Časopis Myslivost

Březen 2014

MEOPTA - přesná střelba na jakoukoliv požadovanou vzdálenost

Myslivost 3/2014, str. 22  Ing. Antonín ČECH
Lovecká kombinovaná střelba – trumfové eso našeho střelectví Vážení čtenáři, pravidelně vídáte na stránkách časopisu Myslivost moje články. Pokud jste si mysleli, že se nechám odradit od psaní, mýlili jste se. Jak jsem se zmiňoval v předchozím čísle „sebelepší kulovnice bez kvalitní optiky a spolehlivého, přesného střeliva nic neznamená“. Slíbil jsem, že se v příštích číslech našeho časopisu více rozepíšu právě o těchto dvou dalších aspektech úspěchů našich reprezentantů v lovecké kombinaci – optice z Meopty Přerov a střelivu ze Sellier & Bellot. Svůj slib tedy plním.

Pokud je mi známo, tak během těch dlouhých let, co slaví naše reprezentační družstvo úspěchy na Mistrovstvích Evropy v lovecké kombinované střelbě, používali všichni tak úspěšní střelci puškohledy z Meopty Přerov. Vždy byla vazba mezi reprezentací a tímto výrobcem kvalitní optiky.

Střelci se podíleli na testování a vývoji puškohledů a k jejich zkušenostem a nápadům byl vždy brán ze strany Meopty zřetel. Bylo běžné, že záměrné osnovy puškohledů byly právě pro reprezentaci upravovány. O konkrétní spolupráci před rokem 2008, než jsem převzal reprezentaci, nebudu psát, protože nemám přesné informace, ale jistě kterýkoliv z reprezentantů té doby (Jan Buksa, Jaromír Uher, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Pavel Zázvorka a náhradník Václav Bastl) by mohli vyprávět. Vždyť právě puškohledy MeoStar R1 těmto střelcům častokrát pomohly k vítězství.

Já se však zmíním o posledním období, které si myslím bylo zlomovým, z hlediska vytvoření opravdu speciální záměrné osnovy přímo pro kombinovanou loveckou střelbu. Zrušení omezení týkajícího se zvětšení optiky a zakotvení běžícího terče kňoura do pořadu ME v mezinárodních pravidlech FITASC s sebou přineslo potřebu najít co nejvhodnější novou záměrnou osnovu.

Počátkem roku 2012 jsme začali jednat s Meoptou Přerov o vývoji nové záměrné osnovy pro tuto specifickou střelbu. Při jednání přímo u výrobce nám byl nabídnut nejnovější puškohled z jejich produkce Meopta ZD 6-24x56RD. Byla to úplná novinka procházející ověřováním a testováním.

Vynikající kříž MIL-DOT 2 se nám ale zdál příliš složitý a odvádějící oči střelce od středu. Dohodli jsme se, že nejvhodnější bude opravdu jemný nitkový kříž s malou tečkou či křížkem (dající se rozsvítit) uprostřed. Seznámili jsme RNDr. Slaného s potřebou nějakého jednoduchého doplnění osnovy pro střelbu na běžící terč.

Jeho odpověď byla jasná: „Pokud nám dokážete určit velikost předsazení na 50 metrů a určíte zvětšení, při kterém by to mělo platit, tak vám přidáme na vodorovnou nitku dva body. Změnou zvětšení si pak doladíte předsazení s ohledem na přesnou rychlost terče a způsob střelby“.

Martin Šlechta, bývalý reprezentant ČR na běžící terč, přímo zajásal. Ihned z Přerova jsme jeli na střelnici do Kroměříže a Martin začal s testováním. U jeho 223 Rem bylo předsazení okolo 20 cm. Shodli jsme se, že pro uvažovanou ráži 222 Rem nových kulovnic z ČZUB by mělo být předsazení asi o 2 cm větší.

Následně se diskutoval typ a velikost bodu. Vznikly čtyři varianty. Návrh hozený na papír byl rozeslán všem reprezentantům a nejlepším kuličkářům. Většina střelců to nechala na Martinovi. Nakonec vznikla varianta pátá a rozhodnutí padlo na prázdný kroužek na přerušené nitce a v průsečíku nitkového kříže malá plná tečka.

Vytvořil jsem tedy návrh a zaslal do Meopty. V návrhu měla čára kroužků větší tloušťku než nitkový kříž. Při schvalování zaslaného výrobního výkresu jsem však přehlédl, že čára kroužků má zakótovanou stejnou tloušťku jako nitkový kříž.

Těsně před ME 2012 v Estonsku celá reprezentace převzala od Meopty Přerov tyto úžasné puškohledy. Ihned jsem zjistil svoje pochybení. Kroužky měly být více výrazné. Člověk se na ně musel dost soustředit, ale zvykli jsme si.

I díky těmto optikám naše družstvo získalo v Estonsku všechna tři prvenství. Po návratu jsem se v děkovném mailu Meoptě Přerov zmínil o tom, zda by se daly kroužky dodatečně zvýraznit. Bylo mi řečeno, že ano, ale zhotovení matrice představuje nějakých 100 tisíc korun.

Odepsal jsem, že je to otázka zvyku a takto ušetřené finance ať se raději použijí na další optiku pro střelce.

O to více mne po ME 2013 v Maďarsku, kdy jsem pracovníky Meopty informoval o dvojnásobném triumfu našeho družstva, překvapil následující mail: Dobrý den, zahájili jsme po diskusích s dalším potenciálním uživatelem úpravu kříže, zatím ve smyslu zvýraznění krajních kroužků. Náčrtek budu mít k dispozici koncem srpna, obratem bych Vám jej přeposlal k diskusi s kluky z reprezentace a pak by bylo optimální se sejít. Souhlasíte takto? S pozdravem, Miloš Slaný - manažer prodeje.

Přímo jsem zajásal. Opět nastalo kolečko návrhů a zase to zůstalo na Martinovi. Nakonec jsme odsouhlasili o něco málo větší průměr kroužků a jejich silnější čáry. Navíc jsme chtěli upravit stranové předsazení ne při desetinásobném zvětšení, ale při zvětšení 12x. Úprava pravidel, kdy střelec může zbraň zalícit již po zavolání, eliminovalo nutnost většího zorného úhlu optiky.

S ohledem na nově ve světě vznikající kulovou loveckou disciplínu – terénní střílení čili kulový parkúr nás napadlo doplnit kříž pomocnými slabými čárkami s ohledem na balistiku a odhad vzdálenosti. Věříme, že tak jako parkúr brokový, tak jeho varianta kulová, bude znamenat rozkvět této střelby a vytvoříme tím lepší podmínky jak pro všechny kuličkáře, tak i z kulovnice dobře střílející brokaře.

Vznikl zajímavý návrh kříže, jehož základem je již zmíněný doladěný nitkový kříž. Tato záměrná osnova je nyní ve fázi projektového zpracování přímo u výrobce a o tom, zda se i tato novinka povedla a osvědčila, budu čtenáře časem informovat.

 

Teď něco více o již zmíněném puškohledu ZD 6-24x56RD a jeho technických parametrech.

Tato optika byla původně vyvíjena pro speciální složky a jejich odstřelovače. Jedná se o nejvýkonnější puškohled z produkce Meopty Přerov, který je navržen pro střelbu na dlouhou vzdálenost a osvětlený záměrný obrazec MilDot 2 s dálkoměrnou stupnicí slouží k přesnému odhadu vzdálenosti cíle. Točítko pro nastavení paralaxy je umístěno na boku puškohledu, rozsah korekce paralaxy je od 25 metrů do nekonečna.

Osvětlení záměrného obrazce umožňuje rychlé nastavení v závislosti na světelných podmínkách při denní i noční střelbě. Přesná taktická točítka s krokem 1/4 MOA v rozsahu 80 MOA. Tubus o průměru 30 mm je vyroben z jednoho kusu nejkvalitnější hliníkové slitiny používané v leteckém průmyslu.

Vlastnosti

Systém osvětlení záměrné osnovy. Třetí ovládací točítko puškohledu - osvětlení záměrného kříže - umožňuje uživateli zvolit minimálně ze sedmi stupňů intenzity. Konstrukce osvětlovače umožňuje vypnutí osvětlení v mezipolohách stupňů intenzity, není třeba stále znovu nastavovat předem zvolený režim.

MeoBright 5501. Všechny optické členy jsou opatřeny antireflexními vrstvami MeoBright 5501 (MB-5501) aplikovanými pomocí špičkových technologií v oboru – depozice vrstev za pomoci iontů. Vrstvy zajišťují mimořádné hodnoty světelné propustnosti dalekohledů (99,8 % na čočku, 92 – 95 % u celého přístroje podle modelu).

MeoShield. Vrstva aplikovaná za pomoci iontů chrání vnější povrchy čoček před poškrábáním a oděrem i v extrémních podmínkách. MeoShield splňuje armádní požadavky na odolnost a tvrdost povrchu.

Točítka rektifikace MeoTrak II. Točítka rektifikace MeoTrak II, která lze ovládat prsty, přinášejí přesné krokové nastavení po ¼ MOA (0,7 cm / 100 m) s vynikající opakovatelností, jedinečným rozsahem a špičkovou přesností. Hmatatelné a slyšitelné záskoky zajišťují přesné nastavení v polních podmínkách.

MeoQuick. Rychloostření MeoQuick umožňuje rychlé zaostření a poskytuje dostatečně široký rozsah pro přizpůsobení obrazu lidskému oku.

Optické komponenty. Jednotlivé optické komponenty jsou v Meoptě vyrobeny, pečlivě očištěny, vyleštěny a precizně složeny pro špičkový výkon.

Záměrná osnova na skleněné podložce. Precizně vyleptané záměrné kříže do skleněné podložky nabízí výjimečné stanovení cíle pro všechny střelecké aplikace.

Převracecí soustava. Vyvinut pro maximální odolnost proti rázům i zbraní velkých kalibrů, výsledkem je opakovatelná přesnost a stálost záměrného bodu.

Hliníkový tubus 30 mm. Jednodílný tubus z lehkých hliníkových slitin používaných v leteckém průmyslu, odolný a pevný, zaručující dlouhou životnost, je opatřen speciální eloxovou povrchovou úpravou odolnou proti otěru, černý matný povrch eliminuje odlesky.

Vodotěsný. Všechny puškohledy ZD jsou 100% vodotěsné, ponorné a jsou plně chráněny proti vlhkosti, dešti a sněhu.

Plněno dusíkem. Všechny puškohledy ZD jsou hermeticky uzavřené, plněné inertním plynem, což 100% zabraňuje vnitřnímu rosení.

Rázuvzdorný. Mechanická konstrukce puškohledů zajišťuje maximální odolnost proti rázům, jsou tedy vhodné pro všechny běžné typy zbraní.

Desetiletá prodloužená záruka. Všechny taktické puškohledy (ZD i MeoStar) mají po registraci produktu desetiletou prodlouženou záruku.

 

V příštím čísle se budu věnovat střelivu z produkce Sellier & Bellot, a to především podle mého nejlepšímu sériově vyráběnému náboji Match v ráži 223 Rem a 222 Rem.

 

Ing. Antonín ČECH

předseda střelecké komice ČMMJ,

vedoucí reprezentace pro ME v lovecké kombinované střelbě

a člen technické komise FITASC pro tuto střelbu

vychází v 6:41 a zapadá v 19:06 vychází v 21:36 a zapadá v 11:53 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...