vychází v 5:43 a zapadá v 20:27
vychází v 23:22 a zapadá v 12:41
 

Časopis Myslivost

Irský červenobílý setr u nás

Vojtěch LNĚNIČKA
Irský červenobílý setr u nás
Chtěl bych čtenáře a všechny příznivce myslivecké kynologie seznámit s irským červenobílým setrem (Irish Red and White Setter – RWS). Zemí původu tohoto plemene, které patří do FCI skupiny 7 – ohaři, je Irsko. Irský červenobílý setr byl vyšlechtěn pravděpodobně koncem 17. století. Mimo území Irska nebylo známo, že existují dvě variety irských setrů, ale je více než jisté, že červenobílý setr je starší z obou variet, a že z něj pak cílevědomou selekcí vznikl jednobarevný červený irčan (Rad Irish Setter). Koncem 19. století červený irský setr odsunul červenobílého do pozadí. Ten se pak vyskytoval natolik zřídka, že vznikla domněnka o jeho zániku. Po roce 1920 bylo vynaloženo velké úsilí o znovuvzkříšení tohoto plemene. To se podařilo a v roce 1944 byl založen chovatelský klub. V současné době se může červenobílý irský setr na výstavách prezentovat v chovatelsky uspokojivém počtu.
Také u nás se začal chov těchto setrů rozvíjet, a to od roku 1995, kdy byl přivezen první chovný pes a dvě feny. V České republice jsou zatím dvě chovné stanice, jedna v Čechách a druhá na Moravě. Potomci importovaných jedinců již slaví úspěchy na výstavách nejen u nás, ale také v Evropě. V zájmu obnovení krve byl do České republiky dovezen nový chovný pes z Itálie.

Toto plemeno je typickým představitelem anglických stavěcích psů. Při porovnání s irským červeným setrem se výrazně projevuje jeho klidnější a vyrovnanější povaha a snadnější ovladatelnost. Při výcviku se projeví jeho vrozená schopnost systematického hledání před vůdcem. Vystavování a přiznávání se u psa objevují již v raném věku. Má dnes čtyřletá fena vystavovala koroptve již ve věku čtyř měsíců. Výhodou při práci v poli v podzimní krajině je červenobílé zbarvení tohoto plemene. Setr má přátelskou až mazlivou povahu, a to nejen vůči svému pánovi, ale i ostatním členům rodiny a hlavně dětem. Za dobré zacházení a dostatek pohybu se odmění bezvadnou prací.

Dnes vlastním tři chovné feny a importovaného psa. Malou zajímavostí je, že u jedné feny z prvních odchovaných štěňat na našem území se objevila zvláštní schopnost. Moje žena trpí nedokrvováním mozku a občas upadne do bezvědomí. Fena to vždy s předstihem vycítí a začne ženu okamžitě hlídat. Nehne se od ní ani když žena omdlí a okamžitě mi dává hlasitě najevo, že se něco děje. Nyní tuto schopnost přebírá i dcera této feny.

Dne 1. října 2001 naše fena importovaná z Polska vrhla sedm štěňat, a to samé fenky.


Zpracování dat...