Časopis Myslivost

Listopad / 2004

Inovace firmy BLASER

S puškou „Blaser F3“ na střelecký Olymp?   W.H.
Na Dornsbergu to díky firmě Blaser v pravém slova smyslu pěkně bouchalo: mistr světa v parkúru John Bidwell z Anglie uchvátil publikum svými střeleckými kousky a 32 úplně nových “F3” muselo prodělat svůj křest ohněm v rukou pozvaných odborných novinářů.
Velice zdařilé dílo
To, že takový obr ve svém oboru, jako je firma Blaser, se svým širokým sortimentem natrvalo nevynechá segment pušek, bylo zřejmé. Nechyběly ani dobře míněné návrhy především z okruhu zákazníků věrných této značce, které měly společného jmenovatele: Dopřejte prostě vašim dvouspoušťovým zbraním s ručním natahováním brokový hlavňový svazek a máte bezpečnou a pro normální lovecké účely naprosto vhodnou pušku. Majitelé příslušných kozlic by mohli dokonce provést jen dovyzbrojení a náklady pro všechny zúčastněné by se udržely v přijatelných mezích. V Isny to odpovědné osoby vzaly velice vážně na vědomí a poděkovali s příznačným úsměvem. Ovšem centrální vedení (ústředí) se nechtělo spokojit s polovičatým řešením, jakýmsi "flikováním" , ale usilovalo o velké dílo, a to pušku s označením "Made in Germany", která se na tvrdém mezinárodním trhu může nejen usadit a obstát, ale i udávat tón v rámci konkurence mezi velkými puškařskými firmami. Že se takové ctižádostivé plány nedají realizovat ze dne na den, to se rozumí samo sebou, a tak od nápadu až po prezentaci uplynulo pět let plánování, tvorby, pilování a realizace, než výrobek skončil takový, jaký jej tvůrci chtěli: Atraktivní, kompatibilní, funkční, snadno udržovatelný, bezpečný a perspektivní. To vše má zbrani "F3" dodat takový zvuk, aby byla nejen jmenována společně s "B 25", "DT 10", "K 80" nebo "MX8", nýbrž aby mohla podle možností ve středním horizontu přebít trumfy společností Browning, Beretta, Krieghoff a Perazzi, pokud jde o přízeň zákazníků. Tedy vysoko kladený cíl pro nákladný projekt. Označení "F3" ostatně snad ani nespojuje přívlastky "filigránská práce", "dokonalý tvar" a "pokrok", ale znamená "flinte" a (plánovaný) rok prezentace. Že to s rokem 2003 ne tak docela vyšlo, nebylo provedenému křtu na škodu.
Pro hlaveň - obzvlášť odolnou ocel

Člověk se na musí na F3 podívat dvakrát, aby u ní rozpoznal typické "blaserovské" designové prvky. Týkají se především lasturování a kontury (tvarování) velmi úzké a nízké baskule. Hlavňový svazek a pažba jsou naproti tomu optimálně sladěny (vyváženy) k těžišti zbraně, takže puška v ráži 12/76 působí opticky téměř tak jemně a elegantně jako "pravá" dvacítka. (A tím se odlišuje od svého dvouhlavňového provedení, u kterého nad funkcionalitou dominuje vzhled). Proto musely být osy vývrtů hlavní vedeny blízko sebe a spojeny spojovacími obručemi. Odsazená od povrchu s pečlivě vytvořenými gilošemi je naproti tomu vyměnitelná plošina hlavně. Ztenčuje se z deseti na 8,5 milimetru. K výrobě hlavní používá firma Blaser obzvláště odolnou ocel, o jejímž složení se ale (zatím) nezmiňuje. Její vynikající hodnoty z hlediska pevnosti však umožňují dosažení přesných rozměrů sladěných na příslušnou délku svazku a zajišťují tak konstantní hmotnost a stejnou vzájemnou vyváženost loveckých hlavní (68 cm, 71 cm a 74 cm). Totéž platí pro sportovní verze "Competition" s délkami hlavní 71, 76 a 81 centimetrů. Všechny hlavňové svazky lze navíc mezi sebou bez předchozího přizpůsobení vyměňovat, respektive dále vkládat. Hlavně jsou uvnitř tvrdě pochromované a zvnějšku ošetřeny nitridací, tj. povrchovým tvrzením, a tudíž chráněné proti korozi a skrývají volitelně zapustitelná výměnná zahrdlení Briley s běžnými zúženími od "skeet" (poloviční) až po "full" (plné). Na přání lze mít také ručně našroubovatelná zahrdlení "Spectrum". Tato však pouze s příslušným přesahem hlavně a barevným označením.
Dlouhá životnost

Výměnná zahrdlení až do polovičního se dále hodí také pro broky z měkkého železa. Mimo to výsledky ze zkušebny prozrazují, že pušky byly podrobeny zkouškám i s ocelovými broky. Tím majitel "F3" získává další výhodu, a to i tehdy, když zákonodárci definitivně učiní konec používání olověných broků. Plochý přechodový kužel má zabránit nebezpečnému vzrůstu tlaku při vstupu brokového shluku do válcové části vývrtu hlavně a v kombinaci se zvětšeným vnitřním průměrem hlavně (18,65 mm) pozitivně ovlivnit krytí a podélný rozptyl shluku broků, jakož i snížit zpětný ráz zbraně. Odlišně od standardu je upraveno také upevnění předpažbí, a to nikoliv na spodní části hlavně, ale na monobloku. Tím se nemění napětí kontaktních ploch ani tehdy, když se z hlavní vydatně střílí. Předpažbí tak ani "neplave" při naklonění zbraně, ani nepůsobí "měkce".
Matně černý hlavňový svazek je uzavřen v ocelové baskuli prostřednictvím extra širokého klínu a přítlačné desky ve dnu baskule. Z hluboké polohy os vývrtů hlavní, vysokého středu otáčení závěru a výhodného umístění středu otáčení, akční plochy a uzavření vyplývá také velice nízké zatížení závěru. To je předpoklad dlouhé životnosti "F3", i při vysokém počtu vystřelených ran.
Nejbezpečnější puška svého druhu

Anatomicky vhodně tvarovaná spoušť pro mechanické spouštění je umístěná ve směru síly tahu prstu a je přestavitelná o 7,5 milimetru. Protože jazýček spouště nevykazuje žádnou vůli, neklouže ani se nezadrhává, nýbrž se táhne absolutně hladce, odhaduje se odpor spouště na méně než nastavených
1500 gramů. Rovněž u mnoha rozšířených jednospoušťových systémů s ručně volitelným tuplováním posouvá firma Blaser svým patentově přihlášeným systémem IBS (Inertial Block System) laťku výše. Lineární vedení kladívka a úderníku dále zajišťuje bleskurychlý zámkový mechanismus a extrémně krátké doby zpožděného zážehu. V neposlední řadě jsou všechny části zámku dobře přístupné. Avšak nejen proto upustila firma od ručně vyjímatelného uspořádání spouští. Rovněž baskule by musela být na úkor vzhledu a rovnováhy plnější. Přepínač pro volbu hlavně je umístěn před spouští, pohybuje se lineárně a v zadní poloze volí pořadí hlavní dolní-horní. Sportovní pušky by si samy o sobě dobře vystačily bez pojistky, konec konců se smí zbraň na střelnici nabít a zavřít až bezprostředně před střelbou. Jinak je tomu při lovu, kdy se lovec pohybuje s nabitou zbraní na klouzavém, hrbolatém nebo jinak zrádném povrchu. Tady je dobré vědět, že šoupátko pojistky nejenže zabezpečuje spouště, ale také prostřednictvím bezpečnostní záchytky (západky) blokuje kladívka, a to i v případě zlomení západky, stejně tak při pádu zbraně nebo nárazu. A to vše nezávisle na tom, zda je právě zajištěná nebo nezajištěná. To dělá z "F3" nejbezpečnější pušku svého druhu. Další novinku pušky z Allgäu reprezentuje "EBS", zvaný Ejection-Ball-System. Samostatné ejektorové kolíky (Ejektor-Pins) aktivují automatické vyhazovače nábojnic a pružiny ejektoru se napnou až po spuštění zámku při otevření zbraně. Proto vlastně nemá cenu hovořit o únavě pružiny.
Olejem broušená (leštěná) a v odolné úpravě

Pokud jde o pažbení, má Blaser dvojí provedení, neboť vedle zahnuté předpažby existuje i verze rozšířená, tzv. "poloviční bobří ocas". Pokud se jedná o hlaviště pažby, zákazník si může vybrat mezi provedením loveckým (Sporting) a Monte-Carlo-Trap-(Competition). První má prohlubeň na nosu pažby 38 milimetrů a na patě hlaviště 50 milimetrů, a tudíž má pouze malý sklon. Druhá se vyznačuje rovným hřbetem pažby, který lze nastavit výškově, bočně a u hlaviště pažby tak měnit a přizpůsobit vyhnutí a lomení pažby. Zlatým hřebem pažby Competition je tzv. "balancér" - sériově přihlášený jako patent. Skládá se z válcovitého závitu se dvěma válci, které nahrazují normální šroub pažby. Kovová závaží slouží k přizpůsobení rovnováhy individuálním potřebám a k vyrovnání výkyvů v dřevní hmotě pažby, respektive rozdílům v její hmotě na základě různých délek. I pro pažbu Sporting existuje jedna užitečná věc, ale ne zadarmo. Všechny předpažby a hlaviště pažby jsou broušené olejem a opatřené odolnou úpravou a laserem vyřezávanou rybinou. Bezpečné držení zbraně v ruce zajišťuje rovněž pistolová rukojeť.
Precizní nástroj s řadou význačných rysů

Ještě ale nepadlo poslední slovo. Skutečnost, že lze pažby a hlavňové svazky libovolně kombinovat a sice tak, že vynikající rovnováha pušky zůstane stále zachována, a že existuje opravdová verze pro leváky s otevíráním závěrové páky směrem doleva, nemá na trhu obdoby. Díky modulovému systému stačí tudíž několik manipulací, abyste čistě trapovou pušku přeměnili na speciální skeetovou, na parkúr nebo na lov. Zákazník za základní cenu 2895 Euro za F3 "Game", respektive 3150 Euro za "Competition" obdrží precizní nástroj s řadou charakteristických prvků a volitelných možností. A získá "blaserovku" absolutně bez dílů z umělé hmoty, ať v provedení Standard, Royal (od 14 895 Euro) nebo ve verzích někde mezi nimi. Tím, že se puška vyznamenala při své prezentaci, prokázala, že splňuje všechny předpoklady pro to , aby se stala opravdovým hitem a dokonce i "olympijským".


vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...