Časopis Myslivost

Prosinec / 2002

MIKOV Mikulášovice a výroba nožů

František Šulc a Rostislav Bican
MIKOV Mikulášovice a výroba nožů
Místem, kde má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách jsou bezesporu Mikulášovice. Toto malé pohraniční městečko leží v nejsevernějším místě naší země, ve šluknovském výběžku. Na město byly Mikulášovice povýšeny 1. února  roku 1916 Františkem Josefem I.
Mikulášovičtí výrobci nožů a nůžek byli známí již v 18. století ve střední a částečně i západní Evropě. Vyráběli nože všech druhů a tvarů, tesáky, kordy, šavle, břitvy chirurgické a jiné speciální nástroje. Nožířství bylo tehdy velmi vážené řemeslo a protože nožířů bylo málo, bylo to také řemeslo dobře prosperující.

Rozkvět nožířského řemesla v Mikulášovicích přivedl v roce 1794 místního podnikavého obchodníka Ignaze Röslera k založení první továrny na výrobu nožů. V této továrně pracovalo zpočátku sto pracovníků, ale už v roce 1819 byl jejich počet dvojnásobný. Hospodářské úspěchy této továrny vedly ostatní obyvatele k zakládání dalších nožířských podniků a pomocných živností a zanedlouho byla většina mikulášovických občanů i občanů okolních obcí pracovně spojena s nožířskou výrobou. Mikulášovicím se začalo přezdívat "český Solingen".

Největšího rozkvětu doznalo mikulášovické nožířství před první světovou válkou a po ní. Vznikl zde svaz nožířského průmyslu, který čítal čtyři a půl tisíce pracovníků.

Za druhé světové války se Mikulášovice staly součástí III. říše. Výroba byla uzpůsobena pro vojenské účely a byla omezena. Tato situace trvala až do roku 1946, kdy se tradiční výroba opět začala rozjíždět.

V roce 1948 vznikly dva národní podniky a sice Koh-i-noor Mikulášovice a Sandrik Mikulášovice.Výroba nožů se soustředila do závodu Sandrik a v závodě Koh-i-noor se vyráběly kancelářské potřeby (známé značky KIN).

V roce 1955 došlo k sloučení obou závodů v jeden národní podnik - Mikulášovický kovoprůmysl s podnikovou značkou MIKOV. Hlavním výrobním programem nadále zůstalo nožířské zboží a kancelářské potřeby.

Centralizací výroby a modernizací výrobních postupů došlo k vysokému vzestupu a zkvalitnění výroby. Začal se využívat nový způsob tepelného zpracování kovů podle československého patentu MARTFROST - hlubokého mražení čepelí nožů po kalení. Pracovníci MIKOVa jako jedni z prvních v Československu zvládli přesné stříhání nerez ocelí o větších tloušťkách. Dále byly některé pracné ruční operace (jako např. leštění) nahrazeny novými metodami za využití strojů.

Vzrůstající výroba nožů a kancelářských potřeb umožnila vznik dalších provozů i v jiných městech - Benešov nad Ploučnicí, Česká Lípa, Slaný, Most, Lipová.

Výrobky MIKOV a KIN byly v tomto období prostřednictvím PZO Merkuria a Pragoexportu s úspěchem vyváženy do 106 zemí a teritorií světa.

V roce 1990 se Mikulášovický kovoprůmysl transformoval na státní podnik a od roku 1989 do roku 1994 došlo k postupnému osamostatnění provozů v jednotlivých městech. V Mikulášovicích i nadále zůstal hlavní výrobní program výroby nožů a kancelářských potřeb. V roce 1995 se státní podnik transformoval na akciovou společnost MIKOV a.s. Výroba nožů i kancelářských potřeb nadále pokračovala.

Od roku 2000 se na výrobě a prodeji sortimentu začala podílet firma Ferrotrade s.r.o. Její spolupráce se společností Mikov a.s. se velmi prohloubila a v současnosti již výrobu i prodej nožů a kancelářských potřeb zaštiťuje výhradně firma Ferrotrade s.r.o. Obchodní značka MIKOV zůstala.

Ferrotrade MIKOV Mikulášovice se v září zúčastnil na XI. Výstavě nožů v Příbrami a představil i některé novinky. Tři nože byly zároveň přihlášeny i do soutěže o titul Nůž roku 2002 v těchto soutěžních kategoriích:

Zavírací nože- vyhazovací nůž 241-ND-2, 2dílný čepel s pilkou, střenka je vyrobena z kvalitního dřeva- palisandru.

Otevřené nože - jelenářský nůž 370-NP-3, 3dílný čepel pevná, pilka a párač se sklápějí do parohových střenek.

Bojové nože- limitní série 363-NH-16, celokovová nerezová dýka určená pro sběratele. Na čepeli je vyraženo pořadové číslo.Výroba je omezena 100ks sérií.

Pořadatelé ocenili všechny tyto novinky zlatým hattrickem.

Ferrotrade MIKOV Mikulášovice se zúčastnil kvalitní expozicí i letošní výstavy Lovecké a sportovní zbraně na pražském Výstavišti. Vystavovány byly hlavně lovecké a kapesní nože,vyhazovací a házecí, kuchyňské a řeznické nože. Veřejnost se pochvalně vyjadřovala k šíři nabízeného sortimentu ke kvalitě a provedení. Proti loňskému roku byla expozice více než dvojnásobná a i to jistě kladně ovlivnilo výši prodeje.

Jeden poznatek, několik zákazníků se poptávalo o prodejně v Praze s touto šíří sortimentu. Zatím bohužel v Praze taková prodejna chybí. Celý výrobní program lze zakoupit pouze v expedici v Mikulášovicích.

Na této výstavě byly poprvé nabízeny novinky, nože roku 2002. Z toho jelenářské dýky a limitní série byly ihned vyprodány. Dobré ohlasy přijdou jistě i od zahraničních obchodníků.vychází v 7:26 a zapadá v 18:04 vychází v 20:44 a zapadá v 12:03 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...