vychází v 5:43 a zapadá v 20:27
vychází v 23:22 a zapadá v 12:41
 

Časopis Myslivost

Anglický kokršpaněl

Ing. Jaroslav ŠARMAN
Anglický kokršpaněl
Podle standardu FCI č. 5 z 2. března 1988 jde o veselé a živé plemeno, se stále se pohybujícím proutkem, vyjadřujícím typickou radost z pohybu, a to především při sledování stopy, kdy pes nebojácně proniká hustým podrostem.
Svou kohoutkovou výškou se anglický kokršpaněl řadí mezi malá plemena loveckých psů. Jeho vlastnosti jsou typickým příkladem skupiny plemen, kterou zastupuje - slídičů. Slídiči, a tedy i kokr, mají v myslivecké praxi za úkol pomáhat hlavně při lovu drobné zvěře. Svým nenapodobitelně elegantním způsobem - slíděním, systematicky prohledávají prostor před svým vůdcem do vzdálenosti účinného brokového dostřelu, což je přibližně 40 až 50 m. V této vzdálenosti mají vyhledat zvěř a tuto vyhnat a umožnit tak její ulovení. V případě, že narazí na teplou stopu zvěře, tak mají tuto hlasitě sledovat. Hlasitost je u nás požadovanou vlastností kokrů a slídičů vůbec. V současnosti ji však do značné míry problematizuje nedostatek drobné zvěře, která je potřebná pro probuzení této důležité vlastnosti. Dalším problémem je import jedinců ze zemí, kde hlasitost není požadovanou vlastností. Přesto se mnozí tito kokři v našich podmínkách alespoň částečně rozhlásí. Hlasitost se u některých jedinců může objevit třeba až po roce věku. Důležitý pro probuzení hlasitosti kokrů, je stejně jako u všech ostatních plemen především častý kontakt se zvěří.

Další vlastností kokrů jsou vrozené vlohy k přinášení. Při výcviku to mnohdy svádí k použití tzv. hravé metody. Nejsem zastáncem metody par force, ale i u vrozených přinašečů považuji za velmi vhodné použití přiměřeného nátlaku. Nedostatečný výcvik v přinášení se nám totiž projeví zpravidla v ten nejnevhodnější okamžik - obvykle na zkouškách.

Vodní práce jsou pro kokry těmi z nejoblíbenějších, je ale nutno je k tomu vést již od útlého věku. Mně osobně se osvědčilo využít při ostychu před vodou osobního příkladu. Většinou však kokři jdou do vody bez zaváhání a slídění v rákosí je pro ně tou nejlepší zábavou. Své výborné lovecké vlastnosti prokazují kokři nejen při zmíněných disciplínách, ale také například při nahánění nebo práci na barvě, přičemž jsou také přiměřeně ostří.

Angličtí kokršpanělé patří u nás k nejpočetnějším plemenům loveckých psů. Chovatelé a příznivci tohoto plemene jsou sdruženi společně s chovateli a příznivci dalších plemen slídičů a retrívrů v Klubu chovatelů loveckých slídičů. Podmínky k uchovnění anglických kokrů vedou, buď přes výstavní ocenění, nebo přes některou zkoušku z výkonu a požadované ocenění na výstavě.

Dnes bohužel je vidět na zkouškách z výkonu a v myslivecké praxi stále méně a méně kokrů. Chovatelé zpravidla uchovňují své psy po složení zkoušek vloh a absolvování výstavy. Je škoda, že je málo mysliveckých nadšenců, kteří vedou své kokříky také na vyšších typech zkoušek až po zkoušky všestranné. Absolutním vrcholem je pro ně, stejně jako pro majitele dalších plemen loveckých španělů, účast na Memoriálu Mileny Štěrbové, který se koná jednou za dva roky. I zde se v posledních letech projevuje výrazný pokles počtu předvedených zástupců tohoto krásného plemene. Plemene elegantního svým exteriérem i svým chováním.

Kokr vždy byl a snad i bude loveckým plemenem, ať se to někomu líbí či ne, protože přes své malé rozměry dokáže odvádět velké výkony. Je pravdou, že si už ve 30. letech minulého století propagátorka a spoluzakladatelka KCHLS paní Milena Štěrbová stěžovala, že mnoho kokrů se pouze "válí na otomanech a vozí v autech, místo, aby se využívali v myslivosti". Jak by se asi tvářila dnes?

Já sám nejsem majitelem anglického kokra dlouhou dobu, ale mohu všem, kteří se rozhodují pro koupi některého plemene loveckého psa, doporučit toto krásné, ušlechtilé, odolné, pracovité a vytrvalé plemeno.


Zpracování dat...