Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

Výstava nožů v Hodoníně

Text a foto Pavel KLOZÍK
Čtyři desítky vystavovatelů, z nichž necelá polovina přijela ze Slovenska a více než 600 návštěvníků. Skvělá bilance třetího setkání nožířů v jihomoravském Hodoníně, které v sobotu 16. října 2004, v OD Marína, opět uspořádal Jiří Maděrič.
Nůž Malý medvěd z dílny brněnského nožíře Lubomíra Maďariče vyzdobil rytinou mistr Julius Mojžíš.

Damascénská čepel opracovaná do podoby štípaného pazourku a nosorožec v rukojeti; pohled nebo snad uctění dávné minulosti z rukou mladého brněnského nožíře a rytce Alexandera Pospíšila.

Kované nože z dílny Michala Roseckého ze Žďáru nad Sázavou. Horní nůž má rukojeť z fosilního zubu medvěda jeskynního; bílý klín za záštitou je z mrožího klu. Prostřední nůž má čepel vykovanou ze dvou samostatně vykovaných a posléze ve výhni svařených damašků. Rukojeť z polární břízy zdobí do oceli vsazené polodrahokamy. Ani dolní nůž nezapře kovářské úlety tvůrce: Základní blok damašku je vykován ze sedmi druhů oceli, následně rozdělen na devět dílů, které jsou složeny do tří řad a ve výhni svařeny do hranolu. Teprve nakonec se tvoří tvar čepele. Rukojeť s mosaznou záštitou je z jeleního parohu.

Rytinou zdobený lovecký nůž od slovenského nožíře Pavla Turni.

Lovec pro lovce, aneb žralok na rukojeti nože s damascenskou čepelí a žraločí kůží zdobené pouzdro s pojistkou - práce Filipa Horvátha ze Slovenska.

Afrikou inspirovaný nápad slovenského kováře Ladislava Šánty Laskyho, který si vyhrál s kováním damascénské čepele. Rytiny a hlavu antilopy na hlavici rukojeti a kování pouzdra vytvořil mistr Julius Mojžíš. Rukojeť nože je vyrobena z korkového dubu, lebka antilopy z mamutoviny, rohy antilopy jsou z antilopího rohu, z něhož je vyrobeno také pouzdro.

Stůl nožíře Milan Husára, který se při tvorbě nožů rovněž často dívá do přírody.

Skiner mladého kováře a nožíže Pavla Ševečka bez nasazených střenek rukojeti. S ohledem na tvar nože a scény v kresbě damascénské oceli, jeví se mi nasazení střenek zbytečností, která skrývá co má zůstat na očích.

Zavírací nůž s hřbetní pojistkou a pevný nůž s damascénskou čepelí z dílny Slováka Miloše Grňa.

Nože s otvorem, který brání sklouznutí prstu na ostří, vyrobil Ján Plichtík z Čierne při Čadci. Horní má čepel z nerezové oceli AK 9 a rukojeť ze dřeva Coco - bollo a rytinou je ozdobil mistr Anton Benčík. Dolní má čepel z nerezové oceli 420 MOV a rukojeť se švestkového dřeva.

Více Vám řeknou obrázky a popisky k nim
vychází v 7:18 a zapadá v 16:12 vychází v 22:52 a zapadá v 13:17 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...