Aktuality

AFRICKÝ MOR PRASAT

Miloš Ježek | Diskuzní fórum
AFRICKÝ MOR PRASAT
Ředitel SVS: Africký mor prasat – situace je aktuálně mnohem horší než v době vypuknutí!
Situace v souvislosti s africkým morem prasat (AMP) se poslední týdny zdála být stabilizována, a mnoho z nás dokonce nabilo jistého pozitivního dojmu. V pátek ovšem ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád uvedl, že aktuálně je situace vysoce alarmující a možná zdaleka nejhorší, jaká od vypuknutí nákazy byla! Aktuálně počet nalezených uhynulých divokých prasat v oblasti ohraničené ohradníky stoupl na 160. V minulém týdnu byly nalezeny 2 skupiny divočáku uhynulých na AMP. Jedna měla celkem 8 kusů a druhá 9. Úhyny byly maximálně 14 dní staré. Tzn. že virus je v populaci stále velice aktivní a šíří se. Zároveň pokročilo i serologické vyšetření, které je možné provádět pouze z odebrané barvy ulovených zvířat. Celkem tak v bylo v této oblasti odloveno 143 divočáků a 43 bylo odchyceno do odchytových zařízení. Zatímco v září se mezi nimi objevil pouze jeden serologicky pozitivní jedinec, na začátku listopadu jich bylo již 15! Nebezpečí těchto serologicky pozitivních jedinců spočívá zjednodušeně v tom, že nákazu prodělali, a s největší pravděpodobností se stali přenašeči viru. Naštěstí se všichni tyto jedinci nacházeli uvnitř ohradníků.
Vzhledem k tomu, že nákaza je v oblasti stále „živá“, je potřeba zachovat co největší obezřetnost a důsledně provádět všechna dosavadní nastavená opatření.
Evropská komise dále schválila Eradikační plán, ten by měl platit od 1.12.2017 a na základě něho by mělo dojít ke zmenšení zamořeného území. Tzn. větší část okresu Zlín by se mohla proměnit na oblast s intenzivním odlovem a zvěř zde ulovenou by mělo jít standardně zpracovat, nikoliv ji odevzdat k likvidaci do kafilerie. To vše ovšem za podmínek, kdy se situace dramaticky nezhorší a nákaza se nerozšíří.

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 7:52 a zapadá v 16:28 vychází v 12:36 a zapadá v 2:20 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...