Časopis Myslivost

Červenec / 2009

Evropský kongres španělů

Myslivost 7/2009, str. 70  Vladimíra Tichá
V jedné krásné české písničce se zpívá o Třeboni a o tom, jak se okolo ní pasou koně. Poslední květnovou sobotu v kraji rybníků určitě koně také byli, ale město Třeboň patřilo psům. Probíhal zde Evropský kongres španělů, jehož součástí tradičně je i Evropská výstava.

Obě akce byly doplněny ještě o Klubovou výstavu Klubu chovatelů loveckých slídičů a American Cocker Clubu. V praxi to znamenalo tři dny plné psů s typickým vzhledem a povahou, jejichž kluby jsou sdružené v organizaci Europan Spaniel Association, známé pod zkratkou ESA. Na jejích stránkách (www.eurospaniel.org) je možné najít kontakty na kluby z 25 států. Mezi nimi je i český Klub chovatelů loveckých slídičů, který byl pověřen praktickým provedením jak kongresu, tak výstavy. Pořadatelství obou akcí je velmi prestižní záležitostí a bylo jakýmsi "evropským dárkem" k 85 výročí založení klubu.
Řekne-li se španěl, představí si myslivečtí kynologové plemena z FCI sk. VIII, a to hlavně slídiče a psy vodní. Právě slídičům byla věnována převážná část kongresu, který se konal v pátek 29. května a přesto, že nesl název "evropský", přilákal posluchače a přednášející i ze zámoří. Program měl poměrně široký záběr a zazněla celá řada výborných příspěvků. Velmi důležitou oblast zvolila pí Marie-Luise Doppelreiter z Rakouska, která předložila přehled podmínek pro zařazení do chovu platných v roce 2009 v jednotlivých státech Evropy. Je pravdou, že ne všechny státy své podmínky sdělily, přesto se jedná o velmi zajímavý materiál, v kterém jsou uvedeny věkové hranice psů a fen pro využití v chovu, povolené počty vrhů u jedné feny, věk štěňat v době odběru od chovatele, požadavky na výstavní a pracovní hodnocení, vyšetření zaměřená na dědičně podmíněné choroby a způsob identifikačního označení štěňat. Přístup v jednotlivých státech se různí, české podmínky patří k těm náročnějším, ale nikoliv nejtěžším.
Své zástupce měla na kongresu i Česká republika. MVDr. Pavel Proks z VFU Brno hovořil o dysplazii kyčelního kloubu. Je to téma, kterému je věnována stále větší pozornost u celé řady plemen u nás i v zahraničí a je to téma, o kterém chovatelé velmi často diskutují. Platilo to i v Třeboni a MVDr. Proks zodpovídal celou řadu dotazů. Výborně zpracovaný byl příspěvek pana Miloše Kašpara, který nesl název "Historie a současnost plemene anglický kokršpaněl" v ČR a který poskytl detailní přehled v celé řadě oblastí od vývoje chovu u nás, přes historii klubu až po současnost. Řeč byla o úrovni chovu z pohledu výkonu, exteriéru i výskytu různých onemocnění. To, že se v případě anglických kokršpanělů nemáme za co stydět, ale naopak se můžeme chlubit, dokazuje nejen předložený materiál, ale i výsledky našich psů v následujících dnech na obou výstavách. Dokazují to i slova uznávaného rozhodčího z Německa, pana Hanse Klemanna. Týden před "Třeboní" posuzoval MVP v Litoměřicích. Anglické kokršpaněly velmi chválil a řekl, že jsme se od nich učili, ale dnes je český chov předběhl a je těžké jej dostihnout.
Mezi nejzajímavější a také nejkladněji hodnocené patřilo vystoupení Mgr. Václava Nováka "Použití loveckých španělů v české myslivosti - historie a současnost". Autor dal laskavě příspěvek k dispozici a zařazen by měl být v některé z příloh Lovecký pes. O výkonu slídičů se nejen hovořilo, ale na páteční odpoledne byly připraveny i praktické ukázky. Pořadatelé předvedli to nejlepší, co s prací a zkouškami loveckých psů v České republice souvisí. Nechybělo ani tradiční zahájení, které se odehrávalo v historií dýchajícím okolí Schwarzenberské hrobky. Před hrobkou nastoupili vybraní vůdci se svými psy a divákům se tajil dech při slavnostním troubení. A to ještě netušili, že uslyší i hlas zvonů. Zvláště zahraniční účastníci byli naprosto užaslí. Něco takového asi ještě nezažili.
Následoval krátký přejezd do prostor určených pro ukázky polní práce. Terén byl výborně zvolený. K dispozici byla vyšší krytina, v které welššpringeršpanělka ukazovala pohyb typický pro všechny špingry. Vypíchla srnčí a hned na to i zajíce, takže korona mohla sledovat, jak hlásí na viděnou i na čerstvé stopě. Následovala dohledávka a samozřejmě i vlečky. Ukázky vodní a lesní práce se konaly nedaleko kaple Sv. Víta. Romantické prostředí a nepříliš velký rybník s přehledným rákosem byly tím správným místem, kde šlo ukázat, jak vypadá práce psa v návaznosti na různý typ zkoušky. Stručné, ale výstižné představení práce loveckých slídičů v českém podání uzavíraly ukázky práce v lese. Pro české chovatele a majitele asi vše bylo věcí dobře známou, pro některé zahraniční účastníky naopak velkým překvapením. Aktéři také sklízeli zasloužený potlesk. Připomenout je třeba, že své schopnosti předváděli zástupci plemen anglický špringer španěl, welššpringři, anlický kokršpaněl, clumber španěl a americký vodní španěl. Praktickým ukázkám výkonu nepřálo počasí, provázely je déšť, vítr a zima. Nezdálo se ale, že by to méně sportovně oblečeným zahraničním účastníkům kongresu vadilo. Výkony psů se jim nadmíru líbily, prostředí označovali jako nádherné a pídili se po fotografiích.
Stejní trubači, kteří doprovázeli kongres a troubili u Schwarzenberské hrobky, zahajovali sobotní EUROPEAN SPANIEL SHOW, tedy Evropskou výstavu španělů. Probíhala v třeboňské sportovní hale a přihlášeno na ní bylo 364 psů a fen devíti plemen. Ve stejném termínu se v Dublinu konala Evropská výstava psů všech plemen. Pokud se týká slídičů zdá se, že před Dublinem dala většina vystavovatelů přednost Třeboni. Účastníci přijeli z 22 států, posuzovali rozhodčí z Velké Británie, Kanady a Finska. Bylo se na co dívat, co obdivovat a čemu tleskat a fandit. Početní zastoupení některých plemen bylo ohromující. Anglických kokršpanělů bylo 177,51 anglických špringer španělů, 33 welshšpringeršpanělů a 17 clumber španělů. Rozhodčí posuzovali poměrně přísně a zadali celou řadu velmi dobrých i dobrých. O to potěšitelnější je, že se naši psi v zahraniční konkurenci neztratili. Dokazuje to i pes, který vyhrál nejen své plemeno a stal se nejkrásnějším mladým jedincem výstavy, ale dokázal porazit zahraniční "špičky" a odnést si nadmíru prestižní titul BIS EUROPEAN SPANIEL SHOW. Anglický špringer španěl Harri od Stroupinského potoka udělal radost nejen svým chovatelům a majitelům, ale všem přítomným. Je to pes výborného plemenného typu, s krásnou hlavou, typickým pohybem, naprosto vynikající srstí a povahou, která musí oslovit snad každého. Teprve roční pes se předváděl s grácií a elegancí kombinovanou s radostí a hravostí mládí.
V neděli výstavní kolotoč pokračoval ve formě Klubové výstavy Klubu chovatelů loveckých slídičů a American Cocker Clubu. Ke slovu přišla i další plemena, jako je např. křepelák a zúčastnila se i novinka v naší kynologii - kooikerhondje. Celá řada vystavovatelů uvítala možnost získat ve dvou dnech dva tituly nebo dvě čekatelství a eventuálně i titul šampiona České republiky. Své psy hlásili jak na výstavu evropskou, tak na výstavu klubovou. V praxi to znamenalo, že i v neděli byla konkurence velká a počty vystavovaných jedinců vysoké. V katalogu bylo uvedeno 356 psů. Vítěz minulého dne odpočíval doma. Tituly nejvyšší ale stejně zůstaly v České republice. Černá anglická kokršpanělka z českého chovu - Wonder Wave Blue Marcato Line obdržela titul BOB a porazila tak 177 přihlášených jedinců svého plemene a za sebou nechala známé psy velmi zvučných jmen. V závěrečných soutěžích získala titul nejkrásnější mladý jedinec výstavy a BIS - Vítěz výstavy. Ušlechtilá fena s překrásnou hlavou, snad bezchybnou stavbou těla, elegantním pohybem a mimořádnou kvalitou srsti byla krásným zakončením tří "španělských dnů" v Třeboni, dnů, které představily naší kynologii v tom nejlepším světle. Obě výstavy vyhráli psi českých vystavovatelů a z českého chovu. Je to ohromný úspěch, protože se do Třeboně sjela evropská špička a posuzovali rozhodčí, jejichž jména opravdu hodně znamenají.
vychází v 6:35 a zapadá v 19:14 vychází v 20:10 a zapadá v 7:29 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...