Časopis Myslivost

Listopad / 2004

Mezinárodní lovecký desetiboj

Kroměříž, 11. - 12. září 2004  Jan BUKSA
Hezké počasí pozdního léta přivítalo účastníky Mezinárodního loveckého desetiboje na Kroměřížské střelnici, která je v současné době přestavována a více jako střelnici připomíná stavbu, nicméně jednotlivá střeliště a zázemí pro soutěžící byly připraveny k naprosté spokojenosti všech 18 soutěžících, kteří postoupily ze svých republikových soutěží. Tento počet je stanoven a tak se každé dva roky utkává 9 nominovaných nejlepších střelců ze Slovenska a 9 z Čech.
Pro kroměřížské střelce je to vždy dost složitá situace, neboť celou soutěž nejen připravují a zajišťují, ale pravidelně i soutěží. I v letošním roce se v reprezentačním družstvu objevili 3 střelci z 9, což je jistě dobrá vizitka pro kroměřížské střelce, ale na klidnou přípravu celé akce spíše značné břemeno.
Celá soutěž se koná podle stejného časového pořadu, který se vytříbil v dobách, kdy se tyto závody střílely ve společném státě. Většinou se sjedou střelci již v pátek navečer a v sobotu dopoledne probíhá trénink na všech deseti střelištích. Ve 12 .00 končí trénink, provede se vylosování a do půl hodiny se začíná střílet naostro půlka závodu. V neděli se pokračuje a dostřílí se druhá půlka závodu.
Podle stejného scénáře se začal odvíjet i letošní ročník a tréninkové výsledky slibovali nelítostný souboj nejen o hlavní cenu, kterou byla kulovnice ČZ 550 v ráži 308 W (sponzor ČZ Uherský Brod), ale i o rok starý rekord, který vytvořil domácí střelec Jan Buksa a který má hodnotu 978 bodů. Naši slovenští přátelé a soupeři přijeli tentokrát velmi silní a od prvních výstřelů se neustále zlepšovali.
Ovšem jako Damoklův meč se nad hlavami všech účastníků vznášely výsledky domácího šampióna Jindry Kořínka, který nenechal nikoho na pochybách o tom, že to s vítězstvím v letošním desetiboji myslí smrtelně vážně a s tím rekordem se ještě uvidí! Po odstřílení každé položky nechal diváky s otevřenou pusou přemýšlet o tom, jak je možné všechno trefit a sám se odebral vyřizovat nutnou agendu, neboť i on je jedním z organizátorů celé soutěže a má na starosti celou ekonomiku závodu! Po skončení prvního střeleckého dne, kdy se odstřílely disciplíny lovecké kolo, baterie, zajíc, běžící liška a běžící kňour a když se sečetly výsledky, bylo jasné že se Jindra může porazit jedině sám, že ze střelců na něj letos nikdo nemá a pokud se dostaví i druhý den, tak vyhraje. Ovšem na dalších místech se sešlo hned 5 střelců, kteří se vešli bodově do jednoho asfaltového terče. Nejvíce ovšem překvapil Václav Bastl z domácího klubu, který se dokázal po velmi těžké operaci rychle zotavit nejen fyzicky, ale hlavně psychicky a útočil po prvním dnu na druhé místo! " Jen tak dál, Vašo "!
Nedělní ráno se pokračovalo trochu netradičním způsobem, který bylo potřeba zvolit kvůli již zmiňovaným úpravám na střelnici a tak se nejdříve odstřílela vysoká věž. Jindra se dostavil a tak se jen čekalo, na jaké hodnotě se zastaví konečný součet. Na vysokou věž se nechodí získávat body, nýbrž je ztrácet, protože je to poměrně lehká disciplína. 100 bodů zde získávají pravidelně všichni, až na malé výjimky, a ti pak jen láteří jak je to možné, že dokázali chybit tak jednoduchý terč! Dalšími disciplínami byl kulový trojboj na terče lišky v leže, srnce s oporou volné tyče a terč kňoura z volné ruky. Zde nejvíce překvapil slovenský střelec Ing. Viliam Kocsic, který nastřílel absolutní nástřel 300 ze tří set možných! Ovšem ani ostatní střelci se nechtěli nechat zahanbit a nikdo, kdo ještě mohl promluvit do konečného pořadí neztratil svou šanci a tak se muselo rozhodnout na poslední a nejtěžší položce a tou jsou dvojstřely na loveckém kole. Tato položka je obtížná tím, že je poslední, že je zde možno hodně ztratit protože hodnota jednoho terče je 10 bodů a i vyhraný závod lze prohrát! Zná to téměř každý desetibojař. 0-0 na stanovišti je to nejhorší, co může střelec uslyšet po dvoudenním snažení a 20 bodů letí z celkového součtu stejně rychle, jako ty prokleté terče, které přece vždycky spolehlivě trefuji, tak proč sak... ne dnes?! To jsou nervy a přemíra snahy dosáhnout ten nejlepší výsledek a ono to někdy prostě nejde a nejde a můžete se rozkrájet a ono to stejně nejde!
18 střelců to jsou tři rundy a za půl hodiny je po všem. Letošní šampión Jindra Kořínek má číslo jedna a začíná. Střílí všechny terče a suverénně vyhrává letošní Mezinárodní desetiboj. Pohromou se stává tato položka pro Viliama Kocsice, který ztratil na této položce 60 !! bodů a sen o druhém místě zmizel v nenávratnu. Hlavu vzhůru Vilo " nabudúce " !
Jako vždy tato položka zamíchala pořadím, někdo klesl, jiný poskočil nahoru a tak se sčítalo.
Vítěz Ing. Jindřich Kořínek dosáhl 977 bodů a jeden bod scházel do vyrovnání rekordu! 2. místo obsadil Karel Kotrc s 950 body, 3. místo Igor Solnica 936 bodů., 4. Krchňavý Peter 924 bodů, 5. Jan Buksa 921 bodů, 6. Jan Steiner 909 bodů, 7. Jaromír Uher 908 bodů, 8. Roman Grulich 904 bodů 9. Václav Bastl 903 bodů . Desetiboj přes 900 bodů, to je výkon za který se uděluje titul "Mistr střelby"! Respektive uděloval a je škoda že se od toho upustilo. Bylo to alespoň morální ocenění za výkon, který si ocenění zaslouží!
Vítězi je potřeba poblahopřát, ale rovněž tak i ostatním soutěžícím za to, že soutěžili čestně. Tvrdě, ale čestně a to se, bohužel, nestává zase tak často! Koneckonců jsme toho svědky dnes a denně a tak vám všem, kamarádům střelcům, velký dík za to jací jste a buďte takoví ještě hodně dlouho!Ne všichni čtenáři Myslivosti znají disciplíny v loveckém desetiboji. Je to následujících pět brokových a pět kulových disciplín.
Kulové: 1. Pevný terč lišky malorážkou na 50 metrů, poloha vleže, 2. Pevný terč srnce malorážkou na 50 metrů, poloha ve stoje s oporou volné tyče, 3. Pevný terč kňoura malorážkou na 50 metrů, poloha z volné ruky, 4. Běžící liška malorážkou na 35 metrů, průsek je 4 metry široký a rychlost terče je 4 metry za sekundu, 5. Běžící kňour malorážkou na 50 metrů, průsek je 10 metrů široký a rychlost terče je 4 metry za sekundu. U všech disciplín je možno použít puškohledy max. zvětšení 6x.
Brokové: 20 terčů na loveckém kole, 20 terčů na baterii, 10 terčů na vysoké věži, 10 zajíců na průseku, 5 dvojstřelů na loveckém kole na stanovištích 2, 3, 4, 5, 6.
Maximální nástřel na každé disciplíně je 100, tedy součet 1000 bodů.

Kompletní výsledkovou listinu najdete na www.myslivost.cz

Tři nejlepší - zleva Igor Solnica, vítěz Ing. Jindřich Kořínek a Karel Kotrc


Přiložené dokumenty

vychází v 7:18 a zapadá v 16:12 vychází v 22:52 a zapadá v 13:17 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...