Časopis Myslivost

Listopad / 1999

VHODNOST LIDSKÉ POTRAVY PRO KRMENÍ PSA A KOČKY

MVDr. Jan BERÁNEK
VHODNOST LIDSKÉ POTRAVY PRO KRMENÍ PSA A KOČKY
Mnoho chovatelů si neuvědomuje, že jejich psovi a kočce mohou škodit, když je krmí potravinami v podobě pamlsků, kterými jim chtějí vyjádřit svou lásku, nebo když jim chtějí potravinami obohatit či zchutnit krmivo.
Přestože je známé, že některé potraviny jsou zcela nevhodné pro psy a kočky, často se zapomíná, že je také mnoho potravin, které jsou stejně nebezpečné, pokud jsou v krmivu zastoupeny vysokým podílem.

Protože je dnes v obchodech možno zakoupit opravdu kvalitní a plnohodnotné krmení respektující věk, velikost i výkonnost zvířete bez nutnosti přidávat k tomuto krmení jakékoliv doplňky, měla by být těmto krmivům při výběru věnována velká pozornost. Dodatková krmiva mohou narušit organismu rovnováhu hospodaření s živinami a mohou být příčinou zdravotních potíží.

Zbytky ze stolu

Pes i kočka mají jinou potřebu výživných látek než má člověk. Proto zbytky jídla, přestože jsou pro mnohé psy a kočky velice chutné a oblíbené, nemohou jim poskytnout vyváženou výživu. Tento fakt se navíc prohlubuje, pokud si psi a kočky z předložených zbytků vybírají nebo jim chovatelé sami dávají jen "nejvybranější" zbytky jídla, jako jsou nejčastěji tučné okraje z masa, zatímco zeleninu a obilní produkty dostanou jen výjimečně.

Maso

Mnozí chovatelé si myslí, že jejich psi a kočky jsou od přírody lovci, a proto se musí živit výlučně masem. Při srovnání doma chovaných psů a koček s divoce žijícími předky však opomíjí skutečnost, že tito se živí nejen masem z čerstvě ulovené zvěře, ale požírají kořist celou, tj. i s kostmi, vnitřními orgány a střevním obsahem.

Maso, přestože je bohaté na bílkoviny, obsahuje jen málo vápníku, sodíku, železa, mědi, jódu, vitaminů a naopak hodně fosforu, proto samotné nemůže zajistit v dostatečném množství všechny potřebné výživné látky.

Mléko a mléčné výrobky

Téměř všechny kočky a psi mají rádi chuť mléka. Mléko a mléčné výrobky jsou sice výborným zdrojem vápníku, bílkovin, fosforu a vitaminů, ale v nadbytku často vedou k zažívacím poruchám. Příčinou bývá jednoduchý cukr laktóza, který se musí ve střevech rozložit enzymem laktázou, aby byl využit. Pokud si zvíře nevytvoří dostatek tohoto enzymu, zůstává v zažitině velké množství nerozloženého cukru, což má za následek trávící poruchy - nevyvážené hospodaření se živinami, projevující se především průjmy.

Mléčné výrobky jako sýr, máslo a jogurt obsahují méně mléčného cukru, proto jsou daleko lépe snášeny.

Mléčné výrobky dodávají tělu sice vysokohodnotné bílkoviny, avšak zkrmování jejich většího množství vede k nadbytečnému příjmu vápníku, což může u dospívajících psů, hlavně velkých a gigantických plemen, vyvolat poruchy růstu.

Ani u kojících fen není účelné doplňovat vápník mléčnými výrobky, neboť bylo prokázáno, že takto dodávaný vápník není schopen zabránit tzv. poporodnímu odvápnění (eklampsii).

Obecně je známo, že bílkovina v mléčných výrobcích je jedna ze čtyř nejčastějších alergenů u psů.

Mléčné produkty není vhodné využívat pro psy a kočky jako základní krmivo, ani jako doplňkový zdroj vápníku a bílkovin.

Čokoláda

Některé potraviny obsahují sloučeniny methylxantinu - kofein, theophyllin a theobromin. Kofein je obsažený nejvíce v kávě, čaji a kole. Theophyllin je zastoupen především v kávě a v čokoládových výrobcích.

Většina psů oproti kočkám má ráda sladkou chuť, velmi ráda přijímá např. čokoládu. Avšak čokoláda, která obsahuje theobromin, může být pro psy nebezpečná.

Sloučeniny xantinu obecně působí v těle na centrální nervový systém, srdečně cévní systém, ledviny, hladkou a kosterní svalovinu. Theobromin působí především jako srdce stimulující prostředek, rozšiřuje srdeční cévy, je relaxans hladké svaloviny a působí i močopudně. Přestože jsou otravy theobromonem u psů v klinické praxi ojedinělé, jejich závažnost je velmi vysoká. Ve studiích toxicity bylo dokázáno, že psi v porovnání s jinými druhy zvířat jsou mimořádně citliví vůči účinku theobrominu. Dokonce méně než 100 g čokolády může u středně velkého psa způsobit smrt. Otrava theobrominem u psů se projevuje dávením, průjem, zrychleným dýcháním, nepokojem, zesíleným nutkáním na močení až pomočováním a svalovými křečemi. (Projev křečí znamená vždy velmi špatnou předpověď onemocnění.) Příznaky otravy theobrominem se objevují za čtyři až pět hodin po příjmu čokoládových výrobků.

Na druhou stranu, když pes dostane kousek čokolády jen jako pamlsek, nehrozí mu žádné nebezpečí otravy. Časté podávání čokoládových pamlsků však může zvýšit kazivost a vypadávání zubů.

Játra

Játra jsou výborným zdrojem železa, mědi, bílkovin, vitamínu D a komplexu vitaminů B. Protože však obsahují např. velmi málo vápníku a hodně vitaminu A, nesmí být dlouhodobě zkrmována jako jediná nebo základní složka potravy. Nesprávný poměr vápníku a vitamínu A v krmné dávce totiž může způsobit poruchy stavby kostí.

Toxicita vitamínu A byla prokázána řadou pokusů u koček, které dostávali čerstvá játra jako hlavní zdroj bílkovin. Zjistilo se, že přestavba kostí při otravě vitaminem A se děje postupně a může zůstat po mnoho let zcela nezpozorována. Teprve v posledním stadiu otravy dochází k těžkým a nezhojitelným deformacím kostí. Avšak v této fázi je diagnóza otravy vitamínem A, vzhledem k nemožnosti léčit tyto důsledky, postavena příliš pozdě.

Závěrem
  • Psi ani kočky nemají být krmeny potravinami pro lidi.
  • Pokud jsou používány ke krmení, pak žádná z potravin nemá být zkrmována ve větším množství a samostatně, když, tak jen jako obohacení základní krmné dávky ve velmi malých množstvích.
  • Přídavky vitamínů a minerálů nejsou potřebné, pokud je krmná dávka plnohodnotná. Dokonce u komerčních vysoce kvalitních krmiv, jako je Eukanuba a Iams, mohou působit zdraví škodlivě.
  • Nedostatek živin u méně kvalitních krmiv není vhodné kompenzovat zbytky ze stolu.
  • Chovatelé musí také dávat pozor na zlozvyky svých miláčků, jako je žebrání u jídla a "kradení" jídla, neboť právě tyto zdroje potravy mohou je udržovat v nadváze, zažívacích obtížích nebo mohou u nich vyvolat daleko závažnější onemocnění z nerovnováhy živin.
vychází v 7:02 a zapadá v 17:26 vychází v 5:40 a zapadá v 13:57 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...