Časopis Myslivost

Listopad / 2013

KAHLES – lovecká optika pro náročné

Myslivost 11/2013, str. 40  Peter AICHBERGER,
Tradiční rakouská značka a její modelová řada HELIA je odborníky i běžnými uživateli díky svým optickým parametrům a kvalitou zpracování dlouhodobě považována za jednu z nejlepších řad puškohledů na trhu. Za tímto výsadním postavením stojí nejen dlouhá historie, know-how, ale také vlastní výzkum a použití nejmodernějších technologií při výrobě.

V rámci představení firmy považuji za vhodné uvést několik informací z její historie. Optika jako vědní obor zaznamenala v průběhu minulého století obrovský pokrok. V našich končinách je rozvoj spojován převážně s firmou Zeiss, Německem a městem Jena. Jak vždy rád a s úsměvem dodávám, jeden ze zakladatelů této kultovní německé firmy se vyučil optikem a praktické zkušenosti získal v našem závodě ve Vídni – bývalém hlavním městě tehdejší společné vlasti.

Za významný průlom v optických technologiích je považována konstrukce prvního achromatického okuláru - soustavy dvou čoček (spojky a rozptylky), u které nedocházelo ke zkreslení barev. Vznikla zásluhou geniálního rakouského optika jménem Simon Plössl. Od něj v roce 1898 převzal výrobní závod jiný vynikající optik – Karl Kahles. Od tohoto roku se také historicky datuje vznik firmy pod názvem Karl Kahles Company.

Mezi první výrobky patřily zaměřovací dalekohledy TELORAR se zvětšením 2x, 4x, 6x nebo 7,5x. Tyto dalekohledy získaly již v roce 1900 první cenu na rakouské lovecké výstavě a jejich výroba pokračovala dlouho do meziválečného období, kdy měly ve své době zcela dominantní postavení mezi zaměřovacími dalekohledy ve všech alpských zemích.

Po smrti zakladatele převzala prosperující firmu jeho vdova a následně druhá generace – synové Ernst a Karl, kteří až do začátku války výrobu zaměřili na produkci kvalitních puškových i dělostřeleckých zaměřovačů pro civilní i vojenské použití.

V období mezi dvěma světovými válkami se výroba vrátila k loveckým puškohledům a firma představila novou řadu MIGNON a legendární modelovou řadu HELIA, kterou pojmenovala po řecké bohyni slunce. Díky nim se ve své době stal Kahles jedním z největších výrobců zaměřovacích puškohledů na světě.

O kvalitě těchto výrobků svědčí skutečnost, že slouží mnoha uživatelům dodnes a firma dostává od lovců puškohledy z této doby na vyčištění, seřízení nebo drobné opravy.

Po zabrání Rakouska nacistickým Německem začala opět vojenská výroba pro válečné potřeby. Puškohledy značky Kahles byli vybaveni také odstřelovači speciálních jednotek německé armády, kteří je upřednostňovali před ostatními značkami vyráběnými německými firmami. Koncem války byla firma zcela zničena při bombovém náletu, kdy tragicky zahynul i jeden ze synů zakladatele Karl.

Po této osobní i firemní tragédii po nějakou dobu vedla firmu vdova po zesnulém K. Kahlesovi. Následně převzal úspěšný rodinný podnik nejmladší syn Friedrich, který mezitím dostudoval na místní univerzitě aplikovanou fyziku.

Nová generace ve vedení naplnila velmi rychle své ambice a již v roce 1949 byl představen jako první na světě zaměřovací puškohled s proměnným zvětšením („variábl“). S postupným vývojem odvětví jsou již od roku 1960 všechny zaměřovače KAHLES plněné inertním plynem imunním proti vnitřnímu zamlžování.

 

Následovala inovace úspěšné řady Helia, nazvaná Helia Super. Od roku 1972 jako jeden z průkopníků začala firma do svých zaměřovačů instalovat čočky s vícenásobnými antireflexními vrstvami, což umožnilo dosažení světelné propustnosti přes 90 %. Protože Friedrich Kahles neměl dědice, který by firmu mohl převzít a řídit, bylo toto rodinné stříbro prodáno.

Po převzetí firmy skupinou Swarovski na nějakou dobu značka Karl KAHLES i HELIA zmizela z trhu. Z marketingového i obchodního hlediska to byla velká chyba, kterou Swarovski v roce 1989 rychle napravil a vytvořil KAHLES GmbH., která navazuje na všechny dosavadní úspěchy této značky.

Znovuvytvoření „nové, samostatné“ firmy bylo opět jen administrativním krokem, protože výroba i s původním personálem bez přerušení pracovala a rozvíjela se po celou dobu na stejném místě ve Vídni, i když tato společnost právně neexistovala.

Důvodů znovuzrození a novodobé existence KAHLES je několik. Kromě tradice, kvalitních zaměstnanců a vlastního vývoje je to také skutečnost důsledné historické specializace na puškohledy. Kromě vojenské výroby, vynucené oběma světovými válkami, byly vždy lovecké modely tím nejlepším, co se v dané době dalo pro tyto účely pořídit.

Kahles jako průkopník aplikace vícenásobných antireflexních vrstev dosahuje nejlepších optických parametrů ve spektru zelené, šedé, hnědé a dalších barev, které jsou pro lovecké účely naprosto zásadní a dovolují použití za snížené viditelnosti po maximální možnou dobu. Protože zvěř vytahuje nejčastěji právě za těchto světelných podmínek, tak 15 i více minut viditelnosti navíc i v porovnání se špičkovými značkami, velmi často rozhoduje o tom, zda je lov úspěšný či nikoliv. Toho všeho si je skupina, jíž je KAHLES součástí, vědoma a firma má proto vlastní vývoj, výrobu a obchodní politiku naprosto nezávislou na mateřské firmě.

 

Ve spolupráci s časopisem Myslivost je naším záměrem postupně podrobně představit nejen bohatou historii, ale zejména současnou produkci firmy KAHLES, včetně všech modelových řad našich puškohledů. Myslivost, tradice a způsob lovu v Rakousku je velmi podobný jako v okolních zemích včetně České republiky a Slovenska, pro které jsou mnohé z našich výrobku speciálně navrženy a vyrobeny.

V roce 2012 se naše firma přestěhovala z Vídně asi 20 km na jih do lokality Guntramsdorf. Jedná se o nově projektově i stavebně vybudovaný výrobní areál, který je svým uspořádáním speciálně navržen pro precizní optickou a mechanickou výrobu. Celý objekt od skladů přes výrobu, montáž i administrativu využívá vzduchotechniku, která celoročně udržuje stejnou teplotu, vlhkost a bezprašnost. Přísné podmínky jsou pro výrobu i montáž naprosto nezbytné, neboť většina mechanických komponentů se vyrábí s přesností na tisíciny milimetru.

Přesunu firmy i výroby jsme věnovali nemalé prostředky a maximální pozornost. Jsme přesvědčení, že se vše podařilo uskutečnit a navrhnout dokonale. Za velký úspěch také považujeme skutečnost, že do nových prostor přešli všichni původní zaměstnanci, přestože pro mnohé to znamená dojíždět více než hodinu denně.

Kvalitu puškohledu udává zejména kvalita optické soustavy čoček včetně povrchových vrstev, pevný tubus a dokonalá mechanická odolnost všech pohyblivých a pevných součástek. Mezi nejlepší v současné světové nabídce pro lovecké účely patří nová řada HELIA 5 s pětinásobným proměnným přiblížením „zoom“ v provedení 1 – 5x/24 mm a 2,4 – 12x/56 mm. Díky achromatickému vícevrstvému potažení povrchu čoček AMW je propustnost světla vyšší než 95 %. Tyto antireflexní vrstvy u čoček Kahles jsou provedeny pro maximální využití vlnové délky spektra 500 - 540 nm, což zvyšuje viditelnost, rozlišovací schopnost, možnost dokonalého přečtení a přesného zamíření při stmívání i rozednění.

Řada HELIA 5 je dostupná v klasickém tubusovém provedení pro kroužkové montáže. Druhou možností je varianta s integrovanou lištou Swarovski pro přímou montáž na protikus, který je umístěn na kulovnici.

Na přání je možno vybavit puškohledy balistickou věžičkou Multizero®. Využití spočívá v tom, že lze předem nastavit polohu záměrné osnovy do pěti poloh odpovídajících korekci záměrného bodu pěti libovolně zvoleným vzdálenostem.

Ke standardní výbavě modelů se osvícenou záměrnou osnovou patří patentovaná funkce AutomaticLight®, která výrazně prodlužuje životnost baterie.

Pro střelbu na velké vzdálenosti byl nedávno vyvinut a představen model K624i s parametry 6 – 24x/56 mm s průměrem tubusu 34 mm. Díky svým mimořádným vlastnostem a světelnosti dostal mezi novináři a střelci přezdívku „světelný kanón“. Podrobnému technickému popisu a testům jednotlivých řad modelů budeme věnovat samostatné články v následujících číslech.

Po vzájemné dohodě dochází ke změně dovozce výrobků KAHLES do ČR, kterým se od září 2013 stala společnost www.brnohunt.eu. Podrobné informace o všech výrobcích naší firmy naleznete na našich stránkách www.kahles.at

Věřím, že si puškohledy KAHLES získají v České republice další příznivce a spokojené uživatele, kteří dovedou ocenit jejich mimořádné vlastnosti, kvalitu a spolehlivost.

Peter AICHBERGER,

obchodní ředitel KAHLES

vychází v 7:40 a zapadá v 16:46 vychází v 9:38 a zapadá v 20:30 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...