Časopis Myslivost

Prosinec / 2004

Výstava nožů v Příbrami 2004

Text a snímky Pavel KLOZÍK
Sobota a neděle 4. a 5. září 2004 v Příbrami již po třinácté patřila nožům, nožířům, mečířům, rytcům a lidem, kteří nože nejen vyrábějí, používají a prodávají, ale svým způsobem také ctí. Výstavu v příbramské sokolovně opět připravil Pavel Formánek s týmem rodiny a přátel. Do tří sálů a na rozlehlé nádvoří umístil na sedm desítek vystavujících, mezi nimiž tradičně nechyběli ani kováři se svými výhněmi a zvonícími kladivy.


Africkým motivem inspirovaný nůž kováře a nožíře Libora Toboláka ze Zlína. Reliéf sloního páru na rukojeti doplňuje výrazná kresba damascénské čepele.

Pevný rybářský nůž z nerezové oceli AK5 a reflexní plastovou rukojetí, která zaručuje nalezení nože v šeru nebo upuštěného do vody, vyrábí KDS Sedlčany.

Rytec Jaroslav Čech zaujal nožem s mysliveckým motivem a rozpracovanou loveckou brokovou lankasterkou.

Zmenšený lovecký tesák s leptem zdobenou čepelí, jsem pro dokreslení velikosti vyfotil s propisovací tužkou. Roztomilé dílko je společnou prací Miroslava Janíka a Jana Čermáka z Telče.

Jednoduchý zavírací nůž s píšťalkou v rukojeti vyrábí Jaroslav Sucháček z Dolní Lhoty u Vsetína. K čemu je taková hračka pro lovce? Jsme jen lidé a technika občas selže, když to nejméně potřebujeme. Nač je nefunkční mobil, když si v lese pohmoždíte nohu a nemůžete se vrátit? Začnou-li Vás přátelé hledat, píšťalku jako byste našli. A ostrá čepel navíc je taky dobrá.

Zavírací nůž Letní noc s pojistkou liner lock, reliefem netopýra v čepeli z Damasteelu a stříbrným motivem souhvězdí Malý vůz v ebenových střenkách, má rukojeť má rukojeť z titanu. Kování je vyrobeno z pozůstatků železného meteoritu Gibeon, nalezených v poušti v Namibii. Práce Josefa Pajla ze Sedlčan.

Lovecký tesák osazený rukojetí z parohu antilopy Impala, čepelí a záštitou z damascénské oceli vykoval slovenský nožíř Filip Horváth.

Zavírací nože s páráčkem na hřbetu čepele a nůž s druhou čepelí a pilkou od americké firmy Buck knives, nabízela pražská firma High - Life.

Robustní pevné nože s damascenskou čepelí nezapřou rukopis pražského nožíře Petra Pospíšila.

Jednoduchostí a elegancí tvarů, a snahou přizpůsobení tvaru čepele střenkám rukojeti, při zachování účelnosti, jsou charakteristické pevné nože z damascenskou čepelí od slovenského nožíře Josefa Kupráka.

Leptem zdobené skinery a dýku vyrobil Jiří Karlovec z Kralovic.

Nůž s rytinou nosorožce na čepeli vyrobil mladý slovenský nožíř Pavol Turňa z Očové.

vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...