Časopis Myslivost

Listopad / 2013

Skandinávská perla KULOVNICE TIKKA T3

Myslivost 11/2013  Jiří Hanák
Finská zbrojovka Sako, která majetkově patří do skupiny Beretta, je známá výrobou špičkových zbraní a střeliva. Prakticky všichni profesionální odstřelovači používají střelivo Sako pro jeho výjimečnou a absolutní přesnost. Mnozí odstřelovači a drtivá většina profesionálních a sportovních střelců v disciplínách velkorážných kulovnic a pro dálkovou střelbu používají převážně kulovnice Sako. Kromě kulovnic Sako vyrábí zbrojovka také lovecké a sportovní kulovnice Tikka, jejichž skvělá konstrukce, kvalita a i výhodná cena způsobily doslova boom obliby prakticky ve všech zemích světa, kam jsou exportovány. Obliba je tak vysoká, že kapacita výroby nestačí vykrývat poptávku a dovozci dostávají doslova kvóty a příděly.

 

Čím tato obliba vznikla? Je to především zásluhou jednoduché, dokonalé a spolehlivé konstrukce a použitím špičkových skandinávských ocelí k výrobě zbraně, které zaručují bezpečnou funkci a dlouhou trvanlivost i v nejnáročnějších podmínkách. V neposlední řadě je to i široký sortiment provedení, kterých je celkem 16! Mezi nimi jsou standardní lovecká provedení nebo odlehčená Lite či provedení z nerezových materiálů, u některých ráží možnost kanelované hlavně, modely od běžných provedení hlavní přes těžší sportovní hlavně Varmint až po taktické.

 

Výběr ráží je velmi široký odpovídající oblibě v různých zemích a pro nejrůznější podmínky lovu a druhy lovené zvěře. Možnost volby je z celkem 22 dodávaných ráží a to: 204 Ruger, 222 Rem, 223 Rem, 22 – 250 Rem, 243 Win, 280 Rem, 7mm – 08 Rem, 308 Win, 338 Federal, 270 Win Short Mag, 300 Win Short Mag, 25 -06 Rem, 6,5 x 55 SE, 270 Win, 7 x 64, 30 06, 8 x 57 JS, 9,3 x 62, 7 mm Rem Mag, 300 Win Mag, 338 Win Mag.

 

Hlavně jsou vyrobeny z finské vysoce jakostní chrom-molybdenové oceli nebo z kvalitního hlavňového nerezu. Legovaná ocel použitá k výrobě hlavní zajišťuje nejen pevnost hlavně a její dlouhou životnost, ale složení je také koncipováno k vysoké tuhosti materiálu, aby tak bylo minimalizováno kmitání hlavně při výstřelu, které má jinak negativní vliv na přesnost.

Podotýkám, že všechny zbrojovky zabývající se výrobou zbraní špičkové kvality, se intenzivně zabývají složením materiálu hlavňoviny k optimalizaci všech vlastností, které jsou na finální hlaveň kladeny. Většinou jim ocelárny vyrábějí hlavňovou ocel podle speciálních individuálních receptur, kdy recept bývá tajný. Stejně postupuje i zbrojovka Sako při zajišťovaní oceli pro výrobu vlastních hlavní.

Hlavně mohou mít povrch hladký nebo, u menších a středních ráží, kanelovaný, tzn. s podélnými povrchovými přímými drážkami, které zvyšují tuhost hlavně a odolnost proti kmitání a zvětšují povrch pro ochlazování hlavně při opakovaných výstřelech.

Délky hlavní jsou podle přání zákazníka 510 nebo 570 mm, u ráží magnum 620 mm a u sportovních hlavní 600 mm. Kratší délky hlavní u středních ráží jsou optimalizovány z hlediska ideálních balistických vlastností a vysoké přesnosti střelby.

Ústí hlavní je zakrouženo dovnitř kvůli jeho ochraně proti poškození a pro zvýšení přesnosti střelby omezením negativního vlivu úsťového tlaku na střelu.

Povrchová úprava hlavní a ostatních kovových částí zbraně je hlubokým černěním a fosfátováním na polomat s vyšší ochranou proti otěru, povětrnostním vlivům a korozi.

Hlavně jsou dodávány buď bez mířidel, nebo s klasickými otevřenými mechanickými mířidly nebo, u typu Battue, se záměrnou lištou s hledím a muškou pro rychlé zamíření při střelbě na zvěř v pohybu.

Hlaveň je tzv. plovoucí, nikde se nedotýká pažby. Tím nevzniká žádný vnucený uzel kmitům hlavně při výstřelu, což je podmínka pro přesnou střelbu. Uchycení mezi systémem zbraně a pažbou je jedině v místě lůžka závěru.

 

Konstrukce závěru

Kulovnice Tikka 3 využívá typově klasický závěr Mauser se dvěma masivními ozuby. Úhel otáčení kliky je 70°, takže mezi klikou a namontovaným puškohledem je i při otevřeném závěru dostatečný prostor. Tělo závěru je vyrobeno z legované vysokopevnostní oceli.

Závěr má jednu specialitu - hlava závěru má kuželovité zkosení, které zajišťuje přesnější dosednutí závěru, lepší udržení závěrové vůle po celou dobu životnosti zbraně s pozitivním účinkem na vyšší přesnost střelby. Na hlavě závěru je krátký pružinový vytahovač a plunžrový vyhazovač vystřelené nábojnice. Toto řešení zajišťuje bezpečnou extrakci a energický výhoz vystřelené nábojnice okamžitě po vytažení z nábojové komory a zabraňuje tak vzpříčení nábojnice při rychlém přebíjení.

Chod závěru je extrémně přesný hladký a tichý.

Všechna provedení zbraní se dodávají i se závěrem pro levoruké ovládání.

Ukončení závěrové páky je našroubované a je možná tedy jeho záměna za individuální tvar.

Na horní ploše lůžka závěru je vyfrézována rybina o šířce 17 mm k uchycení montáže puškohledu.

 

Spoušťové ústrojí

Konstrukce spoušťového ústrojí je skříňkového typu. To znamená, že je sestaveno v jeden celek do pouzdra z lehkých kovů, které tvoří samostatný uzel zbraně přišroubovaný k lůžku závěru. Uzavřený spoušťový systém je výrazně lepší než systémy otevřené nebo dokonce dělené, kdy část spoušťového ústrojí je umístěno na pouzdru závěru a část na rámu s lučíkem.

Uzavřená konstrukce umožňuje přesné sestavení ústrojí již ve výrobě, jeho trvalou stabilitu seřízení a ochranu proti vniku nečistot a tím zabraňuje případnému selhávání. Spoušť se dodává buď s francouzským napínáčkem, nebo s přímou momentovou spouští se seřiditelným odporem v rozmezí 1 – 2 kg.

Pojistka je umístěna na krku pažby vedle závěru a zajišťuje spoušť proti nežádoucímu spuštění a kliku závěru proti otevření.

Zásobovací ústrojí

K zásobení náboji slouží jednořadý vyjímatelný zásobník vyrobený z robustního plastu ABS s kapacitou 3, 5 nebo 6 nábojů.

 

Pažby

Pažby mohou být klasické z kvalitního jihoevropského ořechového dřeva nebo „pracovní“ z pevného plastu ABS, nebo laminované, případně sportovní nastavitelné podle potřeb střelce nebo varmintové. Tvar pažby typu Hunter je přímý, který známe s klasických kulovnic Mauser, umožňující rychlé a přesné zalícení. Typ Forest má pažbu typu Monte Carlo.

Celková stavba zbraně je velmi kompaktní a lehká. Hmotnost podle provedení je pouze 2,8 – 3,2 kg.

Test kulovnice Tikka 3 Hunter v ráži 338 Federal

Malé vysvětlení k výběru ráže. Jedná se o relativně nový náboj v metrickém vyjádření 8,5 x 51. Je to jeden z řady nábojů se střelou 8,5 mm, které v poslední době zaznamenávají silně se zvyšující popularitu pro velký okamžitý účinek daný vysokým průřezovým zatížením střely při dopadu na cíl. Náboj 338 Federal má při nižší rychlosti střely, ale při její vyšší hmotnosti, stejný výkon jako 7 mm Rem Mag a tedy i vyšší než 30.06 při výrazně nižším zpětném rázu.

První seznámení se zbraní bylo dojem z jejího uchopení. Konstatuji, že ihned dobře „padne do ruky“, má dobrou přilícitelnost a vyváženost. Povrchová úprava velmi kvalitní a dílenské zpracování přesné a čisté. Chod závěru překvapivě hladký, klouzavý a tichý. Pojistka naprosto bezhlučná.

Použitá zbraň je s délkou hlavně 510 mm s přímou momentovou spouští.

Test přesnosti začínáme na střelnici na vzdálenost 100 m sérií 10 ran. Střelba systémem bench rest, hodnocení rozptylu 2R 100. Použité střelivo Federal se střelou Nosler. Výrobce tvrdí, že přesnost zbraně je zaručena do velikosti 1 MOA tj. 27 mm/100 m, tak jsem zvědav, zda praxe tento údaj potvrdí. Po odmašťovacím výstřelu následuje série „ostrých“ deseti ran. První vyhodnocení provádím po pěti ranách a změřený rozptyl je asi 20 mm. Po 10 ranách se příliš nezměnil a zůstal na úrovni 24 mm.

Zbraň prokázala výjimečně vysokou přesnost, což je i zásluhou spoušťového ústrojí, které jde v krátkém chodu hladce, bez vůlí a plynule. Chod spouště je tak přesný, že přesnost střelby se neliší při použití napínáčku nebo bez něho. Výstřely jsou komfortní a i u této velmi výkonné ráže bez výrazného zpětného rázu, což svědčí o dobré celkově ergonomické stavbě zbraně.

 

Závěr

Kulovnice Tikka 3 je jednoduché spolehlivé konstrukce, která využívá všechny osvědčené a prověřené prvky. Každý část zbraně je velmi dobře ovladatelná. Závěr má výjimečně hladký chod, pojistka je naprosto bezhlučná a spoušť má příjemný jemný chod i pro velmi přesnou střelbu. Použité materiály jsou nejvyšší kvality.

Spolehlivost zbraně dokumentují i zkoušky výrobce před zahájením sériové výroby, kdy výrobce první kusy podrobil tvrdým zkouškám v drsných severských podmínkách v nejrůznějších podmínkách. V extrémním mrazu, v prašném prostředí, v horku, opakováním mnoha výstřelů rychle za sebou atd.

Celkově dobrá stavba zbraně se projevila nejen v pohodlném ovládání a možnosti pohotové střelby, ale i v pocitově velmi příjemném zpětném rázu i u velmi výkonného náboje. Na nižším zpětném rázu se podílela i plastová pažba, která má částečné absorpční schopnosti.

Dr. Ing. Jiří HANÁK

vychází v 7:01 a zapadá v 17:28 vychází v 6:21 a zapadá v 15:00 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...