Časopis Myslivost

1/2011

Výstavní okénko

2  Vladimíra TICHÁ
Poslední výstavou přístupnou pro všechna plemena psů v roce 2010 byla Mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích, která se konala 9. - 10. října. Po 32. tak byla příležitost v jihočeské metropoli získat čekatelství mezinárodního šampionátu krásy CACIB. 3626 přihlášených psů zastupujících velké množství plemen je dokladem o tom, že „českobudějovické mezinárodky“ jsou oblíbené. Výstava přilákala i slušný počet diváků a z hlediska chovu loveckých psů byla opravdu zážitkem. Jsou mezinárodní výstavy, na kterých jsou zvláště tradiční plemena ohařů, jako je německý ohař krátkosrstý nebo český fousek minimálně zastoupena. O Budějovicích to ale neplatí. Je vidět, že se jedná o oblast, v které má myslivost a tedy i chov loveckých psů velkou tradici. Roli určitě hraje i to, že pořadatelé jsou myslivci a jsou ochotni přizpůsobit vše potřebám daných plemen.
Na výstavě byla předvedena řada mimořádně pěkných psů. Titul Vítěz výstavy – BIS si odnesl představitel nadmíru zajímavého a také krásného plemene, kterým je americká akita. Příznivcům loveckých plemen udělalo velkou radost sobotní vítězství a titul BOD (Vítěz dne) baseta Chandlera Lady Barnett´s. Pes, který v sobě snoubí mohutnost, ušlechtilost i temperament, je typickým a také žádaným představitelem moderního typu plemene. Ukazoval se s elegancí a sebevědomím opravdového šampiona a zaujal jak exteriérem, tak povahou. Daleko za sebou zanechal líbivější plemena a je třeba konstatovat, že jeho sobotní vítězství bylo zcela zasloužené.
Soutěže v závěru výstavy jsou pro majitele psů prestižní záležitostí. Je třeba si ale uvědomit, že mají velký význam i z hlediska jednotlivých plemen. Jsou totiž jejich velkou propagací a často jednou z mála příležitostí, kdy si člověk věci neznalý může uvědomit, jak krásné dané plemeno je a jak má jeho ideální představitel vypadat. Pokud je výstava dvoudenní, stanovuje se vítěz každého dne a z nich je pak vybírán vítěz celé výstavy. Vyhrát může jen jeden a občas se tedy stane, že vítěz prvního dne jede i stovky kilometrů na výstavu ještě jednou, předvede se v závěrečném kruhu a odjíždí poražen. Z hlediska vystavovatele to určitě není nic příjemného. Z pohledu plemene to ale je velmi důležité.
Skončila výstavní sezona 2010 a začíná sezona roku 2011. První výstava se koná hned začátkem ledna, a leden je také měsíc, ve kterém proběhne soutěž Šampion šampionů. Lidi okolo psů ale v roce 2011 nečekají jen výstavy, zkoušky a soutěže. V březnu se bude konat Valná hromada ČMKU, a to valná hromada volební. Nikomu asi není nutné vysvětlovat, že to, kdo bude stát v čele organizace zastřešující chov psů s průkazem původu je věc nadmíru důležitá.

Fotogalerie

vychází v 5:01 a zapadá v 20:53 vychází v 2:06 a zapadá v 11:56 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...