vychází v 4:57 a zapadá v 21:12
vychází v 19:45 a zapadá v 3:15
 

Časopis Myslivost

Španělský lovecký pes alano

(alano espaňol) a villano de las Escartaciones  Alberto Silvosa RUIZ
Španělský lovecký pes alano
“Španělský alano nezadrží jiné zvíře ani z hladu, ani pro odměnu, ale pouze podle práva přírody, které mu dal Bůh”.
Takto je popisován původní divoký španělský pes chovaný v zajetí. A tak se ve čtvrtém století objevuje mezi španělskými lovci černé zvěře jako pes úžasně silný, učenlivý, přívětivý a výborných loveckých vlastností.

Alano
je pes charakteru odpovídajícího jeho poslání. Poctivý a odpovědný, věrný, má harmonický pohyb a velice pevný stisk v mordě. Tyto kvality udivovaly Angličany, Francouze a Němce, kteří ho, jak se dochovalo v dobových zápisech, importovali a využili pro šlechtění typů jako je buldog (býčí pes), francouzská doga z Bordeaux a Bullenbeiszer. To jsou plemena, která dala základ pro boxera, bullmastiffa a argentinskou dogu.

Se vznikem španělské organizované kynologie se alani začali objevovat na výstavách psů. Poslední pár byl předveden v roce 1963 na výstavě v Madridu. Po této době se mělo za to, že toto plemeno vymizelo, ale podle zápisů do knih se objevila určitá stopa, že existuje na severu Španělska v provincii Bizkaia v teritoriu Las Encartaciones. Je to neobdělávané, hornaté území, které sdílí volně žijící skot spolu s černou, jelení a srnčí zvěří. A právě zde alano existuje, je používán jako neodmyslitelný pomocník tamních chovatelů dobytka. Snad možno říci, že to jsou ještě původní lidé, kteří se za svým divokým dobytkem pohybují na koních, kteří své stádo dají dohromady jedině za pomoci psů. Bez nich tam nelze dobytek chovat.

Alano se řídí pohybem koně. Běží v jeho závěsu a když se kůň zastaví, zastaví se také. Je to pes přívětivý, poslušný pokynů pána a nepředvídatelný v tom, co všechno v práci dokáže. Když chovatelé najdou svůj dobytek a rozhodnou se pro odchyt určitého kusu vypustí dvojici psů, kteří ho sledují, oddělí a zadrží tím, že se na něj zavěsí. Potom chovatelé dobytče upoutají za ocas koně a odvedou ho do vesnice. Bývalo obvyklé, že se v těchto místech pořádaly soutěže, na kterých se psi předváděli. Zvítězila dvojice, která nejrychleji zastavila a zadržela býka. Předvádělo se to, co bylo k reálnému životu v tomto kraji potřeba.

Dnes však musíme říci, že tak to bývalo. Dnes je podívaná na zadržení dobytka psy zakázána, ale nikdy nebude možno zakázat tuto přirozenou formu života. Dnes si alano vydělává na svůj chleba tím, že když nadejde čas, shání stádo dohromady, nebo pomáhá při lovu černé. A tak ten stejný chovatel spolu se svými přáteli procházejí pěšky, nebo projíždějí na koni terén, kde jejich volně vypuštění psi hledají zvěř někdy i ve spolupráci se španělskými sabuesy nebo jinými plemeny. Dvojice alanů dokáže sledovat černou zvěř poctivě a důsledně, aby ji pak nakonec v tichosti a bez vydávání zadržela a umožnila tak lovci zasadit jí poslední ránu nožem.

Popis plemene:


Výška psa se pohybuje v rozmezí 58 až 63 cm, feny 55 až 60 cm, hmotnost mezi 35 až 45 kg. Jsou to psi skvrnití, s krátkou hlavou, velcí a objemní. Jejich zuby jsou silné a zdravé, řezáky dobře srovnané, špičáky krátké, široké a velmi oddělené od ostatních zubů, skus nůžkový. Spodní pysky jsou lehce provislé. Je-li pes v napětí, objeví se mu na hlavě zvrásnění. Pigmentace očních víček a sliznic je černá. Srst je krátká, hustá, spíše pevná bez podsady, je přiléhavá, ale poněkud elastická Připouštějí se následující barvy: žíhaná plavá, žíhaná černá a vlčí. Skvrnitost - bílá s uvedenými barvami. Tělo je velmi silné, mohutné, široké a krátké. Lehká a hbitá dvojí brada, která nikdy nepřechází do přehnané formy. Žebra a plece jsou dobře klenuté, ale ne válcové, snižující se k linii loktů. Hřbet a kříž jsou pevné a silné. Hrudník je středně široký a hluboký, velmi dobře osvalený. Ramena vyvinutá, lopatky velké a silné, břicho nevýrazné. Hřbet je široký, spíše krátký, mírně skloněný. Prut je od narození středně dlouhý, u kořene silný, plynule jdoucí až do špičky. Je nesen vysoko s mírným prohnutím směrem k bedrům, bez tendence k zatočení. Přední končetiny mají být dlouhé a dobře postavené jak zpředu, tak z profilu. Kyčle jsou silné a dobře vyvinuté. Zadní končetiny mají být silné, dobře stavěné a správně zaúhlené. Podkolení středně vysoké a pevné. Tlapky stejné charakteristiky vpředu i vzadu, bez náznaků ostruh.

Villano de las Escartaciones
, původem z nejzápadnější části autonomní oblasti baskidsko na severu Španělska, je výsledkem vývoje původního španělského alana. Španělští chovatelé vyšlechtili psa mnohem živějšího, s větším fyzickým fondem, opravdového atleta. Je to pes se stejnými psychologickými rysy, jakými se vyznačuje jeho předchůdce španělský alano - poctivý, společenský, lovec. Pes tvrdý, drsný, vysloveně účelový, který prakticky nezná, co je to nemoc. Používá se k odchytu agresivního hovězího dobytka plemene monchino, divoce žijícího v horách na severu Španělska.Obecně možno říci, že je to stavěcí pes dobytkářský, denně používaný a pro tento účel cílevědomě chovaný a zušlechťovaný. Většinou je tmavě kaštanově strakatý nebo, jak říkají tamní chovatelé, barvy divočáka, který se vyválí v bahně. Vyskytují se ale i černé, kaštanové či bílé mutace. Oko je barvy lískového oříšku, pigmentace nocu je černá. Srst je tvrdá, rovná a hladká. Kohoutková výška se u těchto psů pohybuje od 58 do 64 cm.

Villano je dnes pes naprostého vrcholu. Má vynikající čich se schopností vyhledat černou zvěř stejně dobře jako španělský sabueso. Na stopě je tichý. Je velice poslušný, ale zavěsí-li se už na zvěř, pak vůdce neposlechne. Svůj vlohový nos a ostrý zrak pojí se schopností rychlého běhu. Dokáže tak zastavit i takovou zvěř, jakou je černá za ryj nebo spodní část hlavy. Myslivci, kteří loví černou se sabuesy vždycky mají ještě dvojici villanů, kteří mají za úkol zvěř, která v křoví na psy čeká, zadržet. Villani utržili mnoho šrámů od hrozných zbraní této zvěře a někteří to také nepřežili.

Dne 18. března letošního roku se konala v obci Guenes ve Španělsku druhá přehlídka těchto psů. Bylo předvedeno přes 100 jedinců, na které se přišlo podívat více než 15 000 lidí. Ve Španělsku nenajdete profesionální chovatele tohoto plemene, protože villano je výhradně psem chovatelů dobytka a pravých lovců. V Las Encartaciones je chována většina těchto psů. Jak už jsem se zmínil, je to region členitý, hornatý, s dostatkem vegetace všeobecně a hustým divokým křovím především. Tam žije divoce skot, za kterým je možno se někde dostat jedině na koni. Villano de las Encartaciones může vymizet jenom tehdy, vymizí-li divoký skot a černá zvěř.


Zpracování dat...