vychází v 5:43 a zapadá v 20:27
vychází v 23:22 a zapadá v 12:41
 

Časopis Myslivost

WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR

Jaromír Latner
WEST HIGHLAND WHITE TERIÉR
Na zkouškách lovecké upotřebitelnosti psů se scházejí psi vynikající, dobří, ale také psi slabí, kteří mnohdy u zkoušky neuspějí. Dosažení 35 bodů u zkoušek v norování na lišku a 68 bodů na barvářských zkouškách malých plemen psů není asi výsledkem vynikajícím pokud jde o plemeno psa ryze pracovního, ale pokud tohoto výsledku dosáhne zástupce plemene west highland white teriéra (pes Abú White Impression) je situace poněkud jiná.
Plemeno west highland white teriéra je podle klasifikace FCI řazeno ve skupině 3 - teriéři, sekce 2 - nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. Jde o psa bílého zbarvení, silné stavby těla s hlubokým hrudníkem, rovným hřbetem na svalnatých nohách. V průměru dosahuje kohoutkové výšky 28 cm. Povahou je velmi přátelský, veselý, odvážný s velkým sebevědomím. Je velmi učenlivý.

Toto plemeno pochází ze Západní skotské vysočiny, kde bylo používáno hlavně k lovu lišek a vyder. Jeho předkové byli rozdílného zbarvení, převládala však tmavá barva. K zásadnímu obratu došlo až po nešťastné náhodě, kdy plukovník Malcolm z Poltallochu zastřelil omylem svého nejlepšího psa na lovu lišek a rozhodl se, z důvodu viditelnosti, k chovu pouze bílých psů.

Zájem o bíle zbarvené teriéry se počal koncem 19. století zvyšovat a vyvrcholením bylo oficiální uznání samostatného plemene West Highland White Teriera anglickým Kennel klubem v roce 1907.


Zpracování dat...