveň pozvala přítomné na další klubové akce v letošním roce. Těmi nejbližšími jsou klubová výstava a členská schůze v Netolicích a klubové zkoušky vloh v honitbě MS Hubert Malovice. Uvedené akce proběhnou o víkendu ve dnech 16. a 17. dubna. Na úplný závěr zaznělo přání, aby se pořádání klubové výstavy foxteriérů ve Vyšehoří stalo tradicí.
Text a snímky Ing. Dalibor Pačes
 

Fotogalerie

vychází v 5:08 a zapadá v 20:46 vychází v 22:32 a zapadá v 6:24 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...