Časopis Myslivost

Září / 2011

BERGARA nabízí více…

Myslivost 9/2011, str. 26  Ing. Petr Mikulášek
Oficiální představení výrobků tohoto ambiciózního španělského výrobce proběhlo na jaře letošního roku na obou národních výstavách NATURA VIVA v Lysé nad Labem i Poľovníctvo a príroda 2011 v Bratislavě. Návštěvníci si mohli na vlastní oči prohlédnout a osahat novinky tohoto roku - elegantní a přesné jednoranové kulovnice dvou modelových řad SCOUT a APEX.
Donedávna byla zbrojovka BERGARA, která se nachází ve stejnojmenném městě v Baskicku, spojována zejména s výrobou vysoce kvalitních hlavní ze špičkových ocelí. Mimořádná přesnost, životnost, dlouhodobý vývoj a specializace si získaly takovou reputaci, že tyto hlavně začalo používat mnoho renomovaných výrobců zbraní v Evropě i zámoří.
Kulovnice, které vynikají dokonalou ergonomií, jemnou spouští a uživatelsky příjemným ovládáním, jsou koncipovány jako skládačka. V praxi to znamená, že každá zbraň je na zakázku a bez příplatku sestavena ve výrobním závodě podle přání budoucích uživatelů. Z předem připravených dílů umožňujících jejich vzájemnou kombinaci lze dosáhnout mnoha variant a provedení.
Model SCOUT je osazen 51 cm dlouhou kanelovanou hlavní s pevnými světlovodnými mířidly, která je na ústí opatřena závitem pro příslušenství. Hlaveň i kovové díly jsou vyrobeny buď z černěné uhlíkové oceli AISI4 140 nebo za mírný příplatek v celonerezovém provedení z oceli AISI4 16. Polymerovou pažbu s lícnicí je možno zvolit v dokonalé imitaci ořechového dřeva nebo černém matném provedení.
Modely APEX, APEX Light a APEX Compact jsou k dispozici v černěném i celonerezovém provedení ve třech délkách hlavní 635, 584 a 508 mm. Vzájemně zaměnitelné kanelované hlavně jsou vyrobeny s takovou přesností, že není nutno jakékoliv dolícování a jejich výměnu zvládne každý uživatel za několik minut s běžně dostupným nářadím. U všech kulovnic BERGARA je každá i následně dokupovaná hlaveň opatřena solidní lištou standardu weaver, která zajišťuje možnost snadné a spolehlivé montáže libovolného optického zaměřovače.
Pažby APEX jsou vyrobeny z odolného polymeru v provedení imitace ořechového dřeva, přírodní kamufláže nebo černé matné. Kvalitní pryžová botka a celková důmyslná konstrukce pažby přispívá k výraznému snížení zpětného rázu, takže i při užití výkonnější ráže je stále střelbou příjemnou a zvladatelnou. Zvýšení komfortu střelby je možno díky využití závitu na ústí hlavně docílit aplikací úsťové brzdy, popř. loveckého tlumiče v podmínkách, kde to příslušná legislativa umožňuje.
Povrch pažeb je příjemný na dotek, protiskluzová úprava a bezúdržbovost výrazně přispívá k vysoké užitné hodnotě těchto kulovnic. V případě potřeby lze pažbu i předpažbí jako náhradní díl samostatně dokoupit, jednoduše vyměnit a vyřešit tak poškození či docílit změny celkového vzhledu.
Zejména stále oblíbenější celonerezové provedení předurčuje tyto zbraně pro použití i v nejnáročnějších podmínkách.
Kulovnice BERGARA si i přes svůj neotřelý nadčasový vzhled a dokonalé provedení nehrají na luxusní zbraně. Naopak jsou zkonstruovány jako pracovní nástroj, který Vám za dostupnou cenu poskytne přesnost, bezpečnost a spolehlivost, kterou hledáte. Jsou vyrobeny tak aby dokonale odvedly svou práci při minimálním nároku na údržbu.
 
Ve světě je dnes zcela běžnou záležitostí, že se výrobci kromě zbraní snaží doplnit sortiment své nabídky i o další příslušenství. V rámci dalšího rozvoje firmy byla proto i nabídka firmy BERGARA rozšířena o značkové doplňky a příslušenství, které se staly žádanými v Evropě i na náročném severoamerickém trhu. V následujících řádcích stručně představíme dva z užitečných výrobků, které učiní pobyt v přírodě a lovecký zážitek dokonalejším.
 
Otočná židle BERGARA® je použitelná při mnoha příležitostech. Pevný polymerový plast zaručuje odolnost židle a její dlouhou životnost. Svou barvou působí v každém prostředí nenápadně. Díky variabilitě se dokáže přizpůsobit jakémukoli povrchu a sklonu terénu, což umožňují čtyři samostatně nastavitelné nožky se sedmi možnostmi výšky a rozšířenou styčnou plochou. Sedák je vybaven polstrováním upevněným na suchý zip a lze jej otáčet o 360°. K dalším výhodám patří nízké opěradlo, které poskytne pohodlnou oporu pro bolavá záda po obtížném přesunu. Židle je velmi stabilní a během chvilky se dá poskládat do snadno přenosného tvaru a rozměru. Po demontáži nohou, jejich zasunutí do těla židle a sklopení opěrky, se celá vloží do přiložené tašky, která je vybavena nastavitelným popruhem přes rameno. Při celkové hmotnosti 2,9 kg a přijatelných rozměrech nabízí maximální komfort, který může být v terénu poskytnut. Vzhledem k nosnosti 130 kg se jistě stane užitečným pomocníkem nejen na čekané, naháňce nebo rybaření, ale také třeba při posezení u ohně po náročném dni. V každém případě je to zajímavá drobnost, která poskytne příjemný komfort na kazatelně, bezhlučné pozorování zvěře a pohodlí. Však si vzpomeňme na všemožné vyřazené vrzající židle, prkna plná třísek či jiná „levná vysloužilá posezení“.
 
Každý myslivec při čekané i šoulačce potřebuje odnést doplňky oblečení, vybavení, svačinu apod. Outdoorový batoh BERGARA® je lehký, pohodlný a voděodolný batoh o objemu 30 l, se dvěma předními a dvěma postranními kapsami na vše potřebné. Je navržen tak, aby bylo využito veškeré volné místo. V kapsách jsou umístěny další, menší přihrádky na drobnosti, které by se jinak v batohu ztratily. Jednotlivé části lze kompresními popruhy nastavit a utáhnout dle potřeby. Na horní straně je umístěno komfortní, pryží potažené „ucho“, jež umožní pohodlné uchopení. Uvnitř naleznete samostatný nepromokavý vak zabraňující znečištění vnitřního prostoru. Kromě klasických nastavitelných popruhů přes ramena, je vybaven dvěma přídavnými pásy na zapnutí přes hrudník a břicho, které lze odejmout, pokud nebudou potřeba. Ergonomické polstrování zádové části je příjemné i při dlouhodobém nošení. Jako bonus - jedna z předních kapes se dá oddělit pomocí zipu a použít jako samostatná kabelka s popruhem přes rameno. Batoh je vybaven mnoha vnějšími i vnitřními úchytkami pro libovolné využití. Odolný materiál, variabilní a kvalitní provedení umožňuje lovecké, rybářské i turistické využití při pobytu v přírodě. Uplatnění nalezne i jako užitečné cestovní zavazadlo či atraktivní brašna pro školáky s maximálními nároky na přehlednost, objem a životnost. Elegantní provedení v šedé nebo zelené barvě s decentní výšivkou loga BERGARA na zadní straně splňuje náročné požadavky na design i funkčnost.
© Ing. Petr MIKULÁŠEK
 
vychází v 6:47 a zapadá v 17:39 vychází v 8:54 a zapadá v 22:38 Nákupní košík 0
Zpracování dat...