Časopis Myslivost

Listopad / 2007

Zámek na zbraň Pro-Lock

Myslivost 11/2007, str. 57  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Zabezpečení zbraně proti odcizení nebo zneužití patří k důležitým povinnostem každého majitele zbraně. Kromě trezorových skříní, pevně umístěných do místa uložení zbraně, se vyrábí řada zámků přenosných, které zajišťují zbraň uloženou v trezoru, ve trezorové místnosti nebo dočasně uloženou na jiném místě. Důmyslný zámek na zbraň, vyráběný v Kalifornii v USA, nabízí českým zákazníkům pražská firma Hubertlov Bohemia.


Zámek Pro-Lock se skládá ze dvou ocelolitinových součástí, jejichž vnitřní plochy chrání vložky z černé pryže; v jedné polovině zámku je uloženo uzamykací ústrojí, ve druhé jsou pevně ukotveny dva ocelové čepy. Další sada ocelových čepů se dodává spolu se zámkem. Slouží k přesnému vymezení pozice zbraně mezi oběma polovinami zámku. Přídavnou část, kterou může majitel zbraně použít podle momentální situace nebo vlastního uvážení, tvoří velmi odolné lano spletené z pramenů ocelového drátu. K zámku se samozřejmě dodává unikátní klíč, který zajišťuje zamčení nebo odemčení zámku a tím zbraně. Pro-lockem lze zbraň zabezpečit několika způsoby:

Přiložením jedné poloviny zámku k lučíku zbraně a nasazením druhé poloviny zámku, zabráníme přístupu nepovolané osoby ke spoušti a tím zneužití zbraně. Sejmutí zámku je přitom rychlé a pohotové a pro náhodné zájemce o zneužití prakticky neproveditelné. Přesný způsob deaktivace zajištění bodu jedna si dovozce nepřál zveřejnit. Toto uzamčení i odemčení je možné provést asi za jednu vteřinu a je vhodné tam, kde je dobré mít zbraň uzamčenou, ale kde nad ní máme dohled (např. polední pauza při společném lovu, při střeleckých soutěžích, a podobně). Velkou výhodou je ne je nejenom uzamčení zbraně a tím zabránění manipulace cizí osobou, ale i ochrana spoušťového mechanizmu proti náhodnému spuštění.

Druhý způsob zabezpečení zbraně začíná stejně, ale po nasazení obou polovin zámku na lučík zámek uzamkneme přiloženým klíčem. Toto je vhodné pro bezpečný způsob převozu zbraně v autě nebo její uskladnění doma. Není možné zmáčknout spoušť a tím použít zbraň pro střelbu. I v případě odcizení je mimořádně náročné odstranit zámek a pravděpodobně to nepůjde bez poškození zbraně.

Jestliže první dva způsoby brání přístupu ke spoušti, ale dovolují zbraň odnést, při třetím způsobu lze na dva vložené čepy nasadit přiložené ocelové lanko a upevnit zbraň k trezoru nebo k nějakému pevně ukotvenému předmětu. Další možností je provléci lanko pouzdrem závěru, u krátkých zbraní pak také hlavní. Rovněž je možné jedním zámkem a pomocí lanka spojit dvě až tři zbraně dohromady.

Zámek Pro-Lock je použitelný na dlouhé i krátké zbraně, působí dojmem promyšleného systému a výrobce na něj získal několik patentů. Uvádí odolnost systému proti tahu, rozřezání pilou, úderu, otřesu a mnoha dalším pokusům o násilné vyřazení zámku z funkce. Kromě dodatečného zajištění zbraně v domácím trezoru nebo trezorové místnosti, jej lze použít například na zbrani přenášené v pouzdře nebo kdekoli na cestách. Lovcům, kteří podotknou, že většinu kulovnic lze proti zneužití pasivně ochránit na příklad vyjmutím a uschováním závěru na oddělené místo, brokovnici lze rozložit na několik kusů a u některých zbraní lze vyjmout spoušťový mechanismus, připomínám, že zjednodušené zámky na zbraně doporučuje nebo přikládá ke zbraním řada výrobců v USA.

vychází v 6:59 a zapadá v 17:29 vychází v 6:54 a zapadá v 16:06 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...