Časopis Myslivost

1/2011

15. ročník barvářských zkoušek v Borové u Poličky

3  JUDr. Bohumil HOTAŘ
Již patnáctiletou tradicí v pořádání zkoušek na jednom místě se mohou pochlubit pracovníci Městských lesů v Poličce. Okresní myslivecký spolek ve Svitavách je pro letošní rok pověřil uspořádáním barvářských zkoušek v jejich honitbě v Borové v místech zvaných Na Žižkově. Za velice příznivého podzimního počasí zahájil zkoušky dne 9. října 2010 určený správce pan Jan Roller. Poté ředitel zkoušek Ing. Radek Krejčí přivítal celkem 10 soutěžících psů osmi různých plemen, z nichž se prezentovali tři drsnosrstí jezevčíci, jeden labradorský retrívr, velšteriér, border teriér, foxteriér hladkosrstý, jagdteriér, anglický špringršpaněl a německý křepelák. Mezi ostřílenými účastníky zkoušek se objevily i nové tváře mladých vůdců, kteří jsou zárukou pokračování myslivecké kynologie.
Po zahájení zkoušek přivítal vrchní rozhodčí Miroslav Matějka všechny účastníky a seznámil je s organizací. Po veterinární prohlídce, kterou provedl MVDr. Jiří Teplý, se účastníci rozlosovali a následně se všichni odebrali do vymezené části honitby.
Soutěžící vůdce povzbuzovala početná korona. Disciplíny následování, pro slídiče šoulačku, a práci na pobarvené stopě posuzovali rozhodčí Ladislav Fait a Zdeněk Sedláček. Disciplíny odložení, vodění na řemeni a nahánění, pro slídiče slídění, posuzoval Miloš Loskot a JUDr. Bohumil Hotař.
Pořadatelé i letos před konáním zkoušek zajistili celkem dva nácviky pro soutěžící a i z tohoto důvodu byli všichni psi na pobarvených stopách úspěšní. Na konci úspěšného dosledu připravilo naše duo trubačů Josef Radiměřský a Lukáš Kukla každému vůdci slavnostní fanfáru.
I letos se objevily problémy s výcvikovou disciplínou odložení. Pouze tři soutěžící se odhodlali k odložení svých psů volně. V nedocvičení odložení a nahánění byla také příčina, proč tři soutěžící psi neuspěli v některé ze tří cen a jeden zcela neobstál.
Nakonec se v odpoledních hodinách všichni sešli u myslivecké chaty s příjemným posezením u nově vybudovaných laviček celkem spokojeni. Z deseti účastníků ukončilo zkoušky v  I. ceně pět psů, jeden skončil ve II. ceně a tři psi obstáli, čímž se rovněž stali lovecky upotřebitelnými pro dosled spárkaté zvěře.
Vítězem zkoušek se stal border teriér Gery z Krhova, vedený Ing. Petrem Novákem z Litomyšle, který získal plný počet 120 bodů. Jako druhá v pořadí se umístila fena německého křepeláka Sandra z Čechovky, vedená Jindřichem Mlynářem z Květné se 116 body. Třetí skončila fena jagdteriéra Bety z Obory Kosíř, vedená Ing. Josefem Juklem z Květné. První tři v celkovém pořadí se zároveň kvalifikovali za Okresní myslivecký spolek ve Svitavách do soutěže o putovní pohár hejtmana Pardubického kraje.
Zkušení organizátoři pod vedením obětavého kynologa Jana Rollera připravili zkoušky jak je zde již tradicí s velkou pečlivostí. Na velmi dobré úrovni je vždy postaráno o všechny účastníky výbornou kuchyní s vedoucím Ing. Vojtěchem Pechancem.
Pro všechny úspěšné účastníky připravili pořadatelé za přispění ochotných sponzorů velice pěkné věcné ceny. Předseda okresního mysliveckého spolku Miroslav Matějka na závěr zkoušek vyslovil poděkování pořadatelům – zaměstnancům městských lesů v Poličce za tradičně perfektní organizaci a podporu kynologie v okrese Svitavy.

Fotogalerie

vychází v 5:02 a zapadá v 20:52 vychází v 1:38 a zapadá v 10:52 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...