vychází v 5:43 a zapadá v 20:27
vychází v 23:22 a zapadá v 12:41
 

Časopis Myslivost

Pes na dálkové ovládání

Silvie VESELÁ
Pes na dálkové ovládání
Již delší dobu se v kynologické literatuře objevuje pojem elektronický výcvikový obojek. Když se nabídka na tento výrobek objevila i v našem časopise, zaujala mě, a jelikož jsem se s ním v praxi zatím nesetkala, stejně asi jako většina čtenářů, vydala jsem se položit několik otázek Ing. Miloši Huškovi, majiteli firmy QTEST, která elektronické výcvikové obojky do České republiky již druhým rokem dováží.
Můžete nám tedy Vaše elektronické výcvikové obojky blíže představit?

Jedná se o výrobky francouzské firmy NUM´AXES, která se specializuje na techniku pro výcvik psů. Díky této úzké specializaci a dlouholetým výrobním zkušenostem s touto technikou spolu s loveckými a výcvikovými tradicemi ve Francii se stala nejznámějším evropským a rovněž ve světovém měřítku vedoucím výrobcem této moderní techniky. Značka NUM´AXES se stala pojmem a již téměř synonymem pro elektronické obojky. Její nabídka budí zaslouženou pozornost na největších světových výstavách, například IWA nebo INTERZOO v Norimberku, SHOT SHOW v New Orleans v USA, a její výcviková technika se používá k výcviku psů doslova na celém světě.

Tím jsem čtenářům představil výrobce obojků, což považuji za velmi důležité. Řada zájemců se ptá na technickou úroveň, jejich kvalitu, spolehlivost, zajištění servisu apod. a odpovědí je právě značka renomované firmy. Rozhodně tedy nejde o nějaké výrobky "no name", u kterých by mohly být různé pochybnosti. Musím zde zdůraznit, že za dobu 1,5 roku, po kterou tyto výrobky dovážíme, dosud nebyl jediný případ požadavku na záruční nebo pozáruční opravu. Pokud jde o elektronické výcvikové obojky jako takové, dovolím si říci, že při správném použití představují zcela mimořádný nástroj pro rychlý, účinný a přesný výcvik psů.

Řada čtenářů jistě netuší na jakém principu tyto obojky pracují.


Výcviková souprava sestává ze dvou částí - ovladače a obojku. Ovladač,

tedy vysílač, drží cvičitel v ruce, a obojek, přijímač, má pes na krku. Pomocí ovladače tedy může cvičitel dávat povely psovi, a to na značnou vzdálenost. Lze říci, že cvičitel má psa na jakémsi, stovky metrů dlouhém, neviditelném vodítku a má ho tedy neustále pod kontrolou. Povely jsou dvojího druhu: zvukový signál nebo elektrické impulzy. Nelekejte se, pro psa jsou neškodné, avšak dostatečně nepříjemné. Jejich intenzitu lze nastavovat od velmi slabých pro mírné napomenutí až po dostatečně silné i pro nejzatvrzelejšího jedince. Impulzy si cvičený pes velmi rychle spojí s neuposlechnutím vydaného povelu, takže obvykle postačí jen málo slabších impulzů. Později stačí pouze doprovodit slovní pokyn zvukovým signálem. Po zafixování povelu postačí už jen slovní pokyn, popřípadě použití píšťalky, což je vlastní cíl výcviku. Tato metoda je mimořádně účinná jak například pro výcvik spolehlivého přivolání, tak pro zamezení jakémukoliv nežádoucímu chování. Velké uplatnění má tedy při loveckém nebo služebním výcviku.

Zní to zajímavě, ale je výcvik pomocí elektronických obojků opravdu tak

jednoduchý? Můžete nám jejich spolehlivost podložit třeba nějakými osobními zkušenostmi?


Výcvik s pomocí této techniky je skutečně jednoduchý a navíc, jak jsem již řekl, mimořádně účinný. Samozřejmě za předpokladu, že je prováděn správným způsobem. O výsledku výcviku vždy rozhoduje ten, kdo drží v ruce ovladač tohoto přístroje, tedy cvičitel. Stejně jako perfektní puška sama neudělá z nikoho výborného střelce, ale je nezbytným předpokladem dobrého zásahu pro ty, kteří to s ní umějí. Cvičitelům se tedy dostává do rukou perfektní výcvikový prostředek a pak už záleží jen na nich, nakolik využijí jeho přednosti. Pro běžný základní výcvik postačí cvičiteli základní znalosti o vytváření a fungování podmíněných reflexů a o metodice výcviku psů. S elektronickým obojkem lze ovšem provádět výcvik mnohem náročnější, často speciální, který již vyžaduje zkušeného cvičitele.

A vlastní zkušenosti? Samozřejmě, že jsem účinnost této výcvikové metody nejprve vyzkoušel na svém vlastním psu plemene novofundlandského psa. Můžu vám uvést jeden příklad za všechny: Protože pravidelně jezdívám se svým psem do přírody, a to někdy i na několik dní, nechci jej samozřejmě po celou dobu držet na vodítku, ale dopřát mu také určitou svobodu pohybu. Na druhé straně nemohu riskovat jeho zaběhnutí nebo tolerovat jeho případné prohánění zvěře. V tomto případě postačilo celkem pouze třikrát stisknout tlačítko ovladače, aby pes pochopil, že se to stane vždy, když neposlechne povel "ke mně" nebo "k noze". Pak už stačilo psa pouze zavolat. Protože jsem psa důsledně přivolával pokaždé, když se vzdálil více než jsem mu dovolil, naučil se brzy držet se sám v patřičné vzdálenosti. Tím bylo spolehlivé přivolání a nevzdalování se od pána zajištěno.

Kolega z kynologického cvičiště mi vyprávěl o své zkušenosti s použitím obojku k odnaučení psa žrát nalezenou potravu. Nechal ležet kolečko salámu u vrátek a jako pes se na něj samozřejmě hned vrhl. V té chvíli kolega stisknul tlačítko, vyslal impulz a pes s leknutím salám přeskočil. Když šli po půl hodině na vycházku, pes obešel salám metrovým obloukem.

Dobře, ale podaří se nám při výcviku psa takto přelstít? Co když si pes spojí nepříjemný zážitek s nošením elektronického obojku a při nasazení toho "obyčejného" poslouchat nebude?


To je správná otázka. Každý, kdo někdy cvičil psa dobře ví, jak mazaní tito naši nejlepší přátelé jsou. Pes není rozhodně žádný hlupák, sleduje svého pána a jeho počínání daleko bedlivěji, než si většina z nás uvědomuje, a velmi rychle vysleduje různé zákonitosti a souvislosti v jeho chování. Ty potom samozřejmě využívá ve svůj prospěch - většinou ovšem odlišným způsobem, než bychom si přáli. Pes velmi rychle zjistí, že je-li na dlouhé šňůře, reagovat na přivolání prostě musí. Ale proč by to dělal, když zrovna upoután není, má právě něco daleko důležitějšího nebo zajímavějšího na práci a pán ho nijak k vykonání povelu nemůže donutit? Výcvik psa není pouze pasivní opakování nějakých výcvikových stereotypů - často vyžaduje od cvičitele i dosti velkou dávku vynalézavosti a fantazie, takže to někdy bývá takové to "kdo z koho". Vyzrát na druhého se snaží oba. Člověk by ale přece jen měl mít díky svým rozumovým schopnostem navrch, a zase to není tak obtížné. Jako příklad naznačím stručně alespoň dvě konkrétní možnosti: Výcvikový obojek - jak je ostatně uvedeno i v návodu k použití - by se neměl začít používat bezprostředně po nasazení, aby pes hned nepochopil souvislost, ale nechat jej s ním nějakou dobu běhat a teprve později, až si to s jeho nasazením již nebude spojovat, začít cvičit. Dále se dodávají atrapy tohoto obojku, pro psa k nerozeznání od originálu, které pes může nosit prakticky stále. A jsou samozřejmě další zásady a "fígle", ale to bychom již příliš zacházeli do podrobností. Každopádně při správně vedeném výcviku se pes naučí správně reagovat i bez tohoto výcvikového prostředku, který pak můžeme odložit a jen čas od času znova použít pro připomenutí, že co jsme se naučili, není jen pro tuto chvíli, ale pro celý život.

Myslíte, že by se mohly elektronické obojky uplatnit i v lovecké kynologii?


Odpovědí je již celkové zaměření firmy NUM´AXES právě na loveckou kynologii. Otevřete-li jejich katalog nebo nahlédnete do prospektů, prakticky veškeré jejich výrobky jsou primárně určeny právě pro tuto oblast. Také ilustrační obrázky představují téměř výhradně lovecká plemena psů. Vývoj a výroba této výcvikové pomůcky byla, alespoň u tohoto výrobce, motivována právě potřebami lovecké kynologie.
A teď otázka, která asi zajímá každého zákazníka. Za kolik?

V současné době vyrábí firma NUM´AXES dva modely elektronických výcvikových obojků. Základní model CANICOM 2000, vhodný pro lovecký výcvik, stojí 13 760 Kč včetně DPH a jednodušší typ CANIWAY, určený spíše pro "domácí" použití, 9 600 Kč. Prvně uvedený model se vyrábí i v provedení CANICOM 2000 TWO DOGS, umožňující současný výcvik dvou psů z jednoho ovladače. Cena této soupravy je 18 400 Kč. Za atrapu elektronického obojku DUMMY COLLAR zaplatíte 980 Kč.

Děkuji za rozhovor.
Silvie VESELÁ

Milí kynologové, máte Vy sami nějaké zkušenosti s výcvikem svého loveckého psa pomocí  elektronického obojku? Podělte se s námi o ně, rádi je uveřejníme na stránkách Loveckého psa.

redakceZpracování dat...