Časopis Myslivost

Červenec / 2004

Myslivecký kalendář - červenec

Dr. Rudolf Novák
Myslivecký kalendář - červenec
Co by měli v červenci dělat myslivci
Červenec
V červenci začíná ve většině honiteb srnčí říje. Pokud jsme v předchozích měsících splnili lov průběrných srnců I. věkové třídy věnujeme se především lovu dospělých srnců. V červenci se také zaměříme na intenzivní lov černé zvěře, zejména tam, kde jsou na polích atraktivní obiloviny v mléčné zralosti. Černou zvěř lovíme především z tlup, kde máme srovnání hmotnosti a velikosti.Vyvarujme se rány na evidentně samostatné kusy.
Vzhledem k teplému letnímu počasí je nutno každou ulovenou zvěř, okamžitě po ulovení řádně ošetřit a co nejdříve zpracovat nebo dodat do výkupny. Pokud zpracováváme zvěřinu pro vlastní potřebu, nebo ji nemůžeme ihned dodat do výkupny, vyplatí se např. v lovecké chatě vybudovat "zvěřinovou chladírnu". Je to v podstatě jen budka z prken na pero a drážku s otvory nahoře a dole, zasíťovanými jemným pletivem proti mouchám, uvnitř s řádným ráhnem na pověšení zvěře, a tzv. komínový efekt udělá své. Vůbec nejlepší je takovou chladírnu umístit ve stinném místě nebo u potoka. Je to rozhodně lepší řešení než nechat zvěř vychládat na zemi nebo pověšenou na stromě a přístupnou mouchám a vosám.
Do 20. července by měli uživatelé a majitelé lesů uplatnit nárok na náhradu škod způsobených zvěří na lesních porostech za předchozí rok. Pokud tak neučiní, nárok na náhradu škod zaniká.
Červenec je dobou dovolených, při lovu, zejména večer a brzy ráno buďme opatrní.
Počátek července, zejména ve vyšších polohách, využijme ještě k výrobě letniny a sena, k vytvoření nutných zásob tohoto krmiva.
Myslivecký hospodář vede záznam o hospodaření v honitbě, evidenci o ulovené zvěři, o vydaných plombách a podává hlášení podle dispozic státní správy.
Dr. Ing. Rudolf NOVÁK
vychází v 6:47 a zapadá v 17:39 vychází v 8:54 a zapadá v 22:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...