Českomoravská myslivecká jednota, z.s., OMS Jičín
 
Pozadi
OMS Jičín
Adresa: Tyršova 246 , Jičín , 506 01
Telefon:493 531 654,774 295 101
Email:myslivci.jicin@tiscali.cz
Web:www.myslivost.cz/omsjicin
Kynologie > Z historie kynologie

Z historie kynologie

 Vývoj kynologie od roku 1945

   V roce 1949 byli používáni v našem okrese celkem 4 psi s rodokmenem.

Ohaře krátkosrsté vlastnili:            
                   Jan Brumlík z Popovic
                   Ing. Emil Štumpf z Jičína
                   Josef Vitek z Kopidlna

Českého fouska vlastnil:            
                   Oldřich Fišera ze Soudné

V roce 1950 zakoupil OMS fenku ČF, kterou vycvičil a choval  Alois Vohnout z Kopidlna.

V roce 1951 byla zakoupena 4 štěňata ČF:             pes Erik
feny Bela, Ella a Brela
Později byla dokoupena fena ČF Draga.

Všechny zakoupené psy vycvičil a dovedl k chovné způsobilosti pan Křeček - kynolog spolku.

Pes Erik - ČF - získal v roce 1955 ocenění šampión ČSR. Byl v držení pana  France z Robous.

   Značný zájem o štěňata loveckých psů vedl okresní organizaci k zakoupení dalších 2 fenek OK. Všechen chovný materiál byl veden v chovné stanici „Lipová alej.“

Lovku z Potočí měl v držení p. Šindelář, druhou fenku měl v držení, později známý cvičitel psů, pan B. Hladký. V r. 1955 byla uspořádána výstava psů s účastí 300 vystavovatelů (82 OK, 43 ČF). V letech 1950-1955 jsou již každoročně pořádány jarní a podzimní zkoušky, v r. 1959 lesní zkoušky. V roce 1959 bylo již na okrese evidováno 47 lovecky upotřebitelných psů.

    Po utvoření nového správního celku v roce 1960 je vyvíjena silná a úspěšná činnost v oblasti lovecké kynologie naší nové organizace. Skupina hořických nadšenců využívá vhodných podmínek v okolí Dobré Vody k pořádání vrcholných soutěží na vysoké úrovni. Je nutno připomenout pořádání 3 Memoriálů Karla Podhajského, 1 Memoriálu Františka Vojtěcha, 1 Memoriálu Dr. Josefa Steinitze, 4 Memoriálů Františka Housky, 2 Memoriálů Richarka Knolla a 8 oblastních výstav loveckých psů. 

  

  S touto stále trvající činností se nadšenci kynologie staví po bok nejúspěšnějších okresních organizací myslivecké jednoty. Pro potřebu našich myslivců pořádají neuvěřitelných 10 - 15 akcí. Od jarního svodu, zkoušek vloh, zkoušek z norování, zkoušek podzimních, lesních, všestranných, zkoušek z vodní práce, barvářské zkoušky a předběžné zkoušky barvářů.

  Vrcholným dílem naší kynologie bylo vybudování výcvikové obůrky s černou zvěří a zařízení pro chov lišek na Vrchovině, kde byla postavena i pěkná chata, která sloužila jako administrativní budova a dokreslovala celkový vzhled zařízení. U pana Bajera byla i umělá nora, která doplňovala celé zařízení pro potřebu všech „pejskařů“. Bohužel celé toto zařízení v privatizaci po roce 1989 vzalo za své. Rovněž tak nově vybudovaná nora na Dachovech byla našimi vlastními členy prodána i s pozemkem. V roce 2006 nám byl pozemek s norou nabídnut k odkoupení a díky finančním příspěvkům od kynologů a většiny MS v okrese Jičín, byl pozemek odkoupen a v současné době je ve vlastnictví OMS Jičín.