Časopis Myslivost

Leden / 2003

Praktická pomůcka pro myslivce - motoristy

Ing. Jiří KASINA
Praktická pomůcka pro myslivce - motoristy
Při návštěvách některých zahraničních mysliveckých veletrhů a výstav řada našich myslivců jistě obdivně postála u stánků, kde byly předváděny nosiče montované na tažná zařízení motorových vozidel, věc v zemích na západ od nás vcelu běžná. Sám jsem byl několikrát v pokušení pořídit si v zahraničí takový nosič. Vždy mě lákala snadná montáž a demontáž, lehká manipulace a univerzálnost nejen pro převoz ulovené zvěře. Proto jsem byl mile překvapen, když jsem se čistě náhodou setkal ve Strakonicích s firmou, která dokáže tento typ nosiče nabízet i pro tuzemský trh.
Firma Tank Plus vyvinula univerzální nosič montovaný na tažná zařízení osobních a terénních automobilů s upevněním na kouli ISO 50. Vlastní konstrukce nosiče je chráněna Osvědčením o zápisu průmyslového vzoru. Jak mi sdělili představitelé firmy, zkoušky tohoto výrobku proběhly v Ústavu silniční a městské dopravy v Praze a na základě pozitivního výsledku byl následně nosič schválen Ministerstvem dopravy a spojů ČR pod číslem OTZ 2702 jako Nosič zavazadel a na trh je dodáván pod obchodním označením SWING. Toto je velké plus, neboť některé kutilské pokusy, se kterými jsem se v minulosti setkal, byly sice plně funkční, ale při použití na veřejné silnici řidič vždy riskoval pokutu při silniční kontrole. Přesto ale firma již prodala několik přepravních plošin bez  zadního světelného panelu, taková plošina je lehčí, vhodná do terénu, má větší nosnost, ale není určená pro provoz na veřejných komunikacích, právě z důvodu že nemá samostatné osvětlení. Takových plošin bylo vyrobeno již několik na výslovné přání zákazníků, kteří je používají pouze v lese nebo na neveřejných cestách kolem chalupy apod. Cena je pouhých 3300 Kč.

Sériová výroba a prodej zatím jen potvrzuje, že firma Tank Plus na český trh přišla s kvalitním výrobkem s výraznými užitnými vlastnostmi a hlavně s příznivou cenou proti prodávaným podobným konkurenčním výrobkům. Cena za základní provedení byla stanovena na úrovni 6900 Kč. Podstatné pro uživatele je především to, že je velmi snadné nosič instalovat, ale i demontovat, že se jedná o český výrobek s českou cenou a že je schválen k provozu podle všech platných předpisů.

Příkladné je také to, že firma Tank Plus od prvopočátku pojala nosič ne jako jednoúčelové zařízení a začala jej vyrábět jako víceúčelové přepravní zařízení, přičemž rozšiřuje jeho použitelnost při respektování všech platných předpisů a norem jako přepravní plošinu, nosič jízdních kol, nosič lyží a další modifikace.

Největší uplatnění a ohlas našla plošina právě v řadách myslivců, lesních dělníků, kutilů, chatařů a zahrádkářů. Každý uživatel jistě ocení nesmírné přednosti zvláště pokud jde o zachování čistoty vnitřního prostoru vozidla při převážení ulovené zvěře a snadnou manipulaci a převoz jakéhokoliv nákladu, ať už se jedná se o volný náklad na plošinu a nebo využití přepravních variabilních boxů, které lze objednat jako příslušenství k nosiči. Snad jediným omezením je to, že plošinu lze oficiálně zatěžovat pouze do povoleného maximálního svislého zatížení na kouli tažného zařízení. Přitom je třeba respektovat i to, že se náklad vlastně navěšuje za osu zadní nápravy, čímž se mění jízdní vlastnosti vozidla.

Další menší komplikací může být to, že je třeba z důvodu vyhovění předpisům při použití nosiče přemontovat zadní SPZ na nosič. Jak jsem byl ale ujištěn, jedná se o komplikaci jen prozatímní, neboť se prý připravuje předpis, který by podobně jako například v Německu dovolit vyžádat si třetí SPZ

Jsem přesvědčen, že se i u nás najde celá řada spokojených uživatelů z řad myslivců, kteří potřebují nejen dopravit třeba krmení do honitby nebo odvézt ulovený kus zvěře do výkupny. Bylo by jistě dobré, aby sami čtenáři napsali do redakce názor, jak dále plošinu zdokonalit. Věřím, že možnost ke konzultacím a diskusím budou mít třeba na nějaké z mysliveckých výstav.

Kontaktní adresa:
TankPlus, Velké nám. 48, 386 01 Strakonice
tel: 383 323 616, fax: 383 323 617
e-mail:
toman.pt@seznam.czvychází v 7:33 a zapadá v 17:55 vychází v 17:31 a zapadá v 4:33 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...