Českomoravská myslivecká jednota, z.s., OMS Náchod
 
Pozadi
OMS Náchod
Adresa: Krámská 731 , Náchod , 547 01
Telefon:491 426 660
Email:omsnachod@seznam.cz
Web:www.myslivost.cz/omsnachod
Jednatel:Jana Jirmanová
Předseda:Petr Urban
  
Úřední hodiny
Po:13:00 - 18:00
Út:8:00 - 14:00
St:-
Čt:-
Pá:-
   
IČO:67777414
Účet:561657002/5500
Banka:Raiffeisenbank a.s.

počítadlo.abz.czPravidla inzerce

Každý inzerát bude vystaven
po dobu dvou měsíců.Poté
bude automaticky odstraněn.
V případě žádosti o prodloužení

platnosti kontaktujte kancelář OMS.
Inzerce obchodního rázu bude zpoplatněna.
(Info v kanceláři OMS)
--------------------------------------


(12.07.2019)

CHS od Zbynských hvozdů nabízí k prodeji štěňata štýrského brakýře narozená 5.6.2019. 
Matka: Akira od Rysí skály,
Otec: Arny z Černovické obory
Oba rodiče jsou intenzivně lovecky vedeni, výborní na černou a na dosledy. Fena pracuje jako hlasitý oznamovač.
Jedná se o poslední vrh z tohoto osvědčeného spojení. Odběr na přelomu července a srpna.
Štěňata budou odčervená, očkovaná a čipovaná.
Více informací na david.vasinka@seznam.cz, nebo na tel. 739532154(13.05.2019)

Ch.s. Belgetr zadá štěňata Alpských brak jezevčíkovitých, narozených 11.05.19
Matka: Bula import Srbsko, zkoušky  khz II.c.výstava 2×výborná,1×RES CAC.
Otec: O. Emon Nižná Vola  import Slovensko, zk. khz I.c, výstava výborný.
K zadání jsou tři psi a tři feny.
Kontakt: Josef Pišoja, tel. 602 183 117
email: pisoja@email.cz

 

 

 

 

 

  
Práce s mládeží

Práce s mládeží:

DOTACE Z ROZPOČTU KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Českomoravské myslivecké jednotě, z.s. - okresnímu mysliveckému spolku Náchod byla na rok 2018 poskytnuta dotace z programu Enviromentální výchova, vzdělání a osvěta - 18ZPD05 na realizaci projektu,,Přírodovědné a myslivecké kroužky v okrese Náchod´´. Rozhodnutím Rady Královéhradeckého kraje byla schválena dotace ve výši 35.000Kč. Tato částka představuje 70% vynaložených nákladů. Okresní myslivecký spolek Náchod se spolupodílel částkou 19.706 Kč. Za uvedený finanční obnos( celkem 54.706 Kč) byly podpořeny fungující přírodovědné a myslivecké kroužky při Českomoravské myslivecké jednotě, z.s. - okresního mysliveckého spolku Náchod. Pořízeny byly dřevěné tématické tabule se stopami zvěře, dřevinami, ptáky a houbami, dále tématická pexesa, domina , naučná přiřazovací kola a další naučné předměty. Společně s tímto byl zabezpečen nákup psacích potřeb, jako jsou zvýrazňovače, pastelky, popisovače a jiné včetně pracovních sešitů, bloků, skicáků a dalších. Tyto kroužky v okrese Náchod fungují celkem na čtyřech místech - při ZŠ Nový Hrádek, ZŠ Dolní Radechová, ZŠ Stárkov a Domě dětí a mládeže Náchod. Obsazení všech kroužků čítá cca 45 dětí. Kroužky vedou členové zdarma ve svém volném čase. Děti se učí poznávat stopy zvěře, samotnou zvěř, jednotlivé druhy dřevin, rostlin apod. Zakoupena byla také odborná literatura. Dřevěné výukové předměty byly vyrobeny na zakázku s logem poskytovatele dotace - Královéhradeckého kraje a Okresního mysliveckého spolku Náchod. Všechny pořízené materiály jsou vhodně využity pro práci ve všech kroužcích a je tak zabezpečena materiální a oborná úroveň pro jejich širokou činnost.


Myslivecký tábor na Pavlátově louce
 
V pořadí již druhý myslivecký tábor se konal na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují od 14.7. - 22.7.2018. Sjelo se sem 48 dětí z různých měst a obcí okresu Náchod, Prahy a byli tu i zástupci z Moravy. Krásné prosluněné letní dny, kromě dvou, které nám propršely, nás provázely po celou dobu tábora. Bylo vytvořeno šest oddílů, jejich názvy si děti samy vymyslely, takže jsme měli na táboře Medvídky, Liščata, Vlčata, Kůrovce, Jelence a  Jezevce. Děti měly připravený bohatý program zaměřený na naši přírodu a myslivost a nechyběly ani sportovní aktivity. Celotáborová hra o poklad Rampušáka, vládce Orlických hor, přinesla dětem nejen zábavu, ale musely prokázat i svoji zručnost, vytrvalost a vědomosti.
Poznávaly byliny a dřeviny, stopy zvěře, vařily polévku v kotlíku, střílely z luku a vzduchovky, poznávaly naši zvěř, vyráběly oddílové znaky a batikované šátky atd.  Děti absolvovaly i celodenní výlet do Broumova, kde jsme navštívili farmu WENET, kde se děti dostaly do přímého kontaktu se zvířaty, lamami, kozami a  velbloudy. Následovala i návštěva farmy Svati Frode v Martínkovicích, kde si děti mohly pohladit jelena siku japonského, prohlédnout si muflony, daňky a jelence běloocasé. I když celý výletní den nám propršel, děti si odvezly spoustu krásných zážitků.
Tábor navštívila i záchranná stanice Stránská, kde nám její zástupci Ondřej Csik a Petra Gábová předvedli ukázky svých svěřenců, mládě mývala a kuny skalní, sýčka, sovu pálenou, orla skalního, poštolku a výra velkého. Vše si mohly děti pohladit a být tak v přímém kontaktu se zvěří. Nechyběla ani návštěva sokolníka a kynologů, zástupců LČR se svým programem lesní pedagogiky atd. Každý den v táboře probíhalo večerní křeslo pro hosta, kde se střídali různí hosté se svým programem a formou besedy se tak mohly děti vždy něco zajímavého dozvědět. Navštívil nás i šéfredaktor časopisu Myslivost ing. Jiří Kasina, který dětem přiblížil vznik a historii časopisu, jeho nynější podobu s výkladem, jak časopis vzniká. Jako loni tak i letos proběhla v okolí tábora noční stezka odvahy, která byla rozdělena na dvě části a to pro mladší kategorii a pro ty starší. Každý den byl zkrátka vyplněn od rozcvičky po večerku nějakou aktivitou, takže děti se neměly opravdu čas nudit. Poslední tečkou za táborem bylo pak vyhodnocení celotáborové hry a jednotlivých soutěží podle oddílů s odměnami všech účastníků. Vyhodnocení se zúčastnil předseda OMS Náchod  pan Petr Urban spolu s jednatelkou Janou Jirmanovou. Na závěr patří ještě od nás poděkování všem sponzorům, kteří nás finančně podpořili a to jmenovitě LČR, ČMMJ, OMS Náchod, LUKO Červený Kostelec a Jiří Staněk, bažantnice Dříteč. Velký dík patří i manželům Vackovým a jejich kolektivu, kteří se o nás po celou dobu pečlivě starali zejména, co se týká dobré kuchyně.
Myslíme si, že tábor splnil opět tak své poslání a věříme a jsme pevně přesvědčeni, podle ohlasu dětí, že příští tábor bude ve své tradici úspěšně pokračovat dál. Děti se zde naučí formou zábavy přírodu nejen znát, ale především se v ní umět chovat.
 
Jitka Vaňková Přibylová
členka KPK OMS Náchod


Foto-spolecne-2-(1).jpg
 

Zlatá srnčí trofej 2018
Dne 19. 5. 2018 proběhlo v Rokytnici v Orlických horách okresní kolo Zlaté srnčí trofeje pro OMS Rychnov n Kn. a OMS Náchod. Soutěže se zúčastnilo celkem 47 soutěžících. Za okres Rychnov n. Kn. to bylo 35 soutěžících (21 v kategorii A, 14 v kategorii B) a za okres Náchod to bylo 12 soutěžících (8 v kategorii A, 4 v kategorii B). Za OMS Rychnov n Kn. v kategorii A zvítězil Michal Fojt a v kategorii B zvítězila Barbora Jedličková. Za OMS Náchod v kategorii A zvítězila Klára Machová a v kategorii B zvítězil Martin Kleandr (podrobnější výsledky naleznete níže pod textem). Počasí nám přálo, takže jsme měli možnost strávit krásný den v Orlických horách. Poděkování patří všem, kteří se zapojili do organizace této soutěže. Zvláště bychom chtěli poděkovat MS Orlické hory za perfektní zázemí a dále našim sponzorům - Lesy České republiky s.p., Lovecké potřeby Hájek, Kolowratské lesy, Město Rokytnice v Orlických horách.

Ing. Petr Ježek, kulturně-propagační komise OMS Rychnov nad Kněžnou

ZST-2018-vysledky_A
ZST-2018-vysledky_BLESY-CR-horizontal1_NAHLED-(1).pnglogo-hajek.pnglogo-Kolowrat.png


 Myslivecký tábor na Pavlátově louce 2017

 1.jpg

Ve dnech 23.-29.7.2017 uskutečnila naše kulturně výchovná a propagační komise náš první myslivecký tábor pro děti se zaměřením na přírodu a myslivost.. Tábora se zúčastnilo celkem 30 dětí ve věku 6-14 let. Zúčastnily se děti nejen z náchodského, ale i z rychnovského okresu. Navzdory deštivému počasí, které nás provázelo téměř po celý týden, vládla dobrá nálada jak u dětí, tak i u vedoucích. Pro děti jsme měli připravený bohatý program, který jim přinesl nejen zábavu, ale i něco naučného. Po celou dobu nás provázela celotáborová hra o poklad princezny Kačenky, podle pověsti dobrotivé ochránkyně Orlických hor, na které jsme stavěli různé soutěže, úkoly a hry. Uspořádali jsme pro děti také výlet do opočenské obory a do obůrky v klopotovském údolí. Kromě her a soutěží měli děti také na programu každý den nějakého hosta. Přivítali jsme kynology, sokolníky, lesníky a přednášku nám udělal i odborník na uspávání zvěře. Vystoupení hostů bylo opravdu pestré a děti si odnesly spoustu zážitků. Svoji dovednost dokazovaly výrobou oddílových znaků ze zbytků kůží, odléváním stop v přírodě, poznáváním rostlin a stromů atd. Nechyběla ani noční stezka odvahy a táborák. Z jezdeckého klubu přijeli se čtyřmi koňmi a děti se mohly svézt.
Probíhala střelba ze vzduchovky a z luku na různé terče, s lesníky jsme si zahráli na hon i s troubením a zpěvem Dykových signálů, děti si vyzkoušely řezat pilou, zatloukat hřebíky atd.
Denně byl program zcela vytížen a děti neměly čas se nudit. Tábor se vydařil také díky dobrému zázemí Pavlátovy louky, co se týká ubytování, stravy i možnosti využití velké tělocvičny v případě nepříznivého počasí, kde jsme s dětmi promítaly filmy, probíraly otázky na večer a dělali nástupy když venku pršelo. V každém případě byly děti nadšené a chtějí tábor příští rok zopakovat. Nám vedoucím se také na táboře líbilo a s dětmi jsme si to užívali i když večer už jsme padali únavou.
 
                                                                                                   Jitka Vaňková Přibylová

fotogalerie:ZDE
                  ZDEDOTACE Z DOTAČNÍHO FONDU KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Českomoravské myslivecké jednotě, z.s. - okresnímu mysliveckému spolku Náchod byla na rok 2016 poskytnuta dotace z programu Enviromentální výchova, vzdělání a osvěta - 16ZPD05 na realizaci projektu ,,Přírodovědné a myslivecké kroužky v okrese Náchod´´. Rozhodnutím Rady Královéhradeckého kraje byla schválena dotace ve výši 30.000Kč. Tato částka představuje 70% vynaložených nákladů. Okresní myslivecký spolek Náchod se spolupodílel částkou 12.937 Kč. Za uvedený finanční obnos( celkem 42.937 Kč) byly podpořeny fungující přírodovědné a myslivecké kroužky při Českomoravské myslivecké jednotě, z.s. - okresního mysliveckého spolku Náchod. Pořízeny byly dřevěné tématické tabule se stopami zvěře, dřevinami dravci a sovami, dále tématická pexesa, domina , naučná přiřazovací kola a další naučné předměty. Společně s tímto byl zabezpečen nákup psacích potřeb, jako jsou zvýrazňovače, pastelky, popisovače a jiné včetně pracovních sešitů, bloků, skicáků a dalších. Tyto kroužky v okrese Náchod fungují celkem na čtyřech místech - při ZŠ Nový Hrádek, ZŠ Dolní Radechová, ZŠ Stárkov a Domě dětí a mládeže Náchod. Obsazení všech kroužků čítá cca 60 dětí. Kroužky vedou členové zdarma ve svém volném čase. Děti se učí poznávat stopy zvěře, samotnou zvěř, jednotlivé druhy dřevin, rostlin apod. Zakoupena byla také odborná literatura. Dřevěné výukové předměty byly vyrobeny na zakázku s logem poskytovatele dotace - Královéhradeckého kraje a Okresního mysliveckého spolku Náchod. Všechny pořízené materiály jsou vhodně využity pro práci ve všech kroužcích a je tak zabezpečena materiální a oborná úroveň pro jejich širokou činnost.

Petr Urban
předseda ČMMJ, z.s. - OMS Náchod
IMG_3148.JPG


Národní kolo Zlaté srnčí trofeje 2016

Bára, Michal, Tomáš a Martin na národním kole ZST 2016  v Beskydech

Již 46. ročník národního kola ZST proběhl v Bílé v Beskydech. V krásném zalesněném prostředí údolíčka říčky Bílé jihovýchodně od Frýdku Místku. V prostorách středního odborného  lesnického učiliště našlo zázemí celkem 105 dětí z celé republiky. V rozdělení na kategorii A , kde soutěžilo celkem 52 dětí a v kategorii B 53 dětí. Spolu s manželem jsme se zúčastnili  vyhodnocení obou kategorií a opět nás mile překvapily výsledky našich dětí, které úspěšně reprezentovaly náš okres Náchod. Zhodnotím-li soutěž v rámci krajů, tak náš kraj zaznamenal velice dobré výsledky v této soutěži, neboť někteří dosáhli až na stupně nejvyšší. V kategorii A to byl Martin Fojt z okresu Rychnov nad Kněžnou, který se umístil na 3. místě ( 1. a 2. místo patřilo  Olomouci) v kategorii B se na 2. místě umístila Pouková Aneta z okresu Ústí nad Orlicí ( 1. a 3. místo okres Blansko).
Níže uvádím přehled umístění našich účastníků této soutěže.

Kategorie A– celkem 52 účastníků

Michal  Čuda                       13 . místo
Bára Hovádková                  24.  místo

Kategorie B   -celkem 53 účastníků

Tomáš Chmelík                     8. místo
Martin Kleandr                    28. místo

Všem účastníkům blahopřejeme k jejich umístění a věříme, že i v dalších letech nás budou úspěšně reprezentovat v této soutěži. Tomáš Chmelík se nám přiznal, že by to v příštím roce již zkusil jako vedoucí na této soutěži, což nás velice potěšilo. Budeme mít dalšího pokračovatele v práci s dětmi a mládeží. Příští národní kolo ZST by se mělo přestěhovat do jižních Čech a to do krásné oblasti naší Šumavy.

Jitka Vaňková Přibylová


Okresní kolo ZST 2016 v Tutlekách
 
V sobotu dne Foto2.jpg7. května 2016 proběhlo v Tutlekách, okres Rychnov nad Kněžnou, okresní kolo
soutěže o Zlatou srnčí trofej. Jako každý rok tato soutěž proběhla i za účasti dětí z Náchodska.
Celkem se zúčastnilo 44 dětí.
Chata Mysliveckého spolku Štědrá poskytla vhodné prostory dětem pro psaní testů, hodnotitelskou
komisi a v neposlední řadě i pro občerstvení účastníků soutěže a jejich doprovodu. Po celou dobu
soutěže nás provázelo krásné slunné počasí. Celá akce probíhala v přátelském duchu prosyceném
láskou k přírodě a myslivosti. První disciplína byla poznávačka psů loveckých plemen, kterých tu
bylo na stanovištích se svými vůdci šestnáct. Podle výsledků se děti se všemi úkoly této soutěže
vypořádaly tak, že by jim to leckterý adept myslivosti mohl závidět.
V průběhu soutěže nechyběla ani střelba ze vzduchovky, ve které i děvčata ukázala, že umí střílet.
Vítěz okresního kola v kategorii B z náchodského okresu Tomáš Chmelík pojede letos už naposledy
na národní kolo této soutěže, jelikož dosáhl věku, kdy může ještě naposledy tuto soutěž absolvovat.
Co nás těší je, že Tomáš udělal přijímací zkoušky na Lesnickou školu v Trutnově a bude tak
pokračovat v tom, co jsme společně zaseli.
Děti znovu prokázaly, že mají dobré znalosti z oblasti přírody a myslivosti a že vedoucí kroužků se
jim věnují a patří jim za to velký dík. Dík patří i všem těm, kteří se na těchto soutěžích ZST
podílejí, neboť samotná příprava této akce je velmi náročná a všichni, kteří ji připravují, to dělají ve
svém volném čase.
Jitka Vaňková Přibylová
 
 
Výsledky soutěže:
 
Okres Rychnov nad Kněžnou
Kategorie A: 1. Martin Fojt, 2.Svatopluk Mucha, 3.Kristýna Vondráčková
B: 1. Štěpán Syrovátka,2. Adéla Škopová,3.Filip Zawada
 
Okres Náchod
Kategorie A: l. Michal Čuda, 2.Bára Hovádková, 3.Josef Dostál
B: l. Tomáš Chmelík, 2. Zuzana Vlasáková, 3. Martin Kleandr

__________________________________________________________________
 
IMG_3243.JPGMístní kolo ZST opět v Dolní Radechové
 
V sobotu 23.4.2016 se na Obecním úřadě v Dolní Radechové sešli mladí účastníci soutěže o Zlatou
srnčí trofej. Další ročník místního kola, kterého se zúčastnily nejen děti z mysliveckého kroužku z
Dolní Radechové, ale i děti z Náchoda a Velichovek. Letos měly poprvé přijet i děti z mysliveckého
kroužku ze Stárkova, které se však na poslední chvíli omluvily. I tak se sešlo na této akci dvacet
dětí. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Starší v kategorii B, mladší v kategorii A a nejmladší bez
pořadí v umístění v kategorii nulté (MŠ, první a druhá třída). Tradičně se psaly testy a poté se
procházela připravená poznávací stezka v Celbově Dole. V mezičase si mohli účastníci vyzkoušet
svoji mušku ve střelbě ze vzduchovky na terč divočáka. Počasí, i když podmračené, vydrželo a
první kapky deště se objevily až při závěru celé soutěže. Děti přišla povzbudit i řada rodičů a celá
atmosféra pořádané akce se nesla v příjemném přátelském duchu. Pro děti i dospělé bylo připraveno
i malé občerstvení. Slavnostní ukončení soutěže proběhlo opět v prostorách obecního úřadu, kde
byly dětem předány diplomy, medaile a drobné dárky.
V kategorii B se stal vítězem, jako už po několikáté, Tomáš Chmelík z mysliveckého kroužku Dolní
Radechová a za zmínku stojí, že letos nás bude naposledy reprezentovat na národním kole této
soutěže v Bílé v Beskydech, jelikož již dosáhl věku, kdy se může naposledy této soutěže zúčastnit.
 
Těší nás i to, že Tomáš úspěšně složil přijímací zkoušku na Lesnickou školu v Trutnově a bude tak
pokračovat v tom, na čemž jsme se my jako vedoucí kroužku i částečně podíleli.
V kategorii A se umístil na prvním místě Michal Čuda, který sice náš kroužek nenavštěvuje, je
samoukem ve spolupráci se svým dědou myslivcem. Jsme rádi, že se o přírodu a myslivost zajímá a
dosáhl takového výsledku. Tato soutěž je otevřená a může se jí zúčastnit každé dítě, které se o
přírodu a myslivost zajímá a má k tomu potřebné znalosti. Pokračováním této soutěže bude okresní
kolo, které proběhne letos na Rychnovsku 7. května v Tutlekách. Zúčastní se ho nejlepší absolventi
místních kol.
 
Náš myslivecký kroužek pracuje při ZŠ Dolní Radechová již sedmým rokem a je o něho stále zájem
o čem svědčí i počet dětí, které jej navštěvují. V letošním školním roce jich máme 18 a to od MŠ do
15 let. Spolupracujeme i s ostatními kroužky na Náchodsku a v měsíci červnu je naplánován
společný zájezd s dětmi do obory Žleby u Kutné Hory, kde máme pro děti zajištěný, kromě
prohlídky obory, i 2,5 hodinový výukový program.
Spolu s manželem si přejeme, aby se myslivecké kroužky i tato soutěž o ZST rozvíjely dál a bylo
stále více dětí, kteří mají zájem o naši přírodu. Na závěr patří naše poděkování starostovi obce ing.
Michelovi za propůjčení prostor ke konání této soutěže, Mgr. Ivanu Zoulovi, který nás s
fotoaparátem provázel po celou dobu akce a všem těm, kteří nám s přípravou této soutěže pomohli.
Fotogalerie...
 
Jitka Vaňková Přibylová

Přiložené dokumenty

 Ver-dopis_rodicum_LMT (doc - 49,66 KB)
 
Naši sponzoři:
lcr-logo-ctverec.png


 
logo.png

            MAJKA 
ÚKLIDOVÉ SLUŽBY
u_3431.jpg
stanek.jpg

wikov-(1).jpg

stazeny-soubor.png 

 

logo-Terezka-(2).jpg


     541cs_1.png
3148354_nachod-v0.jpg