Časopis Myslivost

Září / 2007

Pobyt v lese bez repelentu a pořádného oblečeni může byt nebezpečny

Myslivost 9/2007, str. 49  Dr. Jaromír POHAN
Pobyt v lese bez repelentu a pořádného oblečeni může byt nebezpečny
Příjemná letní či podzimní procházka po lese se může změnit v nepříjemné drama. Stačí k tomu krátké kalhoty, polobotky, holá ramena a nechráněná hlava. A klíště! Jen v loňském roce na jeho kousnutí zemřeli v ČR čtyři lidé. Letos v červenci už jeden. A přitom stačilo tak málo. Použít před vstupem do lesa pořádné oblečení a repelent.

Česká republika drží další evropský rekord - ve výskytu klíšťat i počtu osob nakažených boreliózou a encefalitidou, které klíšťata přenášejí, nám patří suverénně první místo v Evropě. Zato ve spotřebě repelentů, které nás před klíšťaty chrání jsme na samém chvostu tabulky. Průměrná česká domácnost má totiž doma pouhé jedno balení repelentu na rok. Nejčastěji je to repelent Off! (35,7 procenta - má také nejvyšší podíl obranné látky, viz Test DNES), následován repelentem Diffusil s 15,2 procenty.
Repelenty mají po aplikaci účinnost zhruba čtyři hodiny, takže jsou na procházku lesem v podstatě dostatečnou ochranou. A také dostatečně vyzkoušenou. Například OFF! vznikl jako produkt amerického armádního výzkumu v rámci ochrany vojáků v močálech a bažinách po druhé světové válce. Obsahuje - společně s dalšími repelenty - látku DEET, která aktivně působí na receptory hmyzu a odpuzuje ho. OFF a DEET byl na světě aplikován již 8bilionkrát. Přesto - zdá se - je to málo, protože borelióza a encefalitida lidi stále ohrožují. Přitom stačí tak málo. Aplikovat repelenty v lese a u vody můžeme v klidu přímo na oblečení. K dostatečnému odporu hmyzu by to mělo stačit.
Klíště jen v lese? Omyl! V poslední době se tito zabijáci objevují i v zahrádkách a dokonce i v městských parcích. Tedy i na místech, kde se dříve tato havěť vyskytovala jen sporadicky. Nebezpeční parazité dokonce putují i do hor, do nadmořských výšek, které pro ně dříve byly v podstatě nepřekonatelné. Takže pozor na ně i tam.
Boreliózu přenáší zhruba dvacet procent klíšťat, encefalitidu kolem jednoho procenta. V ohniscích těchto nákaz je samozřejmě tento poměr vyšší. Těm je proto dobré se raději vyhnout. V České republice se jedná především o jižní Čechy a obecně okolí Vltavy a Berounky. Kromě toho se za vysoce rizikové označují některé části Jeseníků a Českomoravské vrchoviny.
Klíště obecné je - v případě samičky - dlouhé 3 až 4 milimetry, sameček je trochu menší, měří kolem 2,5 milimetru. Hladové klíště sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Klíště dokáže takto čekat a hladovět i déle než jeden rok. Klíště obecné není jen parazit sající krev, ale může také přenášet nebezpečné nemoci - lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.
Lymská borelióza je infekční onemocnění. Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevují se nepříliš specifické příznaky jako je horečka, bolesti svalů, únava. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. V počátečních stádiích bývá účinná léčba antibiotiky.
Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc často probíhá hůře u dospělých než u dětí. Může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu. Relativně účinnou prevencí je očkování. Jedinou léčbu představuje podpůrná léčba (vitamíny a léky tlumící sekundární projevy nemoci) a klid na lůžku.

Přiložené dokumenty

Media_13710_39_39.xls Tabulka 1 (14,50 KB)
vychází v 7:02 a zapadá v 17:26 vychází v 5:40 a zapadá v 13:57 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...