Časopis Myslivost

12 / 2011

Beretta Model 689 Silver Sable II

Myslivost 12/2011, str. 30  Karel Kaufmann
Tři šípy neomylně prolétavající trojicí kruhů, rámované jedním velkým kruhem, značícím sílu nebo soudržnost, jsou letitým znakem italské firmy Beretta, jedné z nejstarších nebo možná vůbec nejstarší zbrojovky na světě. Naši a nejen naši myslivci, lovci a sportovní střelci si při vyslovení jména Beretta představí především vynikající brokovnice s lůžkovým závěrem, jiní třeba samonabíjecí brokovnice, další střelci a příslušníci ozbrojených složek zase výborné pistole. V plejádě zbraní s lůžkovým závěrem Beretta boduje rovněž výbornými kulovými kozlicemi Model 689 Gold Sable a Silver Sable II. Právě druhá jmenovaná kozlice mě zaujala, když jsem v Sudickém dvoře nedaleko Boskovic navštívil prodejnu Sport a lov, autorizovaného dovozce zbraní Beretta, zařazeného do rozvětvené mezinárodní sítě prodejen Beretta shop in shop.
 
 
Stříbrný sobol
Silver Sable II, v překladu stříbrný sobol, na pohled zaujme elegantním a propracovaným designem, šitým s citem na míru evropským tradicím. Nikoli poprvé, a jistě ani naposled, zde musím pochválit známý cit a talent italských designérů a konstruktérů, kteří dokáží navrhnout velmi pěknou a neméně skvěle fungující zbraň s vytříbenou ergonomií. V oboustranné spolupráci tak vznikají sériové zbraně lahodící očím, jenž potěší každým výstřelem na lovu i na střelnici.
 
Baskule a hlavně
Silver Sable II má ocelovou baskuli převzatou z osvědčené brokové kozlice ráže 20. Použití lůžka hlavní z brokovnice dvacítky umožnilo postavit subtilní a poměrně štíhlou kulová kozlici, která se vyrábí v rážích 8x57 JRS, 9x74 R a 30-06 Springfield (Gold Sable se vyrábí pouze v rážích 30-06 Springfield a 9x74 R). Stříbrný nádech dává baskukli kvalitní niklování, které chrání ocel proti působení vlivů nepříznivého počasí. Protože Italové dobře znají vztah myslivců k přírodě a umění, zdobí baskuli stříbrných sobolů velmi hezkou strojovou rytinou s množstvím rozvilin a rostlinných motivů. Hlavní motiv na levé straně baskule tvoří divoké prase, na pravé straně zase král evropských lesů - statný jelen.
Do baskule Silver Sable II je uložen svazek dvou hlavní dlouhých 560 mm nebo 610 mm. Vyrábí se modely s oběma délkami hlavní, takže myslivci si mohou vybrat (model Gold Sable se dodává pouze s hlavněmi dlouhými 610 mm). Hlavně jsou vyráběny rotačním kováním za studena a mají kvalitní vývrt se čtyřmi pravotočivými drážkami. Hlavňový svazek pevně spojený ocelovým blokem je v baskuli uzamčen dvěma postranními čepy, které zapadají do tunelů na bocích spodní hlavně. Správnou polohu svazku v baskuli zajišťují rovněž linie horních ploch boků baskule, na něž přesně dosedají linie ocelového bloku spojujícího svazek hlavní.
Sklápění hlavní zajišťují dva krátké čepy na vnitřních stěnách baskule. Ovládání uzamykacích čepů a sklápění hlavně zajišťuje tradiční a osvědčená temenní klička. Hlavně jsou po celé délce spojeny bočními lištami.
Protože v Berettě sází na jistotu, jsou obě hlavně Beretty Modelů 589 Silver Sable II přesně nastřeleny kvalitními náboji a pevně spojeny, aby uživatel do nastavení nemohl zasahovat. Myslím si, že se jedná o řešení dané mnohými zkušenostmi, možná podloženými zprávami o reklamacích kulových kozlic nebo dvojáků, které se lovci pokusili a pokouší nastavit, aniž by měli potřebné znalosti a zkušenosti.
Vytažení prázdných nábojnic zajišťují automatické vyhazovače.
 
Spoušťový mechanismus
Stejně jako délku hlavní si myslivec může zvolit spoušťový mechanismus, který odpovídá jeho zkušenostem a zvykům. Na výběr má kozlici s jednou nebo dvěma spouštěmi.
Pojistka na hřbetu rukojeti (krku pažby), stejně jako temenní klička jsou dobře ovladatelné palcem pravé i levé střílející ruky. Funkce pojistky je logická intuitivní a dobře zapamatovatelná. Při pohybu pojistky dopředu, ve směru střelby, je zbraň odjištěná a zajišťuje se posunutím pojistky zpět.
 
Tříbodová mířidla
Mířidla tvoří muška na zvýšené základně nad ústím hlavně a hledí se zářezem ve tvaru U usazené v příčné drážce. Pro střelbu v klidu i na běžící zvěř, jsou muška i hledí zvýrazněny červenými světlovodnými vlákny. Na lištu na hřbetu horní hlavně lze ukotvit montáž s kolimátorem nebo vhodným zaměřovacím dalekohledem.
 
Pažba
Kulové kozlice Beretta řady Sable II mají pažbu a předpažbí vyrobeny z kvalitního tureckého ořechového dřeva. Všechny kulovnice Silver Sable II, které jsem viděl, měly pažby vynikající pěknou kresbou dřeva. Úchopové plochy předpažbí a rukojeti jsou zdrsněny kvalitní a příjemnou strojovou rybinou. Silver Sable se dodává s pažbou s kapřím hřbetem a lícnicí. Botka pažby je z pružné pryže.
 
K vyzkoušení střeleckých vlastností jsem zvolil Berettu Silver Sable ráže 8x57 JRS s jednospouští a hlavněmi dlouhými 560 mm. Kratší hlavně jsem zvolil proto, protože puška je lépe ovladatelná a taky nepatrně lehčí. Vlastnosti německého náboje ráže 8x57 JRS (a 8x57 JS) jsou mi čím dál tím více sympatické. Ačkoli inklinuji rovněž k jiným rážím, starou dobrou osmičku stále považuji za jeden z nejlepších kulových nábojů. Jedné spoušti dávám přesnost pro jednoduché a rychlé ovládání a střelbu bez nutnosti přehmatávání.
 
Skvělé zpracování
Pokud se ptáte na zpracování Beretty Silver Sable II, výrobce nezůstává nic dlužen pověsti jedné z nejznámějších zbrojovek na světě. Vnitřní plochy jsou vyrobeny a opracovány velmi přesně, s vysokou precizností. Povrch hlavní je chráněn kvalitním brynýrováním, povrch baskuke, temenní kličky, pojistky, spouště a lučíku zase chrání kvalitní niklování. Pažba a předpažbí jsou chráněny olejovou politurou.
 
Čištění
Rozložení zbraně k čištění je snadné, bez úskalí. Nejdříve zkontrolujeme, není-li v hlavních náboj, stisknutím spouště vypustíme bicí mechanismus, sklopíme páčku uloženou ve vybrání na spodní ploše předpažbí, sejmeme předpažbí a po zatlačení na temenní kličku sklopíme hlavně a sejmeme je z lůžka. Sestavení zbraně se provádí opačným postupem.
 
Zkouška
Jedno staré přísloví říká, že pěkné letadlo zpravidla taky dobře létá a já si myslím totéž zbraních: elegantní a dobře vyrobená puška (nebo pistole) většinou taky dobře střílí. V případě Beretty Silver Sable II je pod uvedené přísloví můžu s klidem podepsat. Stříbrný sobol se příjemně drží, dobře sedne, do ramene a umožňuje jistý výstřel v klidné poloze s oporou, stejně jako pomalou ránu z volné ruky bez opary nebo rychlou hozenou ránu na běžící zvěř. Mířidla jsou dobře čitelná v dobrém světla a mírném šeru.
Spoušť měla krátký a hladký chod, odpor jsem odhadl na více než 15 N. Vyšší odpor pouště vítám, protože umožňuje lepší kontrolu během celého procesu spouštění při pomalé i rychlé střelbě. Navíc přispívá k bezpečnosti při manipulaci se zbraní a omezením rizika nežádoucího a nechtěného výstřelu.
Zkoušku jsem provedl s náboji Sako laborovanými poloplášťovou střelou typu Soft Point o hmotnosti 13g/200 grs. Jedná se o stejné náboje, které výrobce používá k nastřelování zbraně, dodávané s nástřelným listem. Zajímalo mě, jaké vlastnosti má kulovnice vybalená z transportního kufru, takže jsem nepoužil zaměřovací dalekohled ani kolimátor a střílel jsem vsedě s oporou, na terč vzdálený 50 m a posléze na 100 metrů, přičemž jsem opakovaně dosahoval velmi dobrých seskupení zásahů. Hranolovitá mířidla zvýrazněná třemi červenými body poskytují velmi dobrý záměrný obrazec a Silver Sable II střílel velmi přesně, v souladu s nástřelným listem.
Po střelbě vsedě jsem zkusil vlastnosti zbraně vstoje v klidu a posléze s hozenou ranou. Vůči ergonomii zbraně ani odporu spouště jsem neměl nejmenší výhrady, ovládání spouště je perfektní, odpálení druhého náboje je rychlé, zpětný ráz a zvednutí zbraně při výstřelu jsou úměrné výkonu náboje a hmotnosti zbraně. Pryžová botka pažby dobře tlumí zpětný zpětný ráz. Zbraně ráže 8x57 JRS (a stejně jako 8x57 JS) jsou podle mých zkušeností při výstřelu většinou kultivované a dobře zvládnutelné. Střelba s kulovou kozlicí Beretta Silver Sable II pro mě byla příjemným zážitkem a zkušeností. Během zkoušky jsem vypálil 40 nábojů a nezaznamenal ani jednu závadu.
 
Shrnutí
Beretta Silver Sable II je výborná a povedená kulová kozlice, s níž můžete jít na naháňku nebo nátlačku, na šoulačku i na posed. Na společných lovech budete právem obdivováni a myslím si, že dobrým výstřelem můžete jen korunovat úspěšný lov a dobrou volbu zbraně. Nošení Beretty Silver Sable II na řemenu na rameni umožňují ocelová poutka na spodní hlavni a dolní části pažby.
Silver Sable II se dodává v plastovém transportním kufru, na přání lze objednat a výrobce dodává svazek brokových hlavní ráže 20, dlouhých 680, dále 711,2 mm a 760 mm. Doporučená cena Beretty Silver Sable II u firmy Sport a lov (www.beretta.cz) je 98 900 Kč
Text a snímky Karel Kaufmann
vychází v 7:21 a zapadá v 18:10 vychází v 19:15 a zapadá v 8:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...