Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

Hubert vládl městu celý pátek

Text a snímky Ing. Jiří KASINA
V pátek 5. listopadu převzal vládu nad městem Hejnice v podhůří Jizerských hor svatý Hubert společně po boku s bohyní lovu Dianou. Již po jedenácté se tu totiž konala Hubertská jízda.
Tradici Hubertské jízdy založil bývalý zaměstnanec Středního odborného učiliště v Hejnicích pan Pecháček. Jeho pokračovatelem je Jiří Sedláček - mistr odborného výcviku společně s celým organizačním výborem. Před pěti lety se navíc slavilo výročí 50 let založení školy, takže se Hubertská jízda od té doby spojuje s tímto výročím.
Střední odborné učiliště lesnické v Hejnicích má 200 žáků, 4 tříleté učební obory - mechanizátor lesní výroby, zpracovatel dřeva, zahradník, krajinář, plus dvouleté nadstavbové studium s maturitou. Škola se snaží držet si profil v kontextu les - dřevo - zahrada. Zájem je poměrně veliký a stálý, třídy se každoročně zaplňují do posledního místa.
Jízda se koná vždy první pátek v listopadu. Akci pořádá Lesnické učiliště ve spolupráci s Mezinárodním centrem duchovní obnovy, záštitu přebral Liberecký kraj - odbor životního prostředí a Okresní agrární komora Jablonec a Liberec. Místní myslivci poskytují sponzorské dary, zúčastňují se jako psovodi a členové průvodu.
V čele jízdy jedou vždy trubači na povozu, za nimi praporečníci se standartami, sv. Hubert a Diana na koních, jezdci na koních, sokolníci, kynologové, povoz s ulovenou zvěří a pak celý průvod žáků učiliště, myslivců, hostů a místních občanů. Každý rok začíná jízda v učilišti, paní ředitelka Ing. Alena Dvořáková předá dočasně vládu sv. Hubertovi, průvod se zastaví u Základní školy jakožto centra vzdělanosti, zastaví se u městského úřadu jakožto místa moci světské, kde předá symbolickou moc nad třítisícovým městem sv. Hubertovi starosta S. Smutný a již čtvrtý rok končí jízda v bazilice Navštívení Panny Marie - v místě moci duchovní. V té se pořádá na lesní rohy troubená a zpívaná svatohubertská mše. Koně a vozy poskytl nedaleký Ranč u Sedícího býka. Průvodu se zúčastňují téměř všichni žáci a pedagogové učiliště, výběr sv. Huberta a Diany je zároveň jakousi odměnou pro nejlepší.
Zaplněná bazilika byla slavnostně vyzdobena mysliveckými motivy a přírodninami, nejvyšší představitelé učiliště a města zasedli na čestná místa, v popředí ve společnosti sokolníka a psovodů zasedli sv. Hubert a Diana. V rámci mše byli přijati mezi myslivce nejúspěšnější adepti, posvěcena byla také dovezená ulovená zvěřina.
Celý slavnostní program vyvrcholil večer, kdy se v Obřím sudu v nedalekých Lázních Libverda uskutečnila Hubertská zábava.
Je jen dobře, když se tak pečuje o hezké tradice, o oblíbenosti jízdy svědčí, že i v deštivém a chladném počasí sledovaly jízdu po městě stovky občanů a bazilika se zaplnila do posledního místečka. Přejme tedy úspěšné pokračování i v dalších letech a ti, kteří to letos nesthli si mohou již v kalendáři zaškrtnout první listopadový pátek 2005. Věřte, že stojí za to do Hejnic vyrazit.
vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...