Časopis Myslivost

Květen / 2013

Kozlice BETTINSOLI

Myslivost 5/2013, str. 46  Jan Tetřev
Itálie je země brokových zbraní. Nejen že se tam velmi intenzivně používají, ale také se zde ve velkém vyrábějí. Nejznámější jsou určitě značky Beretta, Benelli, Franchi nebo Perazzi. Ovšem jsou také menší a nikoli nezajímavé italské firmy, které vyrábějí brokovnice. Jedna z nich nese jméno Bettinsoli. Zbraně pod touto značkou vyrábí firma Bettinsoli Tarsicio, s.r.l. se sídlem v Zanano di Sarezzo. Pokud teď někdo radostně vykřikne, že konečně máme italskou firmu, které nesídlí ani v Gardone Val Trompia, ani v Brescii, tak ho zklameme. Zanano di Sarezzo leží na spojnici mezi Brescií a Gardone. Ani do jednoho z těchto měst to odtud není daleko, ale blíž to tamní občané mají do Gardone. Vlastně je to jen kousek, ve stejném údolí zbraní.

Firma Bettinsoli se ve svých propagačních materiálech oprávněně odvolává na dlouhou tradici výroby zbraní v regionu, ve kterém sídlí. Podíváte-li se na její sortiment, zjistíte, že je silně orientována na myslivce, ale nezapomíná ani na sportovní střelce brokových disciplín. Lov pak firma charakterizuje jako jeden z nejstarších kulturních a sociálních aspektů muže, což je pravda, a proto by se to mnohým nelíbilo.

Sortiment zbraní značky Bettinsoli je poměrně široký a větší část z něj je díky firmě KOZAP k dostání také na našem trhu. Kozlice Bettinsoli mají lůžkové závěry, vyrobené většinou z kované oceli. Ovšem protože při dlouhém chození s puškou v přírodě je znát každý gram, vyrábějí se také zbraně Bettinsoli s baskulemi z lehké slitiny. Pokud je baskule vyrobena z lehké slitiny, označovaní ve firemních materiálech jako Ergal 55, je model vždy označen jako Light a výrobce u něj garantuje trvanlivost na nejméně 30 000 výstřelů.

Díly, vyrobené z lehkých kovů, dostávají u firmy povrchovou úpravu, která napodobuje vzhled oceli. Poznáte je až tehdy, když zbraň vezmete do ruky. Vzhledu zbraní věnuje výrobce vedle jejich spolehlivosti a bezpečnosti velkou pozornost. Dbá se skutečně na každý detail. Všechny baskule jsou bohatě zdobené rytinou se zlacenými prvky. I u těch nejlevnějších modelů. Výrobce ví, že kvalitní zboží se dobře prodá, pokud má atraktivní vzhled. A to bettinsolky mají.

Závěr kozlic Bettinsoli se uzamyká příčným klínem. Je to obvyklé řešení u řady dalších zbraní tohoto druhu a hlavně je osvědčené. Zbraně mají ventilovanou lištu. U loveckých modelů je lišta užší, u sportovněji laděných zbraní širší. Moderní mušky se světlovodným vláknem značky LPA jsou na všech modelech, které jsme si mohli prohlédnout.

Sám výrobce uvádí, že všechny kovové součástky jeho zbraní jsou vyrobeny CNN obráběcích centrech s velmi přísnou kontrolou kvality výroby. Monobloky se vyrábějí ze speciální niklo-chrommolybdenové oceli 42NiCrMo4 a při jejich výrobě je kontrola kvality zpracování i materiálu ještě přísnější než u ostatních součástek. Ze speciálního typu oceli vznikají také vyhazováky.

Pažby jsou u všech modelů kozlic ořechové a jejich povrchová úprava dává vyniknout vzorování dřeva. Ovšem nástup moderních povrchových úprav nezastavíte ani u tradice ctícího výrobce. A tak se například v řadě kozlic Diamond objevila také kozlice s oranžovo-černou kamufláží na pažbě. To je ovšem výjimka.

Pažby jsou i u základních modelů z velmi pěkného dřeva s povrchovou úpravou leštěný olej. Důležité je, že všechny brokové hlavně této značky jsou dnes už samozřejmě tormentovány pro střelbu ocelovými broky. Všechny brokové kozlice Bettinsoli mají manuální pojistky, které současně umožňují volbu hlavně, ze které se bude střílet jako první.

 

Diamond Lux

Asi nejprodávanější model mezi těmito zbraněmi představuje řada kozlic Bettinsoli Diamond. Jedná se o základní modelovou řadu kozlic v ráži 12/76, která je ovšem vyrobena v nadstandardní kvalitě. Baskule i lučík jsou zdobeny rytinou. Pažby s pistolovou rukojetí a předpažbí jsou zdrsněné rybinou. Součástí příslušenství této zbraně je pět vnitřních výměnných zahrdlení (čoků) a dvě vnější. Dodávají se k nim také dvě botky o tloušťce 11 a 17 mm.

My jsme měli možnost vzít z této řady do ruky kozlici Diamond Lux, která má oproti základu navíc ještě ventilované spojení hlavní. Prodává se pro zákazníka za cenu od 28 000 Kč.

Je to lovecká zbraň, pojatá ovšem i ve sportovním duchu. Zatímco základní provedení Diamond Hunter má jen krátkou baskuli a tudíž relativně malý prostor pro výzdobu, Diamond Lux má boční desky a zdobení baskule imituje systém Holland & Holland. Je tu k dispozici větší prostor pro výzdobu, která se u modelu Lux prostě žádá. Na každé prodloužené zámkové desce jsou dva zlacené motivy lovné zvěře. Další zlacený lovecký motiv je zdola na baskuli, kde najdeme také označení modelu zbraně. Zlato najdeme také na lučíku a kování předpažbí. Čepička pistolové rukojeti je zdobena znakem firmy Bettinsoli, který je do dřeva zasazen s malým medailonkem.

Hlavňový svazek je opatřen u firmy obvyklou muškou z červeného světlovodného vlákna. Zbraň je opatřena, podobně jako další modely, zlacenou selektivní jednospouští. Kozlice je spolu s výbavou uložena v plastovém kufru.

 

Luxusnější Overland

To nejlepší (alespoň podle našeho názoru) od firmy Bettinsoli zcela jistě představuje kozlice Overland, prodávaná pro zákazníka obvykle za cenu kolem 39 000 Kč. My jsme měli k dispozici odlehčený model s duralovým lůžkem hlavní. Na první pohled líbivá zbraň. Overland má tu výhodu, že má výměnné půlčepy, na kterých je zavěšen hlavňový svazek.

Výzdoba je podobná jako u modelu Diamond a je tu, jak je u Bettinsoli zvykem, bohatá výbava. Dvě výměnná zahrdlení jsou v hlavních, tři další prodloužené se dávají také do hlavně. Následuje výměnné zahrdlení pro střelbu jednotnou střelou pro brokovnice a dvě prodloužená výměnná zahrdlení pro střelbu na větší vzdálenosti na husy nebo obecně na vodní ptactvo. Samozřejmě je zde také klíč na výměnná zahrdlení, odnímatelná poutka, výměnné gumové botky 11, 17 a 25 mm a na zbrani je od výrobce namontována luxusně vyhlížející botka dřevěná. K tomu patří šroubovák.

Na letošním veletrhu IWA nabízel Bettinsoli také kolekci samonabíjecích brokovnic Bettinsoli Zephyr. Tuto kategorii zbraní nabízí firma už několik let, ale pokud je nám známo, k nám se tyto automaty nedováží. U automatů, které samy o sobě představují jistý odklon od středoevropské tradice loveckých zbraní, firma nedodržuje tak úzkostlivě tradiční vzhled zbraní. Dovolí si zde například kamuflážní nástřiky pažeb.

 

V rukou Jana Sychry

Obě zbraně, které jsme si prohlédli, jsme vzali také na střelnici Okresního mysliveckého spolku v Pardubicích. Petr Tomášek, který tam vede prodejnu zbraní a střeliva, nás tam seznámil s vynikajícím českým skeetařem Janem Sychrou, účastníkem olympiád v Atlantě (1996), Aténách (2004), Pekingu (2008) a Londýně (2012, 6.místo). Dále je držitelem řady vynikajících medailových umístění z mistrovství Evropy a světa.

Jan Sychra postupně vyzkoušel obě kozlice a následně nám k nim řekl své hodnocení: „Ve své cenové kategorii obě zbraně splňují všechno, co má takováto kozlice splňovat. Obě kozlice jsou velmi dobře použitelné jak pro myslivost, tak pro hobby sportovní střelbu. Vynikající je také design zbraní. Protože já s kozlicí nechodím do lesa, ale vystřílím hodně ran na střelnici, je mi bližší poněkud těžší model Diamond Lux, který lépe vstřebává ránu. Jsem prostě víc zvyklý na těžší flintu. Lehčí kozlice Overland je spíš vhodná na chození se zbraní a pro lov, kde se nedá tolik ran. Obě zbraně mi perfektně zasahovaly a rozbíjely terče. Za velké pozitivum těchto kozlic považuji výbavu velkým počtem výměnných zahrdlení. Vlastně tak má majitel dvě až tři zbraně v jedné. Jako levák oceňuji univerzálnost pažby.“

Mgr. Jan TETŘEV

 

vychází v 7:44 a zapadá v 16:41 vychází v 8:21 a zapadá v 17:11 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...