Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

LOVECKÁ KULOVÁ ZBRAŇ začínajícího myslivce

Ing. Josef ČÍŽ
Navazuji na článek v měsíčníku Myslivost-Stráž myslivosti č.07/2004 ve výše uvedené věci s tím, že bych se chtěl zúčastnit diskuse řadových myslivců ke konstrukci, ráži a příslušenství kulové zbraně. Jako začínající myslivec jsem si pořizoval zbraň na drobnou a spárkatou zvěř, a pak dokupoval.
Jsem řadovým myslivcem v lesní honitbě středočeského kraje, kde převládá černá zvěř, dále srnčí a liška, popř. kuna. Drobnou zvěř pro nenaplněnost normovaných stavů ani nemáme v plánu chovu a lovu. Na pozvání chodím jen do honiteb s podobným "zazvěřením", výjimečně jsem se zúčastnil lovu na vysokou nebo dančí a mufloní zvěř.
Když jsem se začal před 30 lety věnovat intenzivně myslivosti, zvažoval jsem, spolu se zkušenými kolegy, jakou zbraň si vlastně pořídit a s jakým příslušenstvím. Je nutno podotknout, že v té době nebyl u nás na trhu takový výběr typů zbraní ani puškových dalekohledů, dále jen puškohledů. K dovozům z ciziny jsem neměl možnost a ani finanční prostředky.
Proto první úvaha spočívala ve výběru samostatné kulovnice či kombinované zbraně,
druhá následovala ve výběru ráže a třetí ve "shánění" puškohledu.
Již v počátku úvahy o výběru zbraně je třeba si uvědomit, že se nemůže spojovat typ zbraně a ráže zbraně. Samozřejmě, že všechny zbraně vyrobené od minulého století jsou technicky precizně provedené a přesné, vždy je na střelci jak se vypořádá, někdy během několika sekund, s počáteční nervozitou - loveckou horečkou. To je mnohdy nejdůležitější po rozhodnutí se, že se bude střílet. Konstrukce zbraně, její provedení, rovněž podstatně ovlivní její hmotnost.
Po dlouhém rozhodování jsem nakonec volil kulobrok UH 538 ráží 7x65/12 a 12/12.
Koupě vyšší ráže než 7x57s brokovou hlavní 16/16 vyplývala z možností lovení silnějších kusů, zejména černé a vysoké zvěře a pernaté - husy. Puškohled s násuvnou montáží jsem "sehnal" 4x32 Zeiss, pažba německá.

Zkušenosti za dobu používání brokové kozlice a kulobroku za 25 let

Drobná - zajíc, bažant. Brokové hlavně jsem používal a používám tak pětkrát ročně. V podstatě jde o pozvání družebních myslivců v honitbách polních a v bažantnicích.
Zbraň má dobré krytí, hmotnost při r.12/12 je 3,15 kg - pro slabší postavy (ženy) je robustnější, mužům by měla vyhovovat. Ke střelbě na 30 - 40 m stačí broky i 3 mm. Spárkatá zvěř - černá, srnčí. Převážně jsem bral kulobrok na naháňky (bez puškohledu, hmotnost r.7x65/12 je 3,35 kg), na čekanou s puškohledem - hmotnost násuvné montáže + puškohledu 4x32 je 0,6 kg - kde jsem si před 12 léty nechal v Uherském Brodě udělat nástavbu (výsledek 6x50), která se velmi osvědčila jak ostrostí, tak světelností a výkonem za šera (černá), ale zase přidala 0,2 kg na hmotnosti zbraně.
Zvěř po zásahu na komoru odchází jen několik metrů, nebo zůstává v ohni. Je pravda, že na srnčí (drobnější spárkatá zvěř) je tato ráže 7x65 mm poměrně nevhodná, protože se střelou MHP 11,2 g (poloplášťová s prosekávací hranou, se kterou převážně - v důsledku dostatečných zásob střeliva- střílím) má na 100 m energii 2744 J s rychlostí 700 m/s, což je dobré na silnější kusy spárkaté zvěře, které se u nás vyskytují. Z toho důvodu jsem po zralé úvaze, mít samostatnou kulovnici, zakoupil kulovnici Zbrojovky UB a to v té době nejrozšířenějšího typu ZKK 601 o ráži 243 W - hmotnost zbraně 3,10 kg.
Tato ráže má při střele MH 6,5 g - poloplášťová, na 100 m energii 1927 J s rychlostí 770 m/s. Puškohled jsem použil 4x32 Zeiss (v té době v tuzemsku "k sehnání") s násuvnou montáží o hmotnosti 0,6 kg, pažba je Monte Carlo.

Zkušenosti za dobu používání kulovnice ráže 243W za 18 let

I když jsem nechtěl kupovat ráži 223 Rem. (podle závěrečné diskuse s mnoha myslivci nebyla tak univerzální (střela MH 3,6 g na 100 m má energii 1362 J při rychlosti 870 m/s), musím konstatovat, že ráže 243 W na silnější kusy černé, vysoké zvěře je "na hranici únosnosti" a na menší spárkatou zvěř, zejména srnčí, je vhodná. Samozřejmě, že vždy záleží kam je umístěn zásah a zda ve dráze střely uvnitř zvěřiny je žebro nebo jiná kost. Střela se více deformuje a má za následek, že její výstřelná strana způsobí rozbití zvěřiny a výstřel pak je otvor jako pěst! O přesnosti zbraní nehovořím, to je samozřejmost.
Když jsem se v roce 1989 dozvěděl, že byly dovezeny kulovnice Sauer 200 firmy J. P. Sauer a syn, které jsou v maloprodeji, a protože jsem při osamělém lovu měl větší úspěchy se samostatnou kulovnicí, zakoupil jsem tuto zbraň v ráži 30-06 Springfield (7,62x63). Její hmotnost bez puškohledu je 3,5 kg a na 100 mm při střele MH 11,7 g je u této ráže energie
3 203 J při rychlosti 740 m/s.
Využil jsem pak rovněž možnosti koupě - už v zahraničí- otočné montáže a puškohledu Zeiss, tehdy West Germany 8x56 - celková hmotnost asi 1 kg, pažba je americká.

Zkušenosti používání kulovnice ráže 30-06 za 15 let

Puškohled má vynikající vlastnosti, hlavně výkonnost za šera, jen pro větší zvětšení je dobré střílet s podporou. Ráže 30-06, která při mnohých jiných typech zbraně více při výstřelu "kope" , u této konstrukce není tak výrazná. Zvěř většinou při zásahu na komoru zůstává v "ohni" nebo ujde jen několik metrů a zvěřina pak není, oproti běžným rážím 7-8 mm, nijak výrazně znehodnocena (na malé kusy spárkaté zvěře je nevhodná). Balistické vlastnosti do 200 m jsou více než dobré (je dobré ji nastřelit na 70 m). Hmotnost je pro šoulačku vyšší a pro ženy i nevhodná.
Závěrem si dovoluji shrnout a doporučit začínajícím myslivcům, na základě mých zkušeností a zkušeností mých známých myslivců, že bych volil, stejně jako autor článku:
- samotnou brokovnici (dvojku či kozlici, záleží na vkusu a každém jednotlivci, ráže 16, popř. 12) - typy zbraní jsou již v prodejnách ve velkém výběru, cenově dostupné a i hmotnostně odpovídající k fyzickému fondu střelce, o různých rážích. Toto by bylo řešení pro drobnou zvěř a naháňky na černou zvěř, případně může se vzít na kazatelnu společně s kulovnicí (kuna, liška);
- samostatnou kulovnici o silnějších rážích 308 W, 30-06 Springfield nebo 8x57 JS s konstrukcí jednušek (IŽ), zlamovací - lehčí až zbraně s Mauserovým závěrem firem Zbrojovka UB, Sauer 200(90), Browning, Mauser apod. Potom, protože univerzální zbraň neexistuje, dokupovat kulovnice a příslušenství menších ráží Remington (223), nebo Winchester (243).

Hlavně kupovat zbraň s tichou a spolehlivou pojistkou!

Na trhu je velký výběr, záleží pak jen na finančních možnostech začínajícího myslivce. Puškohled bych volil buď 6násobné nebo 8násobné zvětšení v průměru okuláru 42, 50, 56 nebo variabel 1,5-9x50(56), se světelným bodem, rozměry a zvětšení podle typu výrobce - např. od Meopty Přerov, a. s., nebo Zeiss, Docter - Německo, Swarovski - Rakousko a Smith a Bender - poslední čtyři jsou už pro majetnější myslivce, ale se zárukou 30 let.
V prvopočátku postačí zakoupit puškohledy od firem s nižší cenovou hladinou, které jsou rovněž kvalitní a za poloviční cenu. Jedná se zejména o Bushnell, Edenberg, Tasco apod.
Pokud jde o získání zkušeností se střelbou, pak doporučuji se zpočátku se zbraní "sžít", tj. brokovou zkoušet střílet co nejvíce na střelnicích a kulovou také - nejméně dvakrát ročně vystřelit na střelnici po deseti nábojích.
Další zkušenosti je nutno získat a dodržovat v praxi - mysliveckou vzdálenost střelby, střelbu ve dne (postavení slunce), v noci (za úplňku, mraků), je-li zvěř v pohybu nebo klidu, jde-li o větší kus (černá, vysoká), nebo srnčí zvěř, rychlost přebíjení apod.

A dbát na zklidnění střelce od počátku zamíření a následné střelby!

Chci-li hodnotit jednotlivé ráže k pozici mysliveckého ulovení zvěře, bez trápení a dlouhého hledání, pak musím konstatovat, že zvěř, která měla zasáhnuté životu důležité orgány, většinou na komoru, zůstala v ohni, nebo jen v malé vzdálenosti od nástřelu. Odcházela jen chybená zvěř, nebo zasažená do svaloviny - škrábnutá.

Posuzujeme-li koupi
- střeliva, pak v současné době již jsou doporučovány další konstrukce střel (než MH, MHP) s lepšími vlastnostmi balistiky i ranivosti zvěře, ale také dražší. Např. Barnes XLC, Sierra. Stejně tak již na trhu je dražší střelivo zahraničních výrobců;
- pažby, podle zkušeností vždy záleží na vkusu a tělesných proporcích střelce - bez lícnic se dá lépe upravovat a tím zlepšovat ergonometrii.

Přeji všem myslivcům a ochráncům přírody dobré myslivecké vyžití, úspěchy a hodně zážitků v naší krásné přírodě. Lovu zdar!
vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...