vychází v 6:53 a zapadá v 18:49
vychází v 17:06 a zapadá v 0:27
 

Časopis Myslivost

Rodina granulovaných krmiv APORT se rozrůstá

Silvie VESELÁ
Rodina granulovaných krmiv APORT se rozrůstá
Po řadě šesti špičkových krmiv s extrémně vysokou stravitelností a chutností APORT Professional, kompletním granulovaném krmivu určeném pro lovecké psy HUBERT a specializovaném krmivu pro služební psy SECURITY přichází firma TEKRO s. r. o. na kynologický trh s další novinkou.
Tou jsou dvě řady krmiv, a to APORT Champion, která svým složením zajišťuje nadstandardní péči při vyšší aktivitě vašeho psa, a APORT Ideal pro jeho každodenní výživu.Tři nabízené typy krmiva APORT Champion - Puppy pro štěňata, Maxi pro psy vystavené vyšší zátěži a Light pro psy se sklonem k nadváze, obsahují doplněk combiG, jehož speciální receptura podpoří zdravý vývoj a regeneraci chrupavek, vaziv a kloubů. Krmivo APORT Ideal je vyráběno ve dvou druzích - Junior pro štěňata a mladé psy, a Adult pro dospělé psy.

Takto širokou nabídku granulovaných krmiv by nebylo možné produkovat bez kvalitního výrobního zázemí. Koncem loňského roku proto uvedla firma TEKRO do provozu novou výrobní linku v Nové Dědině na Moravě, na kterou jsme se s redakcí jeli podívat. Překvapilo nás, že vlastní výroba extrudovaného krmiva je soustředěna do jediné haly, kde jsou umístěny všechny části technologie - extruder, sušárna, tukovač a chladič. Celá výroba krmiv pro psy začíná příjmem vstupních surovin, jejich pečlivou kontrolou a skladováním. Z nich je dále podle speciálních receptur vyrobena jemně mletá směs, která je následně zpracována extruzní linkou. Ta rozhodně stojí za povšimnutí - je výrobkem od amerického dodavatele společnosti Wenger a patří k nové generaci extruderů. Oproti starším typům umožňuje používat vyšší zastoupení masa a rýže v kompletních krmivech. Krátkodobé působení velmi vysoké teploty a tlaku při výrobě krmiva zajistí jeho kvalitu a omezí znehodnocení důležitých živin, jako jsou vitamíny a aminokyseliny. Počítačově řízený extruder obsluhuje vysoce proškolený pracovník, který v pravidelných intervalech odebírá vzorky již vylisovaných granulí a kontroluje jejich kvalitu. Z extruderu putují horké a měkké granule dopravníkem do sušárny s vylepšenou cirkulací vzduchu. Tam jsou důkladně vysušeny, a proto je možné je dlouhodobě skladovat bez použití konzervačních prostředků. Nízká vrstva prosoušených granulí a jejich postupný průchod několika patry nad sebou docílí chutnost a důležitou křupavost krmiva. Jednoduše řešeno - čím je krmivo křupavější, tím je pro psy chuťově atraktivnější.

Po vysušení jsou granule dopraveny do aplikátoru tuku, tzv. tukovače. To je jakási velká "míchačka", v níž se pomocí trysky rozstřikuje na granule pro jejich zchutnění drůbeží tuk. Poté krmivo putuje do chladiče. Rovnoměrné a důkladné vychlazení krmiva prouděním vzduchu bez přítomnosti vodní páry vyloučí možnost vzniku plísní a prodlouží jeho skladovatelnost. Hotové krmivo se následně dopraví do skladovacích sil, kde si ale dlouho nepobude. Téměř vzápětí totiž nastupuje konečná fáze, a tou je balení. Balicí linky umožňují balení do papírových pytlů se speciální úpravou proti prosaku tuku, nebo do plastových pytlů. Zákazníci jistě ocení široký výběr velikosti balení - od malých 1kg balení opatřených odnosnými uchy až po 15kg pytle.

Technologie výroby extrudovaných krmiv by nebyla úplná bez rozsáhlého laboratorního zázemí nacházejícího se přímo v areálu výrobny. Proškolení laboranti zde sledují nejen kvalitu vstupních surovin, na kterou klade firma TEKRO zvlášť velký důraz, ale provádějí i výstupní kontrolu vyrobených krmiv. Takže - dobrá zpráva, chlupatý zákazníku, do misky dostaneš opravdu jen to nejlepší!


Zpracování dat...