Časopis Myslivost

Prosinec / 2002

Úvaha o lovu, optice a zbraních

František V. Jelínek
Úvaha o lovu,  optice a zbraních
V poslední době na stránkách odborných mysliveckých a střeleckých časopisů zaujímají stále větší prostor pojednání seznamující čtenáře s optikou, která začala v historicky nedávné době pomáhat myslivci při lovu a pozorování zvěře. Z výborného pomocníka se pomalu stává “zlý pán”.
Myslivecká optika, ať už pozorovací binokuláry (triedry), nebo puškohledy zaznamenaly v krátké době nevídané změny, jsou technicky dokonalé, ale také patřičně drahé. Jejich cena včetně montáže mnohdy přesáhne i cenu lovecké zbraně. Tímto se stává optika jejím rovnocenným partnerem a měla by s ní vytvářet účelný a estetický celek.. Mnohdy je opak pravdou, kdy zbraň s optikou vytváří nesourodé "slepence". Býváme svědky toho, že výkon zbraně a střeliva silně pokulhává za výkonem optiky. Pak stačí, aby neukázněný bouchal, zneužíval výhod výkonných puškohledů, střílel na nemyslivecké vzdálenosti, přičteme-li k tomu rozptyl zbraně, střeliva a osobní chybu střelce, výsledek lze snadno domyslet.

Pravodatný myslivec by tyto problémy mít neměl. Problém bývá zpravidla jiný, všední, kde vzít "volné koruny" a udělat si radost - získat nějaký "optický skvost" z poslední doby. Nastává další "složitá fáze", vybrat si z pestré nabídky výrobců a prodejců ten pravý. Pro zajímavost uvedu několik žhavých novinek z poslední doby od předního evropského výrobce firmy ZEISS, jak je prezentovala na letošním veletrhu IWA. Uvedené ceny v EUR jsou pouze orientační. Pozorný čtenář pak může posoudit, zda podobné výrobky vyrábějí a na tuzemském trhu nabízejí místní firmy Meopta Přerov - výrobce puškohledů Artemis a Fomei Hradec Králové - výrobce puškohledů a binokulárů. Důležité je porovnat užitnou hodnotu porovnatelných výrobků to je: provedení + kvalita + využití + cena. .

ZEISS MONO 3x24B
- cena asi 269 EUR. Jedná se o "předsádkový adapter", který se dá nasadit do lemu okuláru triedru. Tímto jednoduchým zařízením se trojnásobně zvýší zvětšení. Mono 3x24B může posloužit i jako lupa. Adapter je určen pro řadu binokulárů ZEISS VICTORY a CLASSIC.

KAPESNÍ DALEKOHLEDY ZEISS CLASSIC COMPACT
.8x20BT a 10x25BT - cena asi 430 až 500 EUR. Výkonný binokulár malých rozměrů, snadno se vejde do kapsy. Je vhodný pro pozorování za dobrých světelných podmínek, sport, turistika.

ZEISS VICTORY 12x56BT
- cena asi 1 590 EUR. Tento velmi výkonný binokulár je delší než jeho předchůdci VICTORY 8x56 a 10x56 o 2 cm a váží 1300 g. Jako další reprezentant řady VICTORY má vodotěsné pouzdro z vysoce odolné syntetické kompozice vyplněné dusíkem, posuvné okuláry. Advanced Optics Systém firmy ZEISS s odlehčenými skly bez arzenu a olova, hranoly Abbe-König s T - mnohovrstevným zušlechtěním a P - vrstvením hranolů . Rovněž fokusační váleček je lépe tvarován a je drsnější než u ostatních modelů řady Victory. Tato úprava znesnadňuje neúmyslnou změnu dioptrického nastavení. Binokulár zobrazuje nejen velmi jasně, ale i velmi ostře i při okrajích, má nápadně tenké barevné lemy a lze jej zaostřit od 5,5 m.

Větší zvětšení nového modelu je přirozeně vykoupeno menším zorným polem, ale hodnota 90 m v tisíci metrech je stále velmi dobrá. Pozorování s 12x zvětšením vyžaduje pevnou ruku, nebo jistou opěru, nejlépe stativ. Jako předešlé modely VICTORY má i model 12x56BT integrovanou přípojku stativu a je možné ho pomocí adapteru postavit na všechny běžné typy stativů se závitem.

ZEISS VARIPOINT 2,5 - 10x50
- cena od 1570 EUR. Tento kompaktní puškohled je určen pro evropské poměry, při lovu na čekané za horších nebo proměnlivých světelných podmínek. Na první pohled se od předešlých modelů DIAVARI liší pouze "vertikální věží" postavené na okuláru. Červený bod je umístěn právě na úrovni okuláru, je vždy stejně velký a zřetelně viditelný, nezávisle na světelných podmínkách i nastaveném zvětšení.. Při desetinásobném zvětšení překrývá ve 100 m dobře viditelnou kruhovou plošku o průměru 2 cm. Je jasně viditelný i při nejnižším zvětšení, stejně se chová i záměrná osnova. Celá řada puškohledů, zejména staršího provedení má přesně opačné vlastnosti.

VARIPOINT 2,5 - 10x50 zobrazuje velmi dobře při největším zvětšení i za soumraku, zorné pole ve 100 m má při tomto zvětšení 14,5 m.

ZEISS CONQUEST 6,5-20x50 MC
, cena asi 1265 EUR Puškohled "specialista" vhodný pro střelbu na velké vzdálenosti za denního světla. Například při lovu svišťů v Alpách, kozorožců v Asii, nebo škodné zvěře v USA.

Puškohledy řady VARIPOINT i CONQUEST firma vyrábí z vícevrstevného zušlechtěného materiálu. Jsou vodotěsné, nárazuvzdorné s vnitřní dusíkovou náplní. Potud několik posledních novinek od firmy ZEISS.

Pochopitelně podobnými novinkami a nabízením četného sortimentu loveckých pomůcek, výstroje a výzbroje se předhání další velké množství výrobců a prodejců. Na myslivci pak záleží, co z toho si podle svých znalostí, potřeb a možností vybere. Cílem celého snažení by měl být zájem každého myslivce pořídit si takovou výzbroj a výstroj, s kterou může úspěšně plnit svá poslání - výkon práva myslivosti, jehož nedílnou součástí je bezesporu také lov. Lov úspěšný bez zbytečného "chybování", nejistot, nebo postřelování a tím i nežádoucí trýznění zvěře. Zde platí obecné zásady jako při každé jiné lidské činnosti, pokud má být úspěšná a sebeuspokojivá. Na závěr této úvahy bych rád podotkl, že pravidlo úspěšného lovu lze vměstnat do jednoduché rovnice "o třech veličinách". Úspěšný lov = přesná zbraň a výkonné střelivo + kvalitní optika, montáž a nastřelení zbraně + ukázněný a zdatný myslivec.

Dále je však nutné zdůraznit, že je možné být při lovu úspěšný i se zbraní zděděné po dědečkovi, s nestandardními náboji i starší optikou, nebo i bez ní, která však musí bezpodmíněčně odpovídat platným bezpečnostním předpisům. Záleží pouze a jenom na myslivci, který má k  takovéto zbrani vztah a mysliveckým způsobem ji používá. Dobrý myslivec může s takovouto zbraní lovit jakoukoli zvěř na mysliveckou vzdálenost, pokud výkon zbraně a střeliva odpovídá zákonným předpisům.

Obávám se, abychom se zaslepeně nezabývali pouze výkonem zbraní, střeliva a optiky a zapomínali na morálně etické zásady, jako například lásku k přírodě a zvěři, které jsou pro provozování myslivosti nejdůležitější a řadu dobrých myslivců uspokojují více než samotný lov.vychází v 7:49 a zapadá v 15:58 vychází v 16:21 a zapadá v 7:49 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...