Českomoravská myslivecká jednota, z.s., OMS Jičín
 
Pozadi
OMS Jičín
Adresa: Tyršova 246 , Jičín , 506 01
Telefon:493 531 654,774 295 101
Email:myslivci.jicin@tiscali.cz
Web:www.myslivost.cz/omsjicin
Město Jičín

Město Jičín

 

    Okres Jičín se rozkládá v severozápadní části bývalého Východočeského kraje. Sousedními okresy jsou Semily, Trutnov a Hradec Králové, ze Středočeského kraje Nymburk a Mladá Boleslav.
 
 
    Na okrese se nachází několik krajinných typů. Většinu okresu vyplňuje Jičínská pahorkatina, jižní část okresu přechází v rovinu kolem Polabské nížiny, na severozápadě okresu se nacházejí pískovcová skalní města (Prachovské skály, část Českého ráje) a severovýchod okresu patří do hornatého Podkrkonoší. Do části okresu zasahuje Chráněná krajinná oblast Český ráj (nejstarší CHKO v ČR)
Město Jičín leží asi 100 km severovýchodně od Prahy na hlavní cestě z Prahy do Krkonoš, na spojnici několika hlavních dopravních tras: Praha-Poděbrady/Mladá Boleslav-Krkonoše, Liberec-Hradec Králové-Brno, Semily, Nový Bydžov. V roce 2006 mělo i s přidruženými sídly kolem 17000 trvale bydlících obyvatel.
 
    Město bylo založeno již ve 13. století. Největšího rozkvětu zaznamenalo za doby Albrechta z Valdštejna (1580-1620), který měl v plánu přeměnit Jičín na hlavní město svého panství, jeho plány však zhatila smrt. V minulém století se stal Jičín městem úřadů a škol a pro jeho soudobou historii je typická také přítomnost vojenské posádky, do r. 1991 i sovětské. Jičín byl vždy městem kulturním a díky blízkosti Prachovských skal a krajiny Českého ráje se stal oblíbeným místem pro odpočinek a inspiraci. V současné době ve městě působí několik divadelních spolků (včetně studentských), schází se dva pěvecké sbory, soubory lidové hudby a tance, rockové skupiny a taneční kapely. V místních výstavních síních a galeriích se pořádá mnoho výstav. V Jičíně jsou čtyři střední školy (Gymnázium, SPŠ elektro, SPŠ strojní a ekonomická škola), čtyři základní školy, mateřské školy a několik učebních oborů, vyučuje se rovněž v Základní umělecké škole.
 
    Architektonicky se město může pochlubit náměstím obdélného půdorysu s podloubím po celém obvodu, s domy vystavěnými převážně v období Albrechta z Valdštejna, a s korunovační kašnou a fontánou uprostřed. Lodžie v nedalekém Libosadu je evropsky unikátní stavbou sally tereny, nyní bohužel ve špatném stavu. Symbolem Jičína je silueta věžové brány s typickou střechou, zvané též Valdická brána. Je to jediná zachovaná z původně čtyř bran, které stály v hradbách. Ve městě je kostel Sv. Jakuba Většího s iluzívní malovanou kupolí, který spolu se zámkem nese stopy působení italských architektů, gotický kostel Sv. Ignáce z Loyoly, hřbitovní kostel Panny Marie de Sale a mnoho domů s překrásnými fasádami. Střed města a většina jeho území jsou památkově chráněny. Lesy Českého ráje patří k imisemi nejméně zasaženým v Čechách. Za dobré viditelnosti je z kopce Veliš (výrazný čedičový vrch jižně od Jičína, stejně jako Zebín severně) možno dohlédnout na celé Krkonoše, část Jizerských hor, Kunětickou horu, část Orlického podhůří, Poděbrady a České středohoří.
 
    Novodobým symbolem Jičína se stal loupežník Rumcajs se ženou Mankou a synkem Cipískem. Tato postava byla stvořena výtvarníkem Radkem Pilařem na námět jičínského rodáka Václava Čtvrtka, který by v roce 2011 oslavil 100. narozeniny. Dalším atributem místa je blízká věznice ve Valdicích, zvaná též Kartouzy (podle Kartuziánského kláštera, což bylo původní využití budov dnešní věznice). Tento symbol komunistické převýchovy byl kdysi přechodným bydlištěm i pro Václava Havla a je dodnes živým pojmem pro většinu obyvatel města i pro turisty.
 
    V okrese Jičín se nachází: ložisko prvotřídního sklářského písku (Hrdoňovice-Střeleč), Městský pivovar Nová Paka, výrobny pravých Hořických trubiček, závodní trať motokrosu ve Štikově, Češovské Valy, Annenské slatinné lázně v Lázních Bělohrad, hrad Kost a zřícenina hradu Kumburk, zámek Humprecht. V Sobotce se koná literární festival Šrámkova Sobotka a v Jičíně festival Jičín-Město pohádky. Samozřejmě zde najdete spoustu dalších zajímavostí, které se do tohoto krátkého výčtu nevešly.