Českomoravská myslivecká jednota, z.s., OMS Jičín
 
Pozadi
OMS Jičín
Adresa: Tyršova 246 , Jičín , 506 01
Telefon:493 531 654,774 295 101
Email:myslivci.jicin@tiscali.cz
Web:www.myslivost.cz/omsjicin
76. Memoriál Karla Podhajského MKP

MKP

Po tři dny Okresní myslivecký spolek Jičín hostil účastníky všestranné soutěže ohařů Memoriálu Karla Podhajského o titul mezinárodního a národního šampióna práce. Jedná se o nejvyšší a nejprestižnější pracovní soutěže ohařů u nás.

 
 

Šestasedmdesátého ročníku se zúčastnilo sedm zahraničních a 13 českých chovatelů. Zkouška prověřovala všestrannost ohařů při práci na poli, ve vodě a v lese.

„S organizací byl pro letošek osloven náš spolek, který se rozhodl uspořádat memoriál v lokalitě Mysliveckého sdružení Lověna Dobrá Voda. Je to pro nás velká čest a opravdu doslova svátek," přiznává ředitel memoriálu Jaroslav Dostál.

Při soutěži se předvedli ti nejlepší lovečtí psi nejen z Česka, ale také z Německa, Maďarska a Slovenska. Vítězství nakonec vybojovala fena irského setra Bereta Apoli Gwen s vůdcem Jiřím Jirouškem z Jesenice u Sedlčan. Okres Jičín neměl při zkouškách svého zástupce, úspěšní však byli kolegové z Hradce Králové. Ty reprezentoval pes Walter z Mechova, německý dlouhosrstý ohař s vůdcem Jiřím Drahokoupilem. Po velmi vyrovnaném výkonu obsadil 3. místo s počtem bodů 482 v I.ceně.

Historie
Memoriál se poprvé konal v roce 1931 na památku Karla Podhajského, rodáka z Litomyšle, který se celý svůj život věnoval životu v přírodě a byl také zakládajícím členem Československé myslivecké jednoty v roce 1923. Měl vliv na vývoj kynologie a v roce 1923 založil i Československou plemennou knihu loveckých psů, kterou vedl do roku 1930, kdy zemřel. Podhajský byl duší mnoha spolků, zejména kynologických.

Jako znamenitý střelec býval zván daleko široko na hony a všude byl pro milou povahu ctěn a vážen. Byl osobností, která každým coulem své bytosti, chováním, ústrojem a řečí prozrazovala myslivce tělem i duší a Litomyšl v kruzích mysliveckých velmi proslavila. Neboť při vyslovení jména Litomyšl vybavilo se každému myslivci jméno Podhajský.

Zahájení MKP - http://youtu.be/VI4XjRjML1c
Kompletní video z MKP - http://youtu.be/SAXQ939cNVU

Přiložené dokumenty

 Katalog-memorial (pdf - 21,44 MB)