Časopis Myslivost

Listopad / 1999

Druhé vábení na sedmých slavnostech

ing. Jiří Kasina
Druhé vábení na sedmých slavnostech
Tentokrát již šťastnou sedmičku si mohly do názvu vetknout letošní Svatohubertské slavnosti probíhající první říjnovou sobotu na Kuksu. A po loňské premiéře měla redakce časopisu Myslivost možnost přispět k bohatému programu II. ročníkem Národní soutěže ve vábení jelenů.
Jelikož trpěl loňský premiérový ročník jistými dětskými nemocemi, netrpělivě jsme očekávali, kolik jelenářů nás letos poctí svojí důvěrou. Troufám si tvrdit, že jsme učinili maximum pro zdárný průběh a důstojnost soutěže, na nádvoří zámku bylo pro soutěžící připraveno podium, radikálně se zlepšila i úroveň cen. I navzdor těm, kteří nenalezli odvahu se přihlásit, se letos dostavilo dvanáct statečných včetně jedné zástupkyně něžného pohlaví! Anonymně hodnotila osm ukázek každého soutěžícího doslova hvězdná porota ve složení: Doc. Ing. Jaroslav Švarc, CSc. - legenda českých jelenářů, Ing. Jan Kupka - ředitel Interlovu Praha, Ing. Oldřich Lábek - ředitel Krkonošského národního parku, Ing. Milan Doležal - lesní správce Lesní správy Hanušovice a Bohumil Tvrzský - známý jelenář. Nutno zdůraznit i perfektní výkon MVDr. Františka Fejfara, který s noblesou a nadhledem zvládl moderování celého téměř dvouhodinového programu.

Obzvláště potěšitelná je obrovská účast diváků, nádvoří před podiem bylo doslova našlapáno a podle odhadu sledovalo soutěž možná až tři tisíce diváků. Měli možnost posoudit nejen umění soutěžících, ale v přestávce před vyhlášením výsledků zhlédli a vyslechli také zajímavé ukázky vábení jiných druhů zvěře a vábení jinými technikami či za použití jiných druhů nástrojů.

Jako novinku jsme letos vyhlásili diváckou soutěž - na hlasovacích lístcích přítomní diváci hlasovali pro své favority. Diváckou cenu - krásný rytý pohár s motivem jelena, věnovaný Interlovem Praha - si odnesl Milan Janík z Velkých Karlovic.

Ač by si vítězství byť jen za účast zasloužil každý, výsledky anonymního hodnocení poroty byly sice někdy těsné, ale objektivní a neúprosné. Přehled nakonec podává připojená tabulka. Ceny soutěžícím na 4. až 12. místě (kožené řemeny, kabely, sedací hole) věnovala Všeobecná pojišťovna Halali, bronzový Jan Niedoba z Prostějova obdržel porcelánovou kávovou soupravu, stříbrný Milan Janík z Velkých Karlovic k ceně diváků přidal kulovou jednušku ZBK 110 r. 222 Rem + 60 nábojů Hirtenberger (tuto cenu věnovala SUPRA Praha). Vítěz Oldřich Novobilský z Bělé pod Pradědem samozřejmě "bral" za první místo nejvíce - olejomalbu akad. mal. V . Nasvětila (věnoval Řád sv. Huberta), Lesy České republiky věnovaly pro vítěze povolenku k lovu muflona II. věkové třídy v hodnotě téměř 40 000 Kč a snad již k tradičnímu atributu vítěze patří nádherný lovecký tesák s motivy jelenů v dřevěné kazetě z dílny plzeňského mistra Oldřicha Duška.

Jsem přesvědčen, že si všichni zúčastnění odnášeli s radostí nejen ceny, ale i pocit krásně stráveného odpoledne a nádherné propagace tradiční myslivecké dovednosti. Vůbec celý průběh programu se snad letos povedl. Soutěž na podiu vkusně zarámovala před a po soutěži přehlídka mysliveckých i nemysliveckých oděvů Velvety Varnsdorf, celé odpoledne zalévalo nádvoří zámku usměvavé podzimní slunce. Ač nevěřící začnu snad věřit na faktické spojení sv. Huberta se sv. Petrem, protože nádherná slunečná první říjnová sobota, jediná mezi škaredými deštivými dny před i po, musela být jedině dílem odměny mocných snaživým a věřícím smrtelníkům.

Slunce ale zalévalo i probíhající program v nádherném amfiteátru pod kukským hospitalem. Nesčetné davy příchozích měly možnost zhlédnout slavnostní průvod, ukázky sokolníků, kynologů, vyzkoušet si své umění při střelbě z historických zbraní, pokochat se pohledem na výstavu obrazů, starých zbraní a plastik, najít inspiraci při módních přehlídkách, okouknout prodejní stolky nožířů, řezbářů, rytců a jiných umělců a v neposlední řadě okusit nějakou z nabízených jedlých i tekutých dobrot. Potěšením pro ucho byly četné ukázky zpěvu a lovecké hudby, duchovní rozměr byl podpořen podvečerní svatohubertskou mší a oko na rozloučenou potěšil již tradiční velkolepý závěrečný ohňostroj.

Ale není vždy jen vše růžové. Podle mého názoru získaly Svatohubertské slavnosti takovou tradici a věhlas, že se pomalu ale jistě dostávají na rozcestí jak dál. Nadšení a entuziasmus dobrovolných pořadatelů je obdivuhodný, ale ne spasitelný a všezvládnutelný. I když před pořadateli hluboce smekám, myslím, že tato nádherná akce, nabývající již obrovských rozměrů jak co do počtu zúčastněných, tak hlavně co do počtu diváků, navíc zkoncentrovaná do jednoho jediného odpoledne, by už asi opravdu zasloužila profesionální přístup některé z pořadatelských agentur. Vždyť co je platné sebenádhernější naplnění programu, když si nemají diváci kam na chvíli sednout, kromě jedné restaurace si nemají kde důstojně něco sníst, o důstojném vykonání tělesných potřeb ani nemluvě. I to vše přece patří ke spokojenosti a všeobecné pohodě. Možná je to jen můj osobní dojem, ale připomínky mnohých v průběhu programu na nádvoří svědčí o něčem jiném.

Na shledanou tedy opět na Kuksu při ještě větších, ještě navštěvovanějších, ještě bohatších a krásnějších slavnostech v magickém roce 2000! Tradice a historie české myslivosti si to zaslouží a budiž za to dík nejen Řádu svatého Huberta.

Konečné pořadí soutěžících
1. Oldřich Novobilský 108
2. Milan Janík 107
3. Jan Niedoba 98
4. Jiří Počtýnský 95
5. Stanislav Hýbner 84
6. Zdeněk Šimurda 81
7. Vladislav Bulušek 80
8. Josef Kurečka 79
9. Vladislav Kubec 77
10. - 11.
Hubert Faber 75
Pavel Smejkal 75
12.Markéta Jarošová 53

Vítěz divácké soutěže: Milan Janík


vychází v 6:47 a zapadá v 17:39 vychází v 8:54 a zapadá v 22:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...