Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

Výběr kulové zbraně

Milan CIHELKA
Výběr kulové zbraně
Velice pozorně jsem četl článek Ing. Brandla v Myslivosti 7/2004 „Lovecká kulová zbraň začínajícího myslivce“. V podstatě lze souhlasit, určitá polemika by tu mohla být, ale je zde znát letitá autorova praxe. Autor naznačuje názor „čteného mezi řádky“, že obecná nálada ve vědomí široké veřejnosti se, bohužel, odráží i v myslivosti. Je pravda, že kvalitu zde nahrazuje kvantita. Myslím tím naznačený přístup ke stále silnějším rážím kulovnic a tím možnosti ulovení zvěře i při nepřesném zásahu. Pamatuji si dobu začátku 80. let, kdy jsem si já sám vybíral kulovou zbraň.
Jako univerzální - pro lovecké příležitosti v bývalé ČSSR - jsem si vybral 7x 57 R v provedení troják Merkel. Na srnčí tak trochu s přebytkem, na jelení a černou bez problémů, navíc ráž s příjemně malým zpětným rázem. Dobře si vzpomínám, že ráže 7 x 64, 308 Winchester, dnes doporučované i na srnčí, byly v té době nepřímo zakazované, pro velký přebytek výkonu a tím poškození zvěřiny. Jako nejvýhodnější se tehdy doporučovaly ráže 5,6 Savage až po 6,5 x 57. Samozřejmě, je to také o střelivu, o druhu puškohledů, ale také o myslivecké etice a střeleckém výcviku a zodpovědnosti vůči zvěři. Velkou roli hraje nabídka obchodníků, kteří nabízejí stále nové, lepší ráže. Nejsem nevědomý, vím, že technika pokročila velice rychle dopředu i co se týká ráží kulových nábojů a jejich vhodnosti pro různé druhy spárkaté zvěře. Staří praktici dobře vědí např. o ráži Kornet, atd. Tím nechci dávat nesprávné návody, ale stačí namátkou podívat se třeba do knihy p. Javůrka - Halali, kde autor popisuje a doporučuje odstřel jelení zvěře ráží 6,5 x 54. Ano, je to o kvalitě myslivce, o jeho střeleckém umění, o zodpovědnosti, což je v současnosti velice zapomínané. Je to i o technickém stavu zbraně a pokroku, svůj význam má druh - výrobce - střeliva a použitá střela, opomíjí se délka zbraně! Je velký rozdíl např. v ráži Springfield 7,62 x 63 v délce hlavně 52 cm, a 65 cm!, a v provedení kulovnice - samonabíjecí. Neméně důležité je upevnění hlavně, síla hlavně, druh materiálu a tvar pažby. Protože - velice obecně - čím silnější ráže, tím větší a lépe padnoucí musí být i pažby. Je pravda, že lehká kulovnička se lépe nosí, ale extrém jsou zde např. ráže 8 x 57, 7,65 x 63, které pak výrazně "kopou".
O tom všem mnoho popsáno bylo a dál by se dalo psát velmi obšírně. Jak tedy postupovat při výběru kulové zbraně? Rozhodně, i když se mi mnozí budou smát, bych doporučil nejprve kvalitní vzduchovku, abych poznal svoje možnosti. A provádět, třeba i doma, na 5 - 6 m bodovou střelbu na olověné lapače. Není to vůbec slyšet, nic neodlétá, je to bezpečné, je to kvalitní relaxace, a získáte střeleckou jistotu. Doporučil bych také sledovat situaci na trhu se zbraněmi a střelivem, pro přehled, i pro zjištění jaký typ zbraně bych mohl potřebovat, jaká by se mi líbila, moje finanční možnosti, co budu lovit a v jaké honitbě, zda si ji můžu finančně dovolit.
S koupí kulové zbraně bych nepospíchal - je to dost velká investice, mnohdy je to výběr na celý život, takže je dobré se poradit s odborníkem, praktikem, nemusí to být jen prodávající.
vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...