Časopis Myslivost

Listopad / 2007

CZ 527 Carbine ráže 7,62x39

Myslivost 11/2007, str. 56  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Lehkým kulovnicím CZ 527 jsme se v letošním roce věnovali již dvakrát. Poprvé jsme představili celou řadu a krátce nato nový model v ráži .204 Ruger. Ke třetímu, a přiznávám se neplánovanému, návratu k pět set dvacet sedmičkám, mi dal podnět zkušený myslivec z jižních Čech: „Mrkni se znovu na pět dva sedmičku ráže 7,62x39. Je skvělá na šoulání i k lovu z posedu na krátkou vzdálenost. Kromě velké zvěře, jelena, nebo velkého divočáka, je vhodná k lovu každé zvěře vyskytující se v našich honitbách.“


Krátká a lehká
Ve výše uvedených větách je kus pravdy, napadlo mě. Vždyť, ne nadarmo jedno říká přísloví: "Šoulající myslivec méně uloví, ale více vidí". Když chce lovit, musí nejdříve vidět, samozřejmě vědět a umět, a mít vhodnou zbraň. Řada lovců se poohlíží po lehčí kulovnici jako alternativě ke klasické kulovnici na výkonnější náboj. CZ 527 Carbine ráže 7,62x39 z České zbrojovky Uherský Brod má snad všechny vlastnosti žádané zbraně. Má léty prověřenou, spolehlivou a robustní konstrukci, je přesná, lehká - s prázdným zásobníkem váží 2700 g, díky svým rozměrům - celkové délce 950 mm a délce hlavně 470 mm - nepřekáží, má dobře řešenou pažbu, tradiční vzhled a náboj 7,62x39 je pro lov dostatečně výkonný. CZ 527 Carbine má, jako ostatní lehké kulovnice CZ 527, uherskobrodskými konstruktéry odlehčený a vylepšený válcový otočný odsuvný závěr, vycházející ze systému Mauser 1898. Pouzdro závěru a závěr se vyrábí z kvalitní oceli. Odolná, za studena kovaná hlaveň zaručuje dlouhou životnost a přesnost zbraně. Závěr se ovládá tradiční klikou s kulovou hlavicí. Za ní je na boku pouzdra závěru hmatník nehlučné pojistky. Spoušťový mechanismus nabízí tradiční a osvědčený komfort kulovnic CZ UB, je vybaven spouští umožňující individuální nastavení odporu, délky chodu a propadu, a samozřejmě také francouzským napínáčkem s regulovatelným odporem. Vyjímatelný schránkový zásobník pojme pět nábojů.

Praktická zkouška
Vlastnosti CZ 527 Carbine ráže 527 jsem ověřil, ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod na jihomoravské střelnici na Salaši. Na pušce jsem měl nasazen optický zaměřovač Meopta Artemis 2000 3-9x42. Ke střelbě jsem použil čtyři druhy nábojů ráže 7,62x39. První náboje vyrobené ruskou zbrojovkou Wolf měly celopášťovou střelu o hmotnosti 7,9 g, druhé náboje se stejným typem střely o hmotnosti 7,97 g vyrobila maďarská munička MFS. Tentýž výrobce dodává také náboje s celoplášťovou střelou s expanzivní dutinou o hmotnosti 11,4 g. Náboje Wolf a MFS dováží na český trh pražská firma DETEX. Mezi zkoušenými náboji nemohly chybět ani tuzemské náboje Sellier & Bellot, laborované poloplášťovou střelou o hmotnosti 8,0 g. Náboje s celoplášťovou střelou jsou vhodné pro tréninkovou střelbu, protože jsou zpravidla levnější než náboje se střelou poloplášťovou nebo s expanzní dutinou, které jsou zase ideální na lov.
Střeleckou zkoušku jsem provedl vsedě a s opřenou zbraní na vzdálenost 100 metrů. Se všemi uvedenými náboji jsem střílel pětiranové série. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s náboji Wolf. Trojstřel a dva zásahy několik milimetrů těsně vedle ukazují, že v levných ruských nábojích nepřichází na náš trh podřadná munice. Shodná seskupení zásahů, pohybující se kolem pěti až šesti centimetrů opsané kružnice, jsem dosáhl s oběma druhy nábojů MFS a s náboji Sellier & Bellot. Krátce nato jsem střílel vstoje a bez opory, tentokrát na vzdálenost 50 metrů a také zde jsem dosáhl dobrých zásahů. Během praktické zkoušky jsem vypálil osmdesát nábojů a nezaznamenal ani jednu závadu.

Náboj 7,62x39
S nábojem 7,62x39 se mnozí naši lovci seznámili v čase vojenské základní služby, při střelbě z útočné pušky (v naší tehdejší armádě nesprávně označené jako samopal) SA 58. Náboj vyvinuli ruští konstruktéři N. M. Jelisarov a B. V. Semin během druhé světové války. Do výzbroje byl se zbraněmi SKS, útočnou puškou Kalašnikov AK-47, později také s kulomety RPD, RPK a RPKS zaveden až po válce. Používal nebo se stále používá v zemích bývalé Varšavské smlouvy, dále v Číně, Jugoslávii, Finsku, na Kubě, v Nikaraguy, některých zemích Blízkého, Středního a Dálného východu a v Africe. Vyrábí jej řada muniček po celém světě. Pro účely myslivosti nemá smysl zabývat se vojenskými variantami náboje. Pro nás je podstatné, že se po pádu železné opony rozšířil také v komerční oblasti, používá se k lovu a některých sportovních odvětvích, a byla na něj upravena řada zbraní. Oblíbeným se stal v poloautomatických zbraních a také v klasických opakovačkách s válcovým otočným odsuvným závěrem. Populární se stal v USA. Základní civilní provedení náboje má celoplášťovou střelu s olověným jádrem o hmotnosti 8,05 g, která při počáteční rychlost 740 m.s-1 a dosahuje počáteční energie 2204 J. Pro zajímavost ještě uvádím, že jmenovitý průměr střely (G1) je 7,92 mm. Náboj 7,62x39 si získává stále větší oblibu také mezi lovci v České republice.

Hodnocení
V lehké kulovnici CZ 527 Carbine ráže 7,62x39 se České zbrojovce Uherský Brod podařilo skloubit optimální vlastnosti lehké zbraně s přijatelnými rozměry a náboje s výkonem dostatečným pro lov škodné zvěře, dále zvěře srnčí a zvěře černé. Střelba s lehkou Carbinou je příjemná, zbraň je přesná, příliš "nekope" a je dobře zvládnutelná v rychlejší střelbě. Díky svým rozměrům dovoluje bezproblémový pohyb v honitbě. Vyrábí se pouze varianta s otevřenými mířidly, které lze doplnit optickým zaměřovačem nebo kolimátorem.
Lov s kulovnicí ráže 7,62x39, si kromě jiných lovců pochvaluje předseda České zkušebny zbraní a střeliva Ing. Zdeněk Štěpánek, který říká. "Používám náboje Sellier & Bellot a s jejich precisí jsem naprosto spokojen. Zpočátku jsem lovil s náboji s celoplášťovou střelou, později jsem začal používat náboje se střelou poloplášťovou. Střílím nejdál na 100 metrů, pokud to podmínky dovolí, dávám přednost vzdálenosti 50 - 60 metrů. S nábojem 7,62x39 jsem dosud ulovil lišky, srnčí a divočáky o hmotnosti kolem šedesáti kilogramů. Při dobrém zásahu zvěř neodchází a zůstává v ohni. Zvěřina není znehodnocena nadměrným zabarvením."

vychází v 7:02 a zapadá v 17:26 vychází v 5:40 a zapadá v 13:57 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...