Časopis Myslivost

Září / 2007

Kulová a kulobroková kozlice ZOLI

Myslivost 9/2007, str. 32  Pavel Klozík
S trochou a možná i bez nadsázky můžeme Itálii přirovnat k velmoci mezi výrobci loveckých dlouhých zlamovacích vícehlavňových zbraní. Jedna ze zbrojovek, nacházejících své zákazníky také v řadách českých myslivců, je v Gardone sídlící firma Antonio Zoli, mající více než padesátileté zkušenosti s výrobou zbraní. Z její produkce představujeme zajímavou kulovou kozlici Focus Express a kulobrokovou kozlici Corona. Ačkoli mé dnešní pojednání má v názvu kulovou kozlici a kulobrokovou kozlici, do třetice se zmíním o luxusním kulovém dvojáku.


Focus Express
Zkušeným lovcům nemusím připomínat výhody a nevýhody vícehlavňových zbraní, v našem případě dvouhlavňových kozlic ve srovnání s opakovačkami nebo poloautomaty. Výhodou je vysoká spolehlivost systému a možnost bleskového druhého výstřelu bez nutnosti jakékoli další manipulace. Nevýhodou, zvláště proti opakovačkám je menší kapacita ve zbrani připravených nábojů. Na druhou stranu, aniž bych chtěl hovořit o tradicích, vícehlavé zbraně mají něco do sebe a kulová kozlice, kterou dnes představuji má do sebe, pro sebe a především pro lovce docela dost. Navíc je velmi přesná. Focus patří ke kozlicím nové generace. Má zpevněnou baskuli vyrobenou z jednoho kusu kvalitní oceli a vyjímatelný jednospoušťový mechanismus a vyhazovače. Dvě hlavně dlouhé 550 mm jsou spojeny dlouhou lištou. Přístup k nábojovým komorám umožňuje klasická temenní klička na hřbetu rukojeti a za temenní kličkou najdeme hmatník manuální pojistky. Držení kozlice umožňuje rybinou zdrsněné předpažbí a pažba bavorského typu vyrobená z kvalitního výběrového ořechového dřeva a osazena botkou z pružné pryže. Eleganci vzhledu tříbarevné zbraně (hlavně jsou brynýrované, baskule a spoušťový a bicí mechanismus jsou z nerezové oceli) podtrhuje ručně dodělávaná rytina s loveckým motivem. Zamíření umožňují mechanická mířidla - muška zvýrazněná červeným světlovodným vláknem a hledí zvýrazněné dvěma bílými a jedním zeleným bodem. Do drážek v liště na zadní části horní hlavně lze vsadit montáž s optickým zaměřovačem nebo kolimátorem. Kozlice je dlouhá 1000 mm, bez nábojů a nosného popruhu váží 3200 g. Focus se vyrábí v rážích 308 Win, 30-06 Springfield, 7x65 R, 8x57 JRS a 9,3x74 R.

Corona SP Luxus
Vysokou oblibou kulobroků, zbraní v nichž je ve stálé pohotovosti připraven jeden kulový a jeden brokový náboj v českých, moravských a slezských zemích hned tak něco nepohne. Třeba si kulobroky najdou další příznivce, když si prohlédnou zajímavou Coronu, zapažbenou do bavorské pažby vyrobené z kvalitního ořechového dřeva charakteristického pěknou kresbou. Baskule a dvouspoušťový mechnismus jsou vyrobeny z prvotřídní nerezové oceli, hlavně jsou z kvalitní oceli uhlíkaté a na povrchu brynýrované. Horní hlaveň je broková a spodní kulová. Zajímavostí Corony je spoušťový a bicí mechanismus. Ovládá se posuvným hmatníkem nacházejícím se za temenní kličkou. Posunem hmatníku dopředu dojde k napnutí bicího mechanismu a zároveň k odjištění zbraně. Pokud se lovec rozhodne nestřílet, posune hmatník dozadu, bicí mechanismus se vrátí do klidového stavu a zbraň je zajištěna. Málem bych se zapomněl zmínit o mířidlech. Nad ústím hlavní je muška zvýrazněná červeným světlovodným vláknem a na liště nad zadní částí hlavní nejdeme sklopné hledí. Kromě otevřených mířidel můžeme do příslušných drážek na liště vsadit montáž s optickým zaměřovačem nebo kolimátorem. Hlavně Corony jsou dlouhé 600 mm, celá Corona pak 1050 mm a její hmotnost je 3200 gramů. Corona se standardně vyrábí s brokovými hlavněmi ráže 12/70, 16/70 a 20/76, na přání lze dodat i 12/76 a s kulovými hlavněmi ráže 222 Remington, 5,6x50R Magnum, 5,6x57 R, 6,5x55 SE, 6,5x57 R, 243 Winchester a 270 Winchester, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 7x57 R, 7x65 R, 8x57 JRS, 9,3x74 R.

Solitare
Zkusili jste si ten název vyslovit - Solitare. Nevím jak vám, ale mně zní romanticky. Solitare je kulový dvoják, který se původně vyráběl výhradně pro italské zákazníky nebo spíše pro zákazníky v Itálii a s ohledem na ráži 8x57 JRS, je určen pro lov silnější zvěře. Jde o velmi zajímavou klasiku vyšší cenové kategorie, jíž odpovídá také zpracování, spoušťový a bicí mechanismus konstrukce Anson-Deeley, bohatá rytina na baskuli, lučíku a konci hlavňového svazku, ale také ručně provedené zdrsnění rukojeti německé pažby a předpažbí. Ovládání zajišťuje jednospoušť, rychlé znovu nabití automatický vyhazovač, a samozřejmě také temenní klička a pojistka na hřbetu rukojeti. Mířidla tvoří mosaznou vložkou zvýrazněná muška a sklopné hledí. Hlavně jsou dlouhé 600 mm. Celá zbraň měří 1040 mm a bez nábojů váží 3350 g.

Praktická zkouška
Když jsem, sedě na palpostu, na střelnici Chloumek u Mělníka zasáhl 50 metrů vzdálený terč z obou hlavní Focusu s nasazeným optickým zaměřovačem Meopta Artemis 2100 7x50 tak, že otvory v terči vytvořily obrazec osmičky, zástupce dovozce firmy Supra Praha, uznale pokývl hlavou, aby se vzápětí zatvářil, jako bych mu před nosem slovil medailového jelena, řka: "Tenhle soustřel nám nikdo neuvěří, střílej znovu." Tak já nevím. Snažím se vystřelit co nejlépe, poněvadž chci dobře ohodnotit zbraň. A když se mi zásah podaří, musím kvůli tomu střílet ještě jednou, protože se dovím, že tak dobře střílet nemám. Dává to smysl?..., pomyslel jsem si, vzpomenuv monologu herce a režiséra Ladislava Smoljaka, co by Veverky z Bitýšky, ve hře Blaník divadla Járy Cimrmana. Jenž to mně však ku střelbě vybízeti dvakráte potřeba není, nabil jsem a znovu vypálil. Tentokráte jsem tolik štěstí neměl a prvním výstřelem přeci jen zahřáté hlavně poslaly další dvě střely trochu dále od sebe. Můj průvodce byl spokojen a šli jsme Focuse vyzkoušet vstoje a bez opory. Dlužno dodat, zklamáni jsme nebyli. Následně jsme přistoupili ke zkoušce kulobrokové Corony. Dva výstřely z kulové hlavně vsedě s oporou nás opět ubezpečily, že u Zoliho kozlici postavit dovedou. O tom nás ostatně přesvědčila také střelba z brokové hlavně. Ke zkoušce jsme použili kulové náboje ráže 8x57 JRS Premium s poloplášťovou střelou o hmotnosti 13 g/200 grs, vyrobené rakouskou firmou Hirtenberger, brokové náboje ráže 20/70 Fiocchi Nova Slug s jednotnou střelou o hmotnosti 26 g a náboje ráže 20/70 Fiocchi Semi Magnum s hromadnou střelou o hmotnosti 32 g a náboje 6,5x55 SE se střelou Mega o hmotnosti 10,1g od firmy Lapua.

Výtečné hodnocení
Kulová kozlice Focus Expres a kulobroková kozlice Corona SP Luxus jsou po všech stránkách vyvážené a uživatelsky příjemné zbraně s ovládacími prvky v dobrém dosahu prstů. Inteligentně a z uživatelského hlediska dobře řešená ergonomie pažby, umožňuje přesný výstřel v klidu v jakékoli pozici i rychlou hozenou ránu na pohybující se zvěř. Elegantní kulový dvoják Solitare jsme prakticky nezkoušeli, ale domnívám se, že bychom došli k podobnému hodnocení jako u Focusu a Corony. Všechny tři zbraně dováží Supra Praha (www.supra.cz).
Text a snímky Pavel KLOZÍKvychází v 7:40 a zapadá v 16:46 vychází v 9:38 a zapadá v 20:30 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...