Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

Jelení hrátky v karpatském lese

Pán karpatského lesa  redakce
V pološeru probouzející se divoké přírody je slyšet opatrné našlapování, dalo by se říci doslova balet, statného krále. Pomalu přichází na mýtinku, když se najednou proti němu vyřítí jeho sok. Co bude následovat? Přišli si vyřizovat svoje nevyřešené účty nebo se jedná o bitvu, jejíž vítěz si jako trofej odvede krásnou laň?
Znalí vědí, jak příběh dopadne, ti, které to "jen" zajímá, nechť sledují dál. Podzim, zima a jaro se, zobrazeno okem všetečné kamery, střídají v karpatském lese stejně rychle jako v lidském životě. Exkluzivní záběry ukazují nevšední pohledy kameramana, který se tentokrát vydal zkoumat život jelena. Pán karpatského lesa je již v pořadí čtvrtým filmem bratrů Dobrovodských, zaměřeným na slovenskou přírodu. Oba díky znalostem načerpaným z předchozích filmů ve čtvrté sérii nabízejí nevšední pohled do života skutečného pána karpatských hor - jelena. Nejde však jen o snímání přírody jako takové, v doprovodném komentáři získá divák také návod, jak se s úctou chovat k "němé" tváři ne jako jen k nositeli toužené trofeje, ale jako k partnerovi.

Příroda a člověk jedno jsou
Příběh hlavního hrdiny filmu jakoby vypadl z oka příběhu leckterého z nás - i on se potýká s nepřáteli ve vlastních "jeleních" řadách, i on musí řešit dennodenní drobné a zásadní problémy, i on má co do činění s výchovou, školou a zvířecími sousedy. A k tomu ke všemu mu na paty šlapou dravé šelmy a nebo i pytláci. Dokument dává divákovi možnost, aby se naučil rozpoznat zvuky zvěře, která jimi mezi sebou komunikuje, dovolí mu zaposlouchat se do nejrůznějších hlasů upozorňujících na nebezpečí, svolávajících druhy k sobě nebo jen co by vítězný pokřik. Dramaturgii filmu bratři Dobrovodsští tentokrát svěřili odborníkovi na slovo vzatému - Imrichu Schlosserovi, který je veřejnosti znám svou dlouholetou praxí v oblasti dokumentaristiky ve Slovenské televizi.
Film je jakousi obrazovou a obsahovou sondou do života parohatých obyvatel Karpat. A co navíc - dokument se soustřeďuje na období, které je pro jelena nejdůležitější - čas podzimu a zimy, ve kterém zabezpečuje reprodukci svého druhu a v období zimy se sám snaží přežít v těžkých podmínkách. Film se nesoustřeďuje jen na to, jak jelen žije, ale odpovídá na řadu otázek, které si dozajista kladou i lidé, kteří o životě v lese chtějí vědět víc - kde a jakou potravu si jeleni shánějí, jaký mají denní režim apod. Dokument na pozadí časových pásem a ročních dob zobrazuje principy soužití s ostatními zvířecími sousedy, v tomto případě třeba ukázky toho, jak se jelen dokáže rozdělit o svou potravu s divočákem.

Roční koloběh v barvách
Pán karpatského lesa si ale bere na mušku nekompromisní principy života ve volné přírodě, které zaručují zdravý koloběh života. Na konkrétním příběhu v zimním období, kdy si dravec neví rady s obstaráním potravy, film dokazuje, že náhoda někdy zmůže víc, než sebevětší snaha. V tomto případě zachrání našim filmovým hrdinům život zhaslý kus černé zvěře. Podívaná končí příchodem jara.
Kromě jelena se představí také ostatní obyvatelé lesa, zejména daňčí a černá zvěř. Ve filmu se v krátkosti ukážou i ptáci a menší savci, kteří také tvoří společenstvo lesa.
Materiál k filmu vznikal pět let. Všechny záběry jsou pořízeny ve slovenských pohořích Poľany, Veľkej Fatry, Nízkých a Západních Tater, Bílých a Malých Karpat. "Při natáčení jsme projezdili tisíce kilometrů a za kamerou v hlubokých lesích jsme strávili stovky hodin jen proto abychom našli toho pravého Pána karpatských lesů," říká jeden z dokumentaristů Rastislav Dobrovodský. "To všechno bychom ztěží zvládli bez pomoci místních znalců přírody, lesníků a ochranářů. Seznámili jsme se ze zajímavými lidmi a vzniklo i hodně přátelství a i jim patří můj dík," dodává jeho bratr Roman.
Bratři Dobrovodsští chtějí v načatém díle pokračovat, a proto již pracují na druhém dílu dokumentu, který by měl být hotový přibližně na jaře. Pán karpatského lesa bude díky reklamnímu partnerovi dostupný kromě VHS i na DVD. Náročný divák proto může vychutnat vysokou kvalitu obrazu i zvuku.
Film byl oceněn na 21. ročníku mezinárodního filmového festivalu AGROFILM v Nitře. Ocenění Ministra životního prostředí Slovenské Republiky získal film ze 115 přihlášených snímků.
Film má délku 26 minut, VHS stereo
vychází v 7:06 a zapadá v 16:22 vychází v 16:20 a zapadá v 5:26 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...