Časopis Myslivost

Listopad / 1999

Dalekohledy a puškohledy FOMEI

FOMEI, a.s.
Dalekohledy a puškohledy FOMEI
České výrobky FOMEI znají mnozí čtenáři z nabídek našich fotoprodejen. Kromě fotoaparátů a fotopříslušenství však pod touto značkou najdete i široký sortiment dalekohledů. V minulém roce byly dalekohledy Fomei nejprodávanější značkou na trhu. Zájemce potěší nabídka od klasických mysliveckých dalekohledů přes ZOOM dalekohledy, dalekohledy s velkou světelností, kompaktní dalekohledy, puškohledy, pozorovací dalekohledy až po astronomické dalekohledy (ale také třeba divadelní kukátka). Doplňkem sortimentu je i řada běžných a speciálních lup. U všech výrobků je kladen důraz na kvalitu optiky a mechanické vlastnosti.
Čtenářům časopisu Myslivost můžeme doporučit pro použití v myslivosti zejména klasické binokuláry řady CLASSIC a SAFARI. Základní řada CLASSIC obsahuje sedm typicky mysliveckých modelů (8x30, 8x40, 7x50, 10x50, 12x50, 16x50 a 20x50 mm). Jsou to hranolové dalekohledy s centrálním zaostřováním. Menší modely se uplatní spíše při turistice a za dobrých světelných podmínek, větší modely s větším rozměrem přední čočky jsou vhodné pro sledování různě velikých objektů i při horších světelných podmínkách. Zaostřování usnadňuje široký ovládací prvek. Dalekohledy SAFARI v "maskovacím" provedení mají velkou světelnost a důkladné pogumování, které chrání povrch dalekohledu proti povětrnostním vlivům, prachu a nárazům. Všechny tyto dalekohledy mají celoskleněnou optiku opatřenou antireflexní vrstvou.

Náročnému pozorovateli budou zcela jistě vyhovovat dalekohledy řady EXCELLENT. Tyto excelentní dalekohledy japonské kvality NIGHT VISION (7x50 ZCF) a SUPER VISION (9x63 ZCF) mají rovněž pogumovaný povrch a centrální zaostřování a jsou konstrukčně a opticky řešeny tak, aby umožnily sledovat objekty i za velmi špatných světelných podmínek. K jejich výrobě se používá speciální vícepropustné optické sklo a čočky jsou vícenásobně antireflexně upraveny (multicoated). Oba typy se liší velikostí přední čočky a zvětšením. Řada EXCELLENT zahrnuje ještě další dva ZOOM dalekohledy. Jejich přednost spočívá v možnosti plynule měnit zvětšení. Díky tomu se v jednom přístroji spojují vlastnosti a možnosti několika dalekohledů se stálým zvětšením. Stačí jen podle účelu použití zvolit vhodný typ a podle velikosti sledovaného objektu kdykoli nastavit odpovídající zvětšení.

Zajímavý je dalekohled FIX FOCUS, který se do žádné skupiny zařadit nedá. Má totiž zcela jinou konstrukci. Je řešen tak, že při jeho používání pozorovatel vůbec nemusí zaostřovat. Celoskleněná antireflexně upravená optika využívá hloubky ostrosti. Oko pozorovatele se musí nejprve přizpůsobit, ale dále již zaostřovat nepotřebujete. Tato vlastnost dalekohledu je výhodná právě při sledování pohyblivých objektů nebo krajiny.

Stejně ji oceníte, půjčuje-li se dalekohled z ruky do ruky.

To byly přístroje, které svými optickými vlastnostmi odpovídají potřebám myslivosti. Nicméně pro stejné využití lze doporučit i řadu dalekohledů COMPACT. Jsou určeny spíše pro turistiku nebo sportovní události, ale jejich malé rozměry a zanedbatelná hmotnost umožňuje mít je stále sebou (co kdyby náhodou...). Mají samozřejmě nižší světelnost, ale mají velké zvětšení a zaostřují i na menší vzdálenost. Dalekohledy DCF 8x21 a 10x25 jsou pogumované, typy 7x21 MINI a 7-15x25 ZOOM mají elegantní plastové pouzdro, které značně snižuje hmotnost přístroje.

Samostatnou kapitolou jsou puškohledy FOMEI. Jsou vhodné pro myslivost i sportovní střelbu. Puškohledy s označením RIFLESCOPE mají celoskleněnou optiku a tělo ze slitiny hliníku. Jednotlivé typy se liší velikostí přední čočky a zvětšením. V nabídce najdete typy s pevným i měnitelným zvětšením a zaostřování se provádí otáčením celého okuláru, jehož poloha se fixuje aretačním kroužkem. Všechny puškohledy jsou černé, mají upevňovací rozměr 2,54 cm (1") a zaměřovací osnova je typu T.

Pro radost a volný čas nabízí firma FOMEI dalekohledy určené k nejrůznějším účelům. Hvězdářské začátky s kvalitní optikou za velmi dostupnou cenu zprostředkují dalekohledy řady ASTRO, čočkové i zrcadlové, bez i s paralaktickou montáží (ovládání jemných pohybů tubusu). Pro pozorování velmi vzdálených objektů v krajině si pořiďte pozorovací jednooký ZOOM dalekohled SPOT s proměnlivým zvětšením. Jeho součástí je stativ, takže ani velké přiblížení není problém.

Zajímavostí pro všechny je kapesní tužkový dalekohled MONOCULAR s šestinásobným zvětšením a makronástavcem (lze použít jako mikroskop). Máte problém přečíst drobně tištěný text? Pořiďte si lupu FOMEI. Můžete si vybrat klasickou lupu s průměrem 50 a 90 mm či skládací kapesní nebo speciální lupu stojánkovou. Velké zvětšení s minimálním zkreslením umožňuje zlatnická lupa s tříčočkovým objektivem.

Všechny dalekohledy FOMEI lze koupit v prodejnách s foto-video potřebami, s optikou a v prodejnách se sortimentem pro myslivost.

PŘIJĎTE SI VYBRAT!

FOMEI, a.s., P.O.BOX 59, 500 10 Hradec Králové
Telefon: 049/5056-500, Telefax: 049/5056-511
E-mail: info@fomei.com, http://www.fomei.com
vychází v 6:47 a zapadá v 17:39 vychází v 8:54 a zapadá v 22:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...