Časopis Myslivost

Září / 2007

STAVBA UMĚLÝCH NOR

Myslivost 9/2007, str. 18  Matin SODOMKA
Hubert Demmel, lovecký správce jednoho soukromého lesního majetku, zakládá umělé nory již více než 30 let. Pouze v jeho loveckém obvodu obhospodařuje více než 40 takových zařízení. Ve snaze hledat neustále lepší řešení, přišel na nápad stavět umělé nory z betonových rour.


Základní chybou pří stavbě umělé nory je použití chodeb o průměru větším než 20 cm. V takových chodbách se liška může otočit, postavit se proti psovi a dochází k chvatu, který může být pro psa velice nebezpečný. Do takových nor se dostane jezevec, který je pro psa rovněž velkým nebezpečím. Pokud použijeme betonové roury o průměru 20 cm, liška jimi snadno projde a nejsou problémem pro většinu plemen norníků. I jagdteriérka mého švagra, kterou jeho manželka krmí láskyplně pětkrát denně a pes váží 9 kilo, vyhání z takových nor lišky. To, že je liška v této noře rychlejší než pes, je velikou výhodou a občas i otázkou přežití psa.
Praxe také ukázala, že nory, které mají jen jeden vchod, není výhodné stavět s kotlem, uprostřed kterého se nachází kámen, nebo jiná vysoká překážka. Pes, který není dostatečně ostrý, zůstává stát u vchodu do kotle a pouze na lišku hlásí, zatímco lovci venku mrznou nohy. Naopak pes příliš ostrý se v takových norách s liškou dostává často do chvatu, což není smyslem lovu v umělých norách.
Požadavky na dobrou umělou noru:
- nízké náklady
- nízká pracnost při stavbě
- atraktivita pro lišky
- snadnost vyhnání lišky z nory
V posledních několika letech zakládám umělé nory pouze z betonových rour. Důvodem, je, že se mi ze všech možných způsobů osvědčily nejlépe. Je potřeba následující materiál:
* 7 - 8 betonových rour o průměru 20 cm (délka asi 1 m),
* 1 rouru o průměru 25 cm,
* 4 roury o průměru 30 cm (patkové),
* 3 betonové dlaždice 40 x 40 cm,
* trochu hotové betonové směsi. .
Náklady na materiál se pohybují, pokud vše nakupujeme, kolem asi 2000 Kč. Ideální je umístit noru do svahu s mírným sklonem, orientovanou pokud možno k východu až jihu. Když se ujistíme, kde chceme noru postavit (poloha, spády, překážky, směr střelby), započneme s výkopem kotle. Kopeme 50 cm hluboko, 100 cm do šířky a asi 220 cm do délky, v závislosti na délce 30 cm rour. Teprve potom začneme s výkopem východu, který je jen jeden a začíná na kraji 100 cm široké strany. Výkop má šířku a hloubku 40 cm. Tento výkop postupně na vzdálenosti 6 - 7 m zvedáme, pak provedeme odbočení v úhlu asi 30 - 40 stupňů a po asi dvou metrech vyvedeme na povrch. Nora by od vsuku směrem ke kotli měla mírně stoupat.
Nyní na jednom konci každé 30cm roury vyřízneme nebo vysekáme otvor o velikosti 20 x 20 cm. Hrany oklepeme kladivem, aby se liška, nebo pes při norování nezranili. Pokud má roura jednu stranu plochou, pro položení na rovnou podložku, vyřízneme otvor na této straně. Nyní položíme 30cm roury do kotle vždy po dvou za sebou tak, aby se otvory vedle sebe ležících rour dotýkaly. Ve směru chodby vložíme do 30 cm roury rouru slabší (průměr 25 cm) a do ní rouru o průměru 20 cm. Vytvoříme tak jakýsi přechodový kužel. Nyní otevřené strany 30 cm trub uzavřeme betonovými dlaždicemi a zatlučeme dřevěnými kůly. Všechny škvíry a otvory zamázneme betonem tak, aby se dovnitř nemohly dostat myši nebo voda. Dále pokládáme 20cm roury až k místě zlomu, kde musíme jednu rouru šikmo seříznout a pokračujeme dále až k východu z nory. Opět zamázneme všechny mezery betonem a celý výkop zasypeme hlínou z výkopu. Můžeme pro zhutnění ujezdit traktorem, v noře bude tepleji. Zbylou přebytečnou hlínu nasypeme na kotel a udusáme. Hotovo!
Tohle všechno snad vypadá trochu komplikovaně, ale ve skutečnosti je to velice jednoduché. Pokud máme materiál na místě, potřebují tři muži na stavbu nory půl dne. Nyní zbývá jen dát liškám vědět, že je nová nora k dispozici. Za tím účelem rozházíme v okolí nory pár kousků návnady.

Přednosti takto vybudované nory:
* v noře není tah vzduchu,
* do nory se nedostanou jezevci,
* pokud je liška v noře, musí ven, nemá šanci zůstat vevnitř, nebo se otočit v chodbě proti psovi,
* v noře (hlavně v období kaňkování) je často lišek více - proto dvoudílný prostorný kotel,
* po povrchu se dá jezdit traktorem, roury jsou pevné, nehrozí zborcení.

Má nejlepší umělá nora leží asi 100 m od újediště. Ročně zde ulovíme sedm až deset lišek. Daleko více jsou liškami navštěvovány nory na otevřeném poli, v remízcích nebo v pásových porostech, podél příkopů a v pískovnách, než nory v lese. Pokud liška v noci loví v polích, často ji překvapí svítání a využije nejbližší noru. V lese má možností krytu více (houštiny, přírodní nory). Pokud jsme noru postavili a navnadili, musíme ji nechat v klidu a nesnažit se častou kontrolou (a už vůbec ne se psem) ověřit, zda už lišky noru navštěvují.
Od poloviny října začínáme v umělé noře lovit, a to vždy s časovým odstupem minimálně tři týdny až do konce ledna. Kdo má v sobě dostatek disciplíny, je pohotový střelec a má potřebnou vytrvalost, ten se každý rok může těšit na napínavý lov se svým čtyřnohým pomocníkem.
Z časopisu Wild und Hund s laskavým svolením jeho redakce
přeložil Matin SODOMKA


vychází v 7:40 a zapadá v 16:46 vychází v 9:38 a zapadá v 20:30 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...