Časopis Myslivost

Květen / 2004

Představujeme kulovnici SAUER 202

r. Ing. Jiří Hanák
J.P.SAUER & SOHN - německý výrobce zbraní patří k nejstarším kontinuálně fungujícím firmám na světě, jejíž základy sahají až do roku 1751. Firma byla založena v Suhlu, v historickém místě výroby zbraní a pozdějším sídle i jedné z německých zkušeben zbraní. V počátcích existence firmy se jednalo o řemeslnou dílnu, později o manufakturu vyrábějící převážně vojenské zbraně, ale současně i rukodělně velmi náročné a cenné lovecké pušky a pistole pro terčovou střelbu či sebeobranu. Zbraní z nejstaršího období se zachovalo velmi málo a patří k velmi vyhledávaným sběratelským exemplářům. Zajímavou skutečností je, že za nejcennější a nejvyhledávanější zbraně zn. Sauer und Sohn jsou převážně luxusní brokovnice se zámky Holland a Holland z období mezi dvěma válkami, případně kulové kozlice a dvojáky z původní suhlské produkce. Lovecké zbraně z meziválečného období ze Suhlu patří k nejcennějším německým zbraním a v některých případech se cenou vyrovnají i porovnatelným zbraním anglickým. Dnes sběratel za zachovalou brokovnici se zámky Holland a Holland z předválečné výroby Sauer und Sohn zaplatí více než 150 tis. Kč (a rád protože jsou skutečnou vzácností), za kulové zbraně se stejnými zámky i několikanásobek uvedené částky. Cena předválečných zbraní Sauer und Sohn je proto tak vysoká, protože poválečná výroba byla přestěhována a na původním místě a pod původní značkou výroba zbraní v v Suhlu nepokračovala.
Dnešní výroba
Výrobce zbraní Sauer und Sohn však nežije pouze z historie. V roce 1951 byla obnovena výroba v novém sídle v Eckernförde (Schleswig/Holstein severně od Hamburgu). V současné době je součástí nadnárodního koncernu SIG SAUER, který vyrábí v širokém sortimentu vojen-ské, služební a lovecké zbraně a výrobní zařízení přesného strojírenství. Z loveckých zbraní jsou známé kulovnice model 90 a 202, brokovnice vyráběné ve spolupráci s firmou Franchi a také dnes již legendární trojáky. Držitelé krátkých zbraní znají i pistole SIG SAUER špičkové kvality.
Lovecké kulov-nice Sauer nejsou ani našim myslivcům neznámé. V omezeném množství byly, v modelu 90 dováženy dokonce již před rokem 1989. To, že zbraň je ve výrobě již relativně delší dobu, má pro spotřebitele výhodu, protože se jedná o zbraň důkladně ověřenou a prověřenou praxí. Svojí konstrukcí je však nadčasová a předčí i mnohé zbraně, které byly na trh uvedeny později.

Kulovnice Sauer 202
Kulovnice vychází z osvědčených konstrukč-ních principů používaných i na řadě jiných zbraní (např. pevný a spolehlivý klasický závěr typu Mauser), ale navíc má řadu výjimečných konstrukčních řešení. Uvedená výjimečná konstrukční řešení jsou velmi promyšlena. Nesměřují v žádném případě pouze k upoutání pozornosti zákazníka, ale přispívají výrazně k vyšší užitné hodnotě zbraně. Které zvláštnosti tedy uvedená zbraň má?
Konstrukce zbraně se skládá z jednotlivých samostatných uzlů, které jsou snadno, pomocí jednoduchého nářadí dodávaného se zbraní, demontovatelné a zbraň lze snadno rozložit na pažbu, předpažbí, hlaveň, pouzdro závěru a uzel mechanizmu spouště a pojistky. Zbraň tak lze nejen snadno čistit, ale především snadno přepravovat v rozloženém stavu v malém přeprav-ním kufříku. Jako horkou novinku představila firma Sauer na letošní výstavě zbraní, střeliva a loveckého příslušenství IWA v Norimberku kulovnici v provedení "Take Down", kdy lze provést demontáž zbraně s případnou výměnou hlavně bez jakéhokoliv nářadí. Po výměně hlavně je u tohoto systému zachována i přesnost nastřelení(!).
Další nepříliš rozšířeným konstrukčním řešením je uzamčení závěru přímo za nábojovou komorou v hlavni. Tento způsob uzamčení je vůbec nejpevnější a nejspolehlivější. Uzamčení náboje závěrem přímo v hlavni má i pozitivní vliv na přesnost. Navíc sekundárně vzniká několik dalších výhod. Pouzdro závěru nepřenáší žádné síly výstřelu a tedy může být vyrobeno méně hmotné a dokonce i z lehkých slitin. Kulovnice s pouzdrem závěru z lehkých slitin je o 0,5 kg lehčí, což je výrazné odlehčení, zejména při celodenním nošení zbraně. Další výhodou je, že lze snadno, povolením několika šroubů, vyměnit hlaveň (u systému "take down" i bez nářadí). Tak držitel zbraně může mít k jedné pažbě a k jednomu mechanismu několik hlavní různých ráží. Hlavně se vyrábějí podle provedení zbraně v délkách 56 cm (celopažba) 60 cm (polopažba) a 66 cm (magnum). Vývrt hlavně má šest drážek pro dokonalé vedení střely. K lepšímu utěsnění a vedení střely ve vývrtu hlavně přispívají i poměrně velmi úzká pole a široké drážky. Pro zmenšení zpětného rázu a pro zvýšení přesnosti střelby je možno obdržet zbraň s úsťovou brzdou, kterou tvoří kolmé otvory před ústím hlavně.
Klika závěru se otáčí pouze o 60°, takže závěr lze pohodlně ovládat i při nízké montáži puškohledu nebo v rukavicích. Na první pohled upoutá originální řešení pojistky, která není ovládána jednou páčkou jako obvykle, ale dvěma čepy. Za závěrem je posuvný čep k zajištění zbraně. Odjišťovací čep je umístěn před spouští, který umožňuje pohodlné odjištění zbraně těsně před výstřelem bez negativního pohybu zbraně a změny úchopu zbraně, což u pojistek umístě-ných na závěru není možné. Pojistka má bezvadný, plynulý a naprosto nehlučný chod. Odpor spouště je snadno seřiditelný šroubkem přístupným z vnější strany spoušťového ústrojí a tedy nevyžaduje demontáž zbraně ani spoušťového uzlu tak, jako u jiných zbraní. Chod spouště je velmi krátký, plynulý. Krátký chod spouště umožňuje dobré a přesné spuštění např. při rychlé ráně na šoulačce. Spoušť je vybavena francouzským napínáčkem pro jemné spuštění.
Zásobovací ústrojí tvoří praktický, vyjímatelný zásobník na 4 nebo v případě ráží Magnum na 3 náboje.
Pažba je vyrobena z kvalitního ořechu ve tvaru MonteCarlo s výraznou pistolovou rukojetí, která umožňuje pohodlné a pevné uchopení zbraně a přitažení do ramene při míření. Povrcho-vá úprava pažby je v neklouzavé úpravě "satén". Velmi sympatickou drobností, která je ale velmi užitečná, jsou upínače řemenu na pažbě a předpažbí, jejichž pouhým stisknutím lze řemen snadno odepnout. Tak se snadno zabrání nepříjemnému cinknutí při pohybu zbraní na posedu, které nám zradí zvěř, což se každému z nás už určitě stalo.
V nabídce je vyjímečně široký výběr ráží středního výkonu i magnum. Tedy ráže .22-250, .243 W, 6,5x55, 6,5x57, .25-06, .270 W, 7x64, .30-06, .308 W, 8x57 JS, 9,3x62, 6,5x68, 6,5 - 284, .270 Weath., 7 Rem Mag, 8x68 S, .300 Win, .300 Weath., .375 H H, .416 Rem.
Zbraně lze koupit i v provedení pro leváky s klikou závěru na levé straně. Mimo běžných provedení v celopažbeném osazení nebo v polopažbeném je v nabídce i úprava pro náročné klimatické podmínky se zvýšenou ochranou proti korozi a se zaručenou bezvadnou funkcí v rozmezí teplot od - 30 ° do + 50 °C (provedení Alaska).

Praktické zkušenosti se zbraní
Při prvním uchopení zbraně je příjemným zjištěním ergo-nomický úchop dobře padnoucí pažby a zejména pistolové rukojeti. Chod závěru je velmi hladký, bez drhnutí a příčení, připomínající chod pístu hydraulic-kého mechanizmu.
Praktická střelba byla provedena ze zbraně standardního provedení bez úsťové brzdy ráže .300 Win Mag náboji Winchester Supreme. Montáž pevná, puškohled Meopta Artemis 2000 3-12x50. Vystřelno celkem 15 ran, v sérii 3; 5 a 7 ran, vzdálenost 100 m. Střelba z nastřelovací stolice. Poslední série v rychlém sledu pro zjištění vlivu zahřátí hlavně na rozptyl. Měřen rozptyl 2 R 100.
Výsledek: rozptyl 3 rány 3,5 cm; 5 ran 4,8 cm, 7 ran 6,5 cm

Závěr
Kulovnice Sauer 202 je v několika směrech zbraní výjimečné konstrukce a patří do nejvyšší kategorie továrně vyráběných zbraní. Konstrukční zvláštnosti (např. uzamčení do hlavně nebo řešení pojistky atd.) však nejsou pouze komerčním trikem k upoutání pozor-nosti zákazníka tak, jak to bývá u jiných zbraní, ale jedná se o velmi promyšlené provedení s vysokou užitnou hodnotou. Zbraň je promyšlena do každého detailu v hlavních částech i v zdánlivých drobnostech např. viz úchyty na řemen. Ovládání zbraně je jednoduché, velmi pohotové a ergonomicky řešené. Kulovnice velmi dobře "sedne". Dílenské zpracování je bezvadné a velmi přesné. Výsledky rozptylu i u rychle následujících ran jsou na vynikající úrovni. Výrazné přednosti kulovnice Sauer 202 spatřuji zejména v celkové konstrukci zbraně s uzamčením závěru do hlavně, což umožňuje použití lehkého pouzd-ra závěru a také snadnou vyměnitelnost hlavní, v bezvadném, plynulém a hladkém chodu závěru, v originálním řešení pojistkového mechanizmu se snad-ným ovládáním a bezvadným tichým a plynulým chodem, v možnosti seřízení odporu spouště vnějším šroubem, ve velmi příjemném chodu spouště a v neposlední řadě velmi zdařenou celkovou ergonomickou stavbou zbraně. Při popisu předností zbraně nesmím zapomenout na přesnost střelby, která je na vynikající úrovni.
Osobně hodnotím opakovací kulovnici Sauer 202 jako špičkovou a mezi továrně vyráběnými zbraněmi jako naprosto nejlepší, kterou jsem měl kdy možnost vyzkoušet.
C Dr.Ing.Jiří HANÁK

vychází v 7:18 a zapadá v 16:12 vychází v 22:52 a zapadá v 13:17 Nákupní košík 0
Zpracování dat...