Aktuality

Za Ivanem Višňákem

| Diskuzní fórum
Za Ivanem Višňákem
Dne 11. května 2017 zemřel ve věku 82 let Ivan Višňák, dlouholetý vedoucí polesí Židlochovice a v posledních dvaceti letech také oborník v Kralické oboře.
Po absolvování Lesnické technické školy v Trutnově v roce 1955 nastoupil na polesí Diváky u Lesního závodu Židlochovice, krátce pracoval na polesí Mušov a od roku 1959 začal pracovat ve funkci technika a později vedoucího polesí Židlochovice. V této funkci působil až do roku 1996, kdy odešel do důchodu.
Do historie židlochovické myslivosti se Ivan Višňák zapsal jako fořt, který dokázal nahradit mizející populace divoké bažantí zvěře umělým chovem této zvěře včetně vypracování a realizace porostních úprav, potřebných k úspěšnému lovu uměle odchované bažantí zvěře. Chov mufloní zvěře na Židlochovicku dovedl až k úlovkům „světových“ trofejí. V roce 1986 zde byl ulovený v té době nejsilnější muflon na světě (245,40 CIC, lovec Boček).
Za vynikající výsledky v chovu mufloní zvěře obdržel Ivan Višňák v roce 1989 cenu Edmonda Blanca, kterou uděluje CIC za mimořádné úspěchy v chovu zvěře.
V roce 1992 posunul Ivan Višňák hranici tzv. „světového“ rekordu z Termance na 252,45 CIC (lovec Janda).
V oblasti ochrany životního prostředí realizoval na židlochovickém polesí celou řadu projektů, podporujících druhovou pestrost – mokřadní systém s permanentními vodními nádržemi v Rumunské bažantnici, obnova mokřadu v Knížecím lese či periodický mokřad v Termanci.
Od roku 1998 působil Ivan Višňák v oboře Kralice. Za 17 roků působení v této historické oboře Ivan Višňák prokázal, že láska ke zvěři, spojená s vysokou odborností a každodenní smysluplnou prací přináší svoje výsledky. Především trofejová kvalita daňčí zvěře, která je dlouhodobě v oboře Kralice chována, se za dobu působení Ivana Višňáka zvýšila o vice než 25 bodů CIC (nejsilnější daňčí trofej, ulovená v roce 2009, byla ohodnocena 224,2 body CIC).
Nade všemi pracovními úspěchy však dominují lidské vlastnosti Ivana Višňáka. Jako nosná nit se jeho životem vine přátelství, přátelství s lidmi, se kterými jej poutaly pracovní povinnosti, přátelství s lovci, přijíždějícími do Židlochovic z celého světa či přátelství, která vznikala nad skleničkou dobrého vína či při jeho oblíbených „zpievankách“.
Jeho srdce bylo otevřené všem – mezi lidmi blízkými jeho srdci najdeme francouzského prezidenta, italského průmyslníka, mnohé české politiky – ale také kočího či mladého mysliveckého adjunkta, který do posledních chvil hltal moudrosti „starého pána“. A nesmíme zapomenout na desítky „dědků“ – honců, se kterými křižoval židlochovickými bažantnicemi a po úspěšných honech s nimi strávil nezapomenutelné „poslední leče“.
A tak, jak Ivan dokázal svoje přátelství věnovat lidem, se kterými se během své aktivní služby setkával, tak také oni mu je vraceli v dobách, kdy již opustil židlochovické hájemství a svůj život spojil s Kralickou oborou.
Do posledního dne jeho života byla chata na kraji rybníka místem, kam jezdili staří přátelé zavzpomínat na doby již minulé a ti mladší prodiskutovat svoje starosti či plány. Ale hlavně všichni přijížděli za člověkem, který jim svými neutuchající aktivitami vléval novou sílu do žil a svým přátelstvím dokazoval, že právě přátelství je to, co dělá život krásnějším.
Za to vše Ti chci Ivane poděkovat. V naších myslích budeme vzpomínat, a věz, budou to vždy vzpomínky krásné a příjemné.
Pavel FOREJTEK
 
Praktik, kterého jsem si vždy vážil
Více než před dvaceti lety jsem se s Ivanem Višňákem potkal poprvé a mohu říci, že postupem času se z nás stali přátelé. Mnohokrát jsem se na něj obrátil o radu či konzultaci v oblasti chovu zvěře. Vždy byl ochoten pomoci a rád jsem mu často naslouchal.
Jeho znalosti, podložené mnohaletými praktickými zkušenostmi, řadí Ivana mezi osoby, na které bude nutno vzpomínat vždy s úctou k tomu, co ve svém oboru v životě dokázali.
Není to tak dávno, kdy jsme diskutovali do nočních hodin otázky budoucnosti naší myslivosti a já obdivoval jeho vitalitu a životní optimismus.
Tento nezlomný životní optimismus, kamarádská povaha a otevřené srdce bude chybět všem, kteří Ivana poznali blíže.
Čest jeho památce!
Ing. Jiří JANOTA 
 
 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 5:02 a zapadá v 20:53 vychází v 5:13 a zapadá v 20:16 Nákupní košík 0
Zpracování dat...