Časopis Myslivost

Říjen / 2005

Výroba brokových nábojů

Myslivost 10/2005, str.19  P.R.
Brokové ráže nepodléhají tolik módním vlivům jako kulové či pistolové a snad právě proto můžeme na těchto „veteránech“ nejlépe sledovat technické inovace, které se později nezřídka prosadily i u ostatních nábojů. Tak se třeba u ráže 12 můžeme setkat se zápalem perkusním, systémem Lefaucheux i se středovým zápalem. S nábojnicí celomosaznou, papírovou, polyetylenovou, ba i hliníkovou.


Sellier & Bellot je pak jedním z mála výrobců, u něhož se snoubí tradice s respektováním ekologických požadavků. Jako jedna z mála firem ještě nabízí střelivo s papírovou nábojnicí a s hrubými broky - posty. Uvádí však na trh i náboje s ocelovými či zinkovými broky, popř. s nábojnicí z biologicky odbouratelného plastu.
Broková nábojnice se skládá ze tří dílů. Je to plášť, kování a toulec.
Plášť, dnes zpravidla polyetylénový, vzniká z horizontálně protláčené trubky daného průměru. Ta se nařeže na kousky požadované délky. Trubka pro papírovou nábojnici se vyrábí namotáváním speciálního papíru s kaseinovým lepidlem na trn.
Toulec je opět z plastu. Kování z pomosazené hlubokotažné oceli, různého průměru, ale i různé výšky. Obecně lze říci, že čím má náboj vyšší kování, tím je luxusnější a dražší.
Po zkompletování nábojnice následuje operace zápalkování a potištění sítotiskem či ofsetem. Následuje fáze tzv. plnění neboli laborace.
Až na výjimky se ve Vlašimi používají české a francouzské nitrocelulózové prachy. Celá výroba je samozřejmě bedlivě kontrolována jak po stránce rozměrové a hmotnostní, tak i balistické. Rychlost a tlak u brokového náboje reagují velmi citlivě na řadu vlivů jako je např. délka náboje, hmotnost navážky broků, ale i výška plstěné zátky. Bezdýmné prachy používané pro tovární výrobu střeliva jsou, bez možnosti ověřit si balistické veličiny, prakticky nepoužitelné pro domácí laboraci. Různé laické pokusy, kdy je třeba maximální tlak odhadován podle stavu kování po výstřelu, mohou být nebezpečné a svědčí mnohdy až o nekritické důvěře v pevnostní předimenzování zbraní...
Na navážku hnací náplně přijde podložka a plstěná zátka či polyetylénový chránič broků slangově "kontejner". Chrániči broků se v polovině 20. století říkalo v němčině konzentrator, což celkem výstižně charakterizovalo vliv tohoto dílu na krytí brokové rány.
Pak se naplní broky. Menší olověné broky, tj. od průměru 3,25 do 4 mm, se tradičně odlévají ve věži. Existuje však i modernější metoda Collin, v principu stejná, ale bez nároku na tuto vysokou stavbu. Zde se odlévají broky průměru 1,75 až 3 mm. V Sellier & Bellot se ve výrobě používají paralelně obě technologie. Dávkování menších broků je objemové.
Udržet při lití větší těžší kapku v kulatém tvaru. je víceméně nemožné, a proto se velké broky lisují z drátu.. Je jich v náboji určitý počet a u některých sestav se vkládají do nábojnice ručně.
Nesmíme zapomínat ani na jednotné střely, jejichž sortiment se podstatně rozšířil od dob klasického S-Ballu. Dále se můžeme setkat i se speciálním střelivem např. na plašení ptactva či pro policejní účely (s pryžovými broky) nebo s pyrotechnickým efektem.
Následuje uzavření do hvězdice nebo zalemování krytky. Náboj je tak hotový, resp. ještě ten, který má papírovou nábojnici, putuje na závěrečné lakování. Poté zbývá už jen provést vzhledovou kontrolu, zabalit a také vybrat vzorky pro přejímací zkoušky série.
PR
Zpracování dat...